(6)
Pochmurno 0.6
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Ruszyły wypłaty czternastych emerytur

Ruszyły wypłaty czternastych emerytur

Autor: PAP - Polska Agencja Prasowa 25 Sierpień 2022
Ruszyły wypłaty czternastych emerytur
© PAP
Komentarzy: 6 Czytano:
3,317 razy |

Pierwsi emeryci i renciści otrzymali czternaste emerytury - poinformowała w czwartek prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Świadczenie na rękę w pełnej wysokości wynosi 1217,98 zł. Kolejni seniorzy dodatkowe pieniądze otrzymają wraz z wrześniowym świadczeniem.

R E K L A M A
6
Czytano:
3,317 razy
Udostępnij

Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi w sumie do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS.

"Pierwsze wypłaty świadczeń ruszyły zgodnie z planem. Na wypłatę z ZUS w terminie 25 sierpnia dla 1,6 mln emerytów i rencistów przeznaczyliśmy ok. 2,0 mld zł" - podała prezes ZUS.

Świadczenie to przyznaje się z urzędu emerytom i rencistom z ZUS oraz innych organów emerytalno-rentowych, czyli KRUS i mundurowych, a także osobom uprawnionym do renty socjalnej, zasiłku przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczeń uzupełniających Mama 4 plus oraz dla niesamodzielnych, renty inwalidzkiej.

"Czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. Dlatego wyniesie ona 1217,98 zł na rękę" - wskazała prof. Uścińska

Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze.

Prawo do świadczenia głównego jest badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty. Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia przypadają 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Zgodnie z rządowymi szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

Oceń artykuł

średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (6)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
He he · 25 Sierpień 2022
Ceny paliw spadają!!! Czyja to zasługa? Ojej może Tuska. Za każdą wypowiedzianą brednię tego szwaba cena spada o grosz. Ha ha ha
Do gość · 25 Sierpień 2022
Chcesz podwyżek emerytur 60%? A zgodzisz się płacić wyższą składkę o 60% na ZUS ze swoich pieniędzy, czyli de facto na kilkaset zł niższą pensję, żeby starsi mieli na godne życie? Jeśli tak to ja jestem jak najbardziej za takim rozwiązaniem
gość · 25 Sierpień 2022
Mi wystarczy żeby rządzący dali emerytom takie podwyżki jak sobie dali, wtedy bedzie sprawiedliwie !
Gość · 25 Sierpień 2022
I za Tuska była deflacja.. czyli pieniądze nie traciły na wartości- odwrotność inflacji. A dzisiaj? Inflacja 15% a podwyżki emerytur o 7%. Róbmy tak dalej to będziemy najbogatsi w Europie, jak na początku lat 90. Wspaniałe były to czasy. Mam nadzieję że PiS doprowadzi nas do takiego bogactwa.
He he · 25 Sierpień 2022
Tusk podwyższył o 3 zł. To były czasy. Były i nie wrócą. Ha ha ha. Je...bać Tuska i PO
gość · 25 Sierpień 2022
Żaden powód do radości. Gdyby to była podwyżka emerytur o 60 % to i owszem było by o czym pisać !
R E K L A M A