(7)
Zamglenie 0
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Senat zaproponował poprawki do ustawy o dodatku węglowym

Senat zaproponował poprawki do ustawy o dodatku węglowym

Autor: PAP - Polska Agencja Prasowa 04 Sierpień 2022
Senat zaproponował poprawki do ustawy o dodatku węglowym
© PAP
Komentarzy: 7 Czytano:
5,375 razy |

Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy o dodatku węglowym, rozszerzając zakres gospodarstw domowych uprawnionych do otrzymania dodatku w wysokości 3 tys. zł. Senat zaproponował też wykreślenie wszystkich przepisów dotyczących banków i Prawa bankowego.

R E K L A M A
7
Czytano:
5,375 razy
Udostępnij

Ustawę poparło 98 senatorów, jeden był przeciw, jeden się wstrzymał. Ustawa trafi teraz z powrotem do Sejmu.

Jedna z zaproponowanych poprawek przewiduje wykreślenie z ustawy definicji paliwa stałego rozumianego jako "węgiel kamienny, brykiet lub pellet zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego". W efekcie prawo do dodatku w wys. 3 tys. zł zyskują gospodarstwa domowe niezależnie od rodzaju źródła ogrzewania.

R E K L A M A


Senat zaproponował też skreślenie przepisów, które nie odnoszą się do dodatku węglowego. Chodzi o artykuły odnoszące się do Prawa bankowego, procedur przejmowania banków i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Senatorowie poparli też skreślenie artykułu odnoszącego się do ustawy o finansowaniu zadań oświatowych

Inna poprawka przewiduje przyznanie Radzie Ministrów prawo do umorzenia w całości lub części – na wniosek ministra finansów – wierzytelności Skarbu Państwa, powstałych z tytułu udzielonej gwarancji przedsiębiorstwom energetycznym.

Ustawa - której nazwa po zmianach Senatu brzmi "o dodatku pieniężnym na pokrycie kosztów ogrzewania niektórych gospodarstw domowych" - przewiduje wypłatę 3 tys. zł dodatku.

Zakładany maksymalny limit wydatków na te dodatki wynosi w 2022 r. 11,5 mld zł. Źródłem finansowania dodatku jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Ustawa przewiduje, że NBP przekaże do tego Funduszu część swojego zysku, o ile będzie on wyższy niż założony w ustawie budżetowej. Według Ministerstwa Finansów z NBP będzie pochodziło ok. 9,5 mld zł. Dodatkowo w ustawie przewidziano 2 mld zł na gwarancje dla linii kredytowej, jaką BGK ma utworzyć dla przedsiębiorstw ciepłowniczych. (PAP)

wkr/ je/

Oceń artykuł

średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (7)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
he he he · 08 Sierpień 2022
Paliwa na stacjach benzynowych maiło brakować, nie brakuje. Cukru miało w sklepach brakować, nie brakuje. Za niedugo będzie pełno węgla na składach Nic się nie udaje opozycji. Wrzeszczą krzyczą straszą kłamią no nic im sie udaje. Nawet Tusk już się boi o posadę szefa antypolaków
Rob · 09 Sierpień 2022
Głupi jesteś, jak każdy pisior
zok · 07 Sierpień 2022
zebrac wszystkich pisiorow z kola i niech zbieraja chrust dla calego miasta na czele powinien byc pierwszy sikawkowy powiatu
Na PO nie zagłosuję · 06 Sierpień 2022
Dlaczego? Partia bez programu to jak samochód bez silnika czy portfel bez pieniędzy
mariusz · 05 Sierpień 2022
Sejm głosami PIS te poprawki senatu odrzucił.
he he he · 05 Sierpień 2022
A jaki pomysł ma opozycja dla mieszkańców bloków
mariusz · 05 Sierpień 2022
Opozycja? Pewnie oglądasz tvpis i myślisz, że nadal rządzi Tusk. Niestety. Rządzi PIS i jakoś o mieszkańcach bloków i wspólnot się nie martwi.
R E K L A M A