Zamglenie 0
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Rajdem Rowerowym w 660-lecie Lokacji Koła

Rajdem Rowerowym w 660-lecie Lokacji Koła

Autor: Ryszard Borysiewicz 01 Sierpień 2022
Rajdem Rowerowym w 660-lecie Lokacji Koła
© Ryszard Borysiewicz
Komentarzy: 0 Czytano:
3,403 razy |

Na kolejną wakacyjną przygodę - lekcję z historii - 29 lipca 2022 r. zaprosili mieszkańców miasta Koła i okolic Powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka” wspólnie z Kolskim Muzeum Technik Ceramicznych. Tym razem zajęcia lekcyjne miały odbyć się w ruinach Kolskiego Zamku pod hasłem „Poznawanie Tajemnic Królewskiego Zamku Kolskiego w 660. Rocznicę Lokacji Miasta Koło”.

R E K L A M A
0
Czytano:
3,403 razy
Udostępnij

O godz. 11-tej z ulicy Zamkowej grupa ponad 20 młodych cyklistów pod opieką osób dorosłych  udała się wałem przeciwpowodziowym w kierunku kolskiego zamku. Tam dowiedziała się o czekających ich zadaniach, a mianowicie: poszukiwaniu starych dat wyrytych przez naszych przodków na cegłach muru zamkowego oraz przedmiotów codziennego użytku mieszkańców kolskiej warowni. Odnajdywano obok dat współczesnych także  daty sprzed ponad 100 laty a były i starsze sprzed ponad 150 laty. Niebywałego odkrycia dokonały siostry Karolina, Gabriela i Julia Zalas z Koła. Ze szczeliny zamkowego muru wyjęły zachowany w bardzo dobrym stanie dokument  z datą 18 lipca 1362 r.  podpisany przez samego Króla Kazimierza III Wielkiego nakazujący potomnym dbanie o czystość zamku. Oto fragment treści: ... Przeto my Kazimierz III Wielki z Bożej Łaski Król Polski i założyciel  Grodu Koło podając do wiecznej pamięci, rozkazujemy dbać o czystość zamku a także przy wejściu i wyjściu  i na dziedzińcu. Podobnie przy rzece, która zwie się Warta.....

R E K L A M A

Dokument ten odczytał uczestnikom rajdu wspólnie z siostrami Zalas, Jarosław Wdzięczny z grupy Kolskiej CASIMIRUS przebrany w szaty kolskiego mieszczanina z XIV wieku. Tak siostry Zalas  jak i pan Jarosław obdarowani zostali za to wydarzenie tabliczkami czekolady. Na tym nie kończyły się zajęcia, gdyż organizatorzy zaprosili uczestników rajdu na bicie monet pod czujnym okiem Jacka Dziedziczaka. Każdy mógł na pamiątkę wybić swoją monetę. Z kolei Piotr Śniegocki poprowadził akcję poszukiwania metalowych przedmiotów na podzamczu. Poszukiwacze skarbów pod opieką pana Piotra zazwyczaj odkrywali zakopane w ziemi „stare kolskie monety”. Ciekawie o historii Kolskiego Zamku i o prowadzonych wykopaliskach archeologicznych, jego renowacji jak i o historii  miasta Koła, opowiedzieli dyrektor Kolskiego Muzeum Tomasz Nuszkiewicz  i Piotr Śniegocki. Zaprosili wszystkich do obejrzenia wystawy wykopaliskowej z kolskiego zamku  obecnie trwającej w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Po przyjeździe do Koła wszyscy zaproszeni zostali do Klubu LOK „Kolska Starówka” na ciepły posiłek przygotowany przez Małgorzatę Stężewską. Wszyscy obdarowani zostali ponadto słodkim upominkiem.

W wycieczce rowerowej do ruin Kolskiego Zamku uczestniczył również w grupie 11-letni Heorgii Yatskiv z Odessy. Kierownictwo tej wyprawy przyjął na siebie Tomasz Nuszkiewicz. Uczestniczyli w niej także radna Rady Miejskiej Koła Teresa Brzoska jak i sam szef  ZP LOK w Kole kpt. Ireneusz Wojtysiak. Organizatorzy dziękują pani Teresie, jak również  i kolskim firmom za pomoc w organizacji tej imprezy.

Foto i tekst:  Ryszard Borysiewicz

Oceń artykuł

średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
Podobne tematy
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
R E K L A M A