Bezchmurnie -1.2
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Statuetki Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida 2022 wręczone. Jakub Małecki laureatem!

Statuetki Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida 2022 wręczone. Jakub Małecki laureatem!

Autor: nagrodanorwida 27 Wrzesień 2022
Statuetki Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida 2022 wręczone. Jakub Małecki laureatem!
© Jakub Małecki
Komentarzy: 0 Czytano:
3,221 razy |

Kolski pisarz, Jakub Małecki do kolekcji nagród i wyróżnień od wczoraj może dołączyć prestiżową statuetkę im. Cypriana Kamila Norwida, którą odebrał w trakcie uroczystej gali.

R E K L A M A
0
Czytano:
3,221 razy
Udostępnij

O nagrodzie

Nagroda im Cypriana Kamila Norwida ustanowiona została 29 października 2001 roku przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. Przyznawana jest corocznie artystom tworzącym na Mazowszu w czterech kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr za wybitne dzieło bądź kreację powstałe w roku poprzedzającym. Od 2005 roku Samorząd Województwa Mazowieckiego przyznaje również nagrodę specjalną “Dzieło Życia” za całokształt twórczości artyście tworzącemu na obszarze województwa mazowieckiego.

Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać ogólnopolskie związki twórcze lub ich oddziały, uczelnie wyższe, instytucje kultury, wydawnictwa i redakcje, twórcy indywidualni, a także członkowie Kapituł. W przypadku Nagrody “Dzieło Życia” kandydatów zgłaszać mogą także MIESZKAŃCY WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO.

Wyboru nominowanych i laureatów dokonują Kapituły Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, które powoływane są przez Przewodniczącego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, w porozumieniu z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego. W ich skład wchodzą wybitni twórcy, teoretycy i krytycy sztuki, autorytety świata sztuki w poszczególnych dziedzinach, przedstawiciele warszawskich oddziałów ogólnopolskich stowarzyszeń twórczych oraz radni województwa mazowieckiego z Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kapituły wyłaniają po trzech nominowanych, a następnie spośród nich po jednym laureacie z każdej z dziedzin sztuki. W przypadku Nagrody “Dzieło Życia” Kapituła wyłania tylko laureata. Wręczenie nagród odbywa się podczas uroczystej gali, organizowanej z okazji rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida, przypadającej 24 września.

R E K L A M A

Gala 2022 roku

Jakub Małecki, Mariusz Godlewski, Piotr Szulkowski oraz Krzysztof Warlikowski zostali laureatami tegorocznej Nagrody im. Cypriana Kamilla Norwida. Statuetkę za całokształt twórczości odebrał jeden z najznakomitszych aktorów teatralnych i filmowych – Andrzej Seweryn.

– Tak naprawdę w tej nagrodzie liczy się kunszt, dzieło i to, co najbardziej wzrusza odbiorców, czyli wrażliwość i za to, za ten czas, wiele lat poświęcenia chciałbym w imieniu społeczności województwa mazowieckiego podziękować

– powiedział Marcin Podsędek wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego

Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida uhonorowanych zostało już blisko 100 artystów. Są to osobowości świata sztuki, znakomici aktorzy, reżyserzy, pisarze, muzycy i plastycy.

– Te sto nazwisk, które tutaj były tylko w części przypomniane, to jest olbrzymi wkład do kultury narodowej, do kultury europejskiej, myślę że i światowej. My, jako Mazowszanie, możemy być naprawdę dumni z naszych twórców i tych w czterech dziedzinach i tych, którzy zasłużyli na miano Nagrody „Dzieło życia”. (…) Myślę, że naszym powszechnym życzeniem jest to, aby tych twórców, aby ich dzieł było jak najwięcej

– podkreślił marszałek Adam Struzik, witając zaproszonych gości.

– Za wrażliwość, za w wyobraźnię, za czułość (…) Nagrodę Literacką Norwida za rok 2022 otrzymuje ten, który wie że najważniejsze to jest umieć dobrze patrzeć – Jakub Małecki za „Święto ognia”

– powiedział członek Kapituły Literackiej Krzysztof Mrowcewicz, ogłaszając werdykt jury.

– Książka pełna wzruszeń, w której obserwujemy okaleczoną rodzinę, składającą się z ojca i dwóch córek. Książka, która pokazuje, że mimo że życie rani, że nie jest łatwe, że ciągle musimy się  z nim zmagać, to zawsze w tym życiu można znaleźć jakiś sens, jakiś cel

– dodał.

Oceń artykuł

średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
Podobne tematy
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Miasto Koło
Długie kolejki przed salonem operatora Energa w Kole
8 godziny temu 47,544 17
6 godziny temu 461
R E K L A M A
R E K L A M A
Lifestyle i życie społeczne
Duży Fiat skończył 55 lat
6 godziny temu 461