(2)
Pochmurno 1
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

KGP: wolniejsza jazda wymuszona wysokimi karami przynosi efekty - mniej śmiertelnych wypadków

KGP: wolniejsza jazda wymuszona wysokimi karami przynosi efekty - mniej śmiertelnych wypadków

Autor: PAP - Polska Agencja Prasowa 09 Lipiec 2022
KGP: wolniejsza jazda wymuszona wysokimi karami przynosi efekty - mniej śmiertelnych wypadków
© PAP
Komentarzy: 2 Czytano:
6,403 razy |

Wolniejsza jazda, którą na kierowcach wymusiły m.in. wysokie kary za wykroczenia, przynosi efekty. Są pierwsze zwiastuny tego, że plaga, jaką jest śmiertelność wypadków w Polsce, zmniejsza się - poinformował komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

R E K L A M A
2
Czytano:
6,403 razy
Udostępnij

"Chociaż poważnych zdarzeń kwalifikowanych jako wypadki drogowe było nieco więcej, to zginęło w nich o 10 procent mniej ofiar" - podkreślił w rozmowie z PAP komisarz Robert Opas.

Policjant przekazał, że według najnowszych danych Komendy Głównej Policji w ciągu sześciu miesięcy tego roku doszło do 10 137 wypadków. "Stanowi to o 369 więcej (3,8 proc. wzrost) niż w tym samym okresie roku ubiegłego" - podkreślił.

W tegorocznych wypadkach zginęło 885 osób, czyli o 98 mniej niż w analogicznym okresie ub. roku i o niemal 200 mniej niż dwa lata temu. "Skutki wypadków są więc mniej tragiczne. Zwiększyła się za to o 3,8 proc. liczba rannych w wypadkach w stosunku do zeszłego roku. W obecnym jest to 11 741 osób" - podał. Dodał przy tym, że mniej było kolizji drogowych z 199 869 w 2021 roku do 178 948 w 2022 roku.

R E K L A M A


"To, że wielu kierowców zdjęło nogę z gazu, potwierdzają dane dotyczące przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h. Spadek takich przypadków w stosunku do zeszłego roku to niemal 50 procent. W tym roku odnotowaliśmy 16 296 takich zdarzeń, a w 2021 - 31 260. Policjanci ruchu drogowego zatrzymali również o 26 proc. mniej uprawnień do kierowania pojazdami w stosunku do ubiegłego roku (2022 r. - 32 542, 2021 r. - 44 006)" - podał.

Zbyt szybka jazda niedostosowana do warunków, stoi za co czwartym wypadkiem. "Często wiąże się to z innymi przyczynami wypadków – jak np. nieustąpieniem pierwszeństwa, czy niezastosowaniem się do sygnalizacji świetlnej" - zaznaczył.

W tym roku policjanci wyeliminowali z ruchu już 48 467 kierujących pod działaniem alkoholu co stanowi 5 procentowy wzrost takich przypadków w stosunku do ubiegłego półrocza, kiedy funkcjonariusze zatrzymali 46 163 kierowców "na podwójnym gazie". "Kierujący pojazdami będący pod działaniem alkoholu spowodowali 628 wypadków drogowych (mniej o 112 niż w 2021 roku), w których zginęło 58 osób (mniej o 33 niż w 2021 roku), a rannych zostało 777 osób (mniej o 115 niż w 2021 roku). W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami, nietrzeźwi stanowili 6,9 proc." - wskazał.

"Miesiące wakacyjne jak wynika z corocznych statystyk policji są jednymi z najtrudniejszych dla kierujących. Pamiętajmy, że nasze zachowanie za kierownicą i dostosowanie się do warunków drogowych, które są nieco odmienne od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień, jest gwarantem bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Na drogach oraz w miejscowościach i rejonach wypoczynkowych będzie więcej niż zwykle pojazdów, dlatego najważniejszym zadaniem służb działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżujących" - tłumaczył.

Zapowiedział, że w trakcie wakacji policjanci zwracać będą szczególną uwagę na respektowanie przepisów ruchu drogowego w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości kierujących, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach oraz stanu technicznego, głównie pojazdów realizujących przewóz osób autokarami. "Dlatego apelujemy o bezpieczną jazdę, o sprawdzenie auta przed wyjazdem na wakacje i przygotowanie się do podróży" - dodał komisarz Robert Opas.(PAP)
 

Oceń artykuł

średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A

Jeśli byłaś/eś świadkiem wypadku lub innego niebezpiecznego zdarzenia
[ powiadom nas o tym ]
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (2)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Nie głosuje na PiS · 13 Lipiec 2022
Ale jeżeli ktoś myśli, że ceny w sklepach rosną bo policja pilnuje ograniczeń prędkości to już mocno odleciał... TiRy które dowożą towar do sklepów fabrycznie mają ogranicznik do 90 km/h od kilkudziesięciu lat(czyli dla opornych- nawet za rządów PO)
he he he · 11 Lipiec 2022
Towar do sklepu jedzie dłużej więc musi byc DROŻSZY by na siebie zarobił. To oczywiście wina PiS że przez ten przepis ruchu drogowego tez rośnie inflacja. He he he
R E K L A M A