(7)
Pochmurno 1
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

HIT - nowy przedmiot w szkołach średnich. Z jakich podręczników będą korzystać kolscy uczniowie?

HIT - nowy przedmiot w szkołach średnich. Z jakich podręczników będą korzystać kolscy uczniowie?

Autor: Redakcja e-kolo.pl, PAP 05 Wrzesień 2022
HIT - nowy przedmiot w szkołach średnich. Z jakich podręczników będą korzystać kolscy uczniowie?
© brak
Komentarzy: 7 Czytano:
7,017 razy |

Dziś zostanie wydana zgoda na dopuszczenie do użytku szkolnego podręcznika do historii i teraźniejszości przygotowanego przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Będzie to drugi dopuszczony podręcznik do HiT. A który z nich wybrali nauczyciele z kolskich szkół średnich.

R E K L A M A
7
Czytano:
7,017 razy
Udostępnij

Do tej pory resort dopuścił tylko jeden podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość - autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego "Historia i teraźniejszość. 1945-1979", który ukazał się nakładem wydawnictwa Biały Kruk.

Aby przygotowana przez autora i wydawnictwo książka stała się podręcznikiem, musi ją do użytku szkolnego dopuścić Ministerstwo Edukacji i Nauki. Procedura jest wieloetapowa. Tak zwany prototyp podręcznika jest wysyłany do MEiN, które wyznacza trzech recenzentów: dwóch wydających opinie merytoryczne i jednego – opinię językową. Mogą one być pozytywne, pozytywne warunkowo i negatywne. Pozytywnie zakończona procedura kończy się otrzymaniem numeru dopuszczenia.

Wniosek o dopuszczenie do użytku szkolnego podręcznika do HiT autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego wpłynął do MEiN 12 maja 2022 r. Podręcznik został dopuszczony do użytku szkolnego 1 lipca i wpisany do wykazu podręczników pod nr 1145/1/2022.

22 czerwca 2022 r. wniosek do MEiN o dopuszczenie podręcznika do HiT złożyły Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna. Tytuł podręcznika brzmi: "Historia i teraźniejszość. Podręczniki. Liceum i technikum. Część 1.". Autorami są Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Karol Wilczyński i Adama Cisek. 5 lipca 2022 r. wniosek o dopuszczenie podręcznika do HiT założyło Wydawnictwo SOP Oświatowiec Toruń Sp. z o.o. Tytuł podręcznika brzmi: "Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla szkoły branżowej I stopnia".

Zgodnie z polskim prawem nauczyciel decyduje o tym, jaki podręcznik wybiera do nauczania danego przedmiotu i czy w ogóle chce używać podręcznika w trakcie przekazywania uczniom wiedzy. Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny, który będzie obowiązkowy dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Od 1 września 2022 r. będzie wprowadzany w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. Wprowadzony będzie w miejsce przedmiotu wiedza o społeczeństwie, nauczanego w zakresie podstawowym, będzie obejmował zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r.

R E K L A M A


Historia i teraźniejszość będzie wprowadzana w szkołach ponadpodstawowych sukcesywnie, obejmując kolejne roczniki. Docelowo nauczana będzie w liceum ogólnokształcącym w klasie I i II, w technikum w klasie I, II i III, a w branżowej szkole I stopnia w klasie I.

Nauczyciele w kolskich szkołach wybrali

Dziś postanowiliśmy zapytać dyrektorów kolskich szkół średnich, jakie podręczniki dla swoich uczniów wybrali nauczyciele HIT-u.

  • W Liceum Ogólnokształcącym w Kole wybrano nowy podręcznik WSiP,
  • ZSRCKU w Kościelcu - WSiP,
  • ZSEA Koło - jeszcze nie podjęto decyzji,
  • ZSOiT w Kłodawie - podręcznik autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego
  • ZST Koło - klasy technikum WSiP, klasy branżowe SOP

Oceń artykuł

średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (7)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Wyróżniony komentarz
marty · 06 Wrzesień 2022
Widać w której szkole zwyciężyła opcja pisowska historii. Nadzieja, że uczniowie "shitu" w większości nie kupią.
he he he · 07 Wrzesień 2022
Opozycja chciała by nauczyć młodych Polaków że Polske należy karać, że Polska ma być podległa Niemcom. I to sie opozycji nie uda
gość · 06 Wrzesień 2022
Rodzice uczniów czarnkowych szkół powinni pamiętać, że nie są poddanymi ani tego, ani innego systemu edukacji.
Kolak · 07 Wrzesień 2022
Tym bardziej Tusk i PO nie będa szwabić naszych dzieci
Stefka Kunias · 06 Wrzesień 2022
Jestem pod wrażeniem , dwie najlepsze uczelnie będą nauczać z książki godnej Gomułki ,Gierek się howa , to jest pisowski kit , jaki powiat taka dyrekcja i tacy nauczyciele
marty · 06 Wrzesień 2022
Widać w której szkole zwyciężyła opcja pisowska historii. Nadzieja, że uczniowie "shitu" w większości nie kupią.
do uczeń · 07 Wrzesień 2022
w tym wieku można być jeszcze uczniem? chyba że jesteś wykształcony jak poseł ze wsi to tak.
Uczeń · 06 Wrzesień 2022
A czego mają uczyć?Uległości wobec Niemiec, wyzysku Polski i Polaków. Nie.!!! Czas PO i Tuska już się skończył i nie wróci
R E K L A M A