× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Słonecznie 22.8
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Żabka zaprezentowała w Karpaczu nowy rodzaj sklepu - Eko Smart

Autor: PAP 14 Wrzesień 2022 przeczytasz w ok. 4 min.
Żabka zaprezentowała w Karpaczu nowy rodzaj sklepu - Eko Smart
© PAP/M. Kmiecińsk
(0) | Czytano:
1,421 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, Żabka Polska zaprezentowała nowy rodzaj sklepu - Eko Smart. Łączy on rozwiązania ekologiczne z technologicznymi nowinkami ułatwiającymi franczyzobiorcom prowadzenie placówki. Pierwszy taki sklep zostanie otwarty 23 września w Poznaniu.

R E K L A M A
0
Czytano:
1,421 razy
Udostępnij

Żabka Eko Smart to kontynuacja i jednocześnie połączenie projektów realizowanych przez firmę od 2020 roku. Wtedy to właśnie w Warszawie uruchomiono pierwszy sklep w 100 proc. zasilany zieloną energią. Kolejnym krokiem było uruchomienie w kwietniu 2022 r. Żabki Smart w Poznaniu, w której testowane są rozwiązania technologiczne, mające na celu usprawnienie pracy franczyzobiorców oraz zatrudnianych przez nich osób.

„Żabka Eko Smart jest wręcz naszpikowana innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi opartymi na sztucznej inteligencji, które współpracują z obsługą sklepu. >>Komunikują się<< one z franczyzobiorcą i sprzedawcami oraz >>wykonują<< niektóre czynności w placówce. Prowadzenie takiego sklepu jest bardzo intuicyjne oraz produktywne dla franczyzobiorców” – powiedział w trakcie przedpremierowego pokazu sklepu Adam Manikowski, wiceprezes zarządu, dyrektor zarządzający Żabka Polska.

Pierwsza Żabka Eko Smart zlokalizowana będzie w Poznaniu przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2. Wkrótce sieć planuje uruchomienie jeszcze trzech tego typu sklepów, w różnych częściach kraju. Żabka Eko Smart wpisuje się w strategię Grupy Żabka, która kładzie szczególny nacisk na troskę o środowisko naturalne, w tym osiągnięcie neutralności klimatycznej do końca 2025 r. oraz zredukowanie intensywności emisji w sklepach o 70 proc. do końca 2026 r., a także podniesienie poziomu satysfakcji franczyzobiorców ze współpracy z siecią.

„Już kilka lat temu zdefiniowaliśmy w Żabce naszą strategię ESG, w której – w ramach filaru czwartego Zielona Planeta – skupiamy się głównie na dwóch obszarach: dekarbonizacji oraz cyrkularności. W celu ograniczania śladu węglowego w całym naszym łańcuchu wartości (czyli dekarbonizacji), wykorzystujemy np. zieloną energię, zielony transport oraz innowacyjne rozwiązania sklepowe przyczyniające się do redukcji emisji. Równie ważna jest dla nas cyrkularność, czyli gospodarka obiegu zamkniętego. Prezentując nowe rozwiązania sklepowe, zachęcamy także klientów do pozyskiwania zupełnie innych doświadczeń zakupowych. Liczymy, że w ten sposób dodatkowo zasiejemy w nich ciekawość i zachęcimy do proekologicznych działań” – mówiła Anna Grabowska, wiceprezeska zarządu ds. strategii konsumenckich, Grupa Żabka.

Anna Grabowska przypomniała, że na bazie doświadczeń z pilotażowych programów prowadzonych w laboratorium w Warszawie, Żabka wprowadziła do sieci nowe rozwiązania, dzięki którym zredukowała emisje gazów cieplarnianych o ponad 1,3 tys. ton CO2, a także zmniejszyła zużycie energii elektrycznej o prawie 261 MWh.

„Ponadto centrala naszej sieci, wszystkie centra logistyczne oraz 50 proc. naszych sklepów zaopatrujemy już w zieloną energię. Szukamy także takich rozwiązań, jak EKOmaty - czyli urządzenia do zbiórki butelek i puszek po napojach - które w działania proekologiczne angażują naszych klientów. Z zebranych w ten sposób zużytych, pustych opakowań po napojach powstają nowe, które mają o 33 proc. mniejszy od tradycyjnego opakowania ślad węglowy. Z tego materiału wytwarzamy wszystkie butelki naszych marek własnych” – mówiła wiceprezeska Grupy Żabka.

W poznańskiej Żabce Eko Smart zastosowano jedną z pierwszych na świecie instalacji perowskitowych – w tej przełomowej technologii powstały tzw. cenówki oraz żaluzje z ogniwami perowskitowymi. Placówkę wyposażono również w systemy zdalnego zarządzania oświetleniem oraz znajdującymi się w sklepie urządzeniami (Smart Shop Control), a przy stoisku z kawomatem ułożono płytki wykonane z fusów i łusek po kawie. Z kolei zamykane, izolowane matami z konopi siewnych lodówki pozwalają na dużą oszczędność energii, podobnie jak wypełnione glikolem półki w szafie mroźniczej.

„Co ważne, traktujemy ten format jako laboratorium, na bazie którego będziemy pewne rozwiązania wdrażać w całej sieci” – podsumował Adam Manikowski.

W przedpremierowym pokazie Żabki Eko Smart udział wzięli także: twórczyni technologii perowskitowej dr Olga Malinkiewicz, CTO Saule Technologies oraz Andrzej Konsor, prezes zarządu ES System.

XXXI Forum Ekonomiczne odbyło się w dniach 6-8 września 2022 r. w Karpaczu.   

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wypadki
Śmierć na torach kolejowych. Mężczyzna zginął na miejscu!
1 dzień temu 54,920

Śmierć na torach kolejowych. Mężczyzna zginął na miejscu!

Inne
Mając prawie 3 promile wsiadł za kierownicę, bo zgłodniał - pojechał po kebaba
1 dzień temu 15,774 1

Mając prawie 3 promile wsiadł za kierownicę, bo zgłodniał - pojechał po kebaba

Inne
Fantastyczna Joanna Sołtysiak. SUB9 w spontanicznym starcie Ironman!
1 dzień temu 5,388

Fantastyczna Joanna Sołtysiak. SUB9 w spontanicznym starcie Ironman!

Miasto Koło
Wielkopolska zaprasza na Smaki Regionów
1 dzień temu 2,876

Wielkopolska zaprasza na Smaki Regionów

MS
Inne
Kolscy kolarze masters podsumowują sezon
1 dzień temu 943

Kolscy kolarze masters podsumowują sezon

Wybory 2023
Będziemy najsilniejsi w Polsce! Wywiad rzeka z Romanem Mańką [17]
1 dzień temu 8,377 2

Będziemy najsilniejsi w Polsce! Wywiad rzeka z Romanem Mańką [17]

MS
R E K L A M A