R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Powiat Kolski

To nie tylko parking, to również miejsce rekreacji. Skwer Niepodległości otwarty [WIDEO]

27-06-2022 08:56 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 13,588 | Komentarzy: 16

Mimo niedzielnego upału lejącego się z nieba - otwarto po modernizacji Skwer Niepodległości przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole. Nie zabrakło gości, ale i mieszkańców.

R E K L A M A

Nowa koncepcja zagospodarowania terenu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole wykonana została przez firmę KERRIA z Koła i zaprezentowana została po raz pierwszy w 2018 roku. Wtedy też na wniosek Zarządu Powiatu Kolskiego w dniu 27 czerwca 2018 roku Rada Miejska w Kole uchwaliła nadanie nazwy dla skweru położonego w Kole przy ulicy Sienkiewicza "Skwer Niepodległości".

Na przebudowę tego placu powiat otrzymał 2 000 000 złotych z Funduszu Inwestycji Lokalnych co pozwoliło na przystąpienie do realizacji tej inwestycji. Z dniem 4 stycznia 2022 roku rozpoczęła się przebudowa placu przed Starostwem Powiatowym w Kole. Wykonawcą była firma Krzysztof Szurgot "KJS" z siedzibą w Kole. Całość zamknęła się w kwocie 2,65 mln. złotych.

Na zmodernizowanym placu odbywają się głównie uroczystości państwowe. Swój początek mają tutaj uroczystości związane ze Świętem Konstytucji 3 Maja, czy też Świętem Niepodległości. 

Ważnym elementem całości są drzewa: jednym z nich jest klon przyjaźni miasto partnerskich Koło i Reinbek w Niemczech posadzony uroczyście przez burmistrzów oraz przewodniczących rad z okazji podpisania umowy partnerskiej między miastami w dniu 29 maja 1999 roku.

Kolejnym drzewem jakie znajduje się na placu jest Klon przekazany 2 czerwca 2001 roku z okazji III Obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Na placu tym znajdują się również dwa dęby poświęcone przez Papieża Benedykta XVI w 2006 roku i posadzone z inicjatywy Radnych Rady Powiatu Kolskiego.

Koncepcja przebudowy i pierwsze wizualizacje pojawiły się w poprzedniej kadencji, kiedy to starostą był ś.p. Wieńczysław Oblizajek, dlatego w trakcie wczorajszej uroczystości przekazano rodzinie akt nadania tytułu honorowego "Za zasługi dla Powiatu Kolskiego" dla byłego starosty.

Uroczystość otwarcia skweru

O godzinie 14:30 rozpoczęło się uroczyste otwarcie skweru przed budynkiem starostwa. Na to wydarzenie przybyło wielu gości, m.in. Senator RP Margareta Budner, Posłowie Leszek Galemba oraz Witold Czarnecki, Radny Sejmiku woj. Wielkopolskiego Robert Popkowski, Wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska, Radni Powiatu Kolskiego, dyrektorzy i przedstawiciele jednostek powiatowych i służb mundurowych, Sekretarz Gminy Koło Żaneta Siwińska, Sekretarz Miasta Koła Monika Ciesielska, Burmistrz Dąbia Tomasz Ludwicki, Prezes KHBC Grzegorz Fiałkowski i wielu innych.

Po przybliżeniu historii tego miejsca oraz procesu modernizacji - goście wraz ze Starostą Kolskim przecięli symboliczną wstęgę uznając Skwer Niepodległości jako oficjalnie otwarty. Następnie na scenie głos zabrali goście a następnie zgromadzonym zaprezentowały swoje układy taneczne dzieci z "MUZY". 

Kolejne punkty w programie to: występ wokalistów, zespół Effatha oraz w rockowym brzmieniu zespół Seher. 

Jeszcze dziś pojawi się materiał wideo z tego wydarzenia.R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (16) Pokaż komentarze