× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Słonecznie 15.2
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
reklama
reklama

1 listopada: więcej policji, zmiana organizacji ruchu, godziny otwarcia sklepów

Autor: News4Media 29 Październik 2022 przeczytasz w ok. 5 min.
1 listopada: więcej policji, zmiana organizacji ruchu, godziny otwarcia sklepów
© istock
(0) | Czytano:
3,198 razy | przeczytasz w ok. 5 min.

Zaczyna się Akcja Znicz. Niektóre sklepy będą pracowały dłużej. Wokół cmentarzy są wprowadzane zmiany dla kierowców. I zapowiada się ładna pogoda.

R E K L A M A
0
Czytano:
3,198 razy
Udostępnij

Przed nami Wszystkich Świętych, a to oznacza, że Polacy tłumnie ruszą na groby bliskich. Wielu z nich wyruszy w podróż – bo czasami trzeba pokonać wiele kilometrów – już w piątek. Wiele osób tego dnia pojedzie także na cmentarz uporządkować groby. Jak co roku w tym okresie pojawi się wiele zmian.

Cmentarze

W wielu miastach wokół nekropolii wprowadzane są zmiany w organizacji ruchu. Wyznaczane są dodatkowe miejsca postojowe, a na niektóre ulice zakazuje się wjazdu. Chodzi o trakty, na których zawsze w tym czasie są tłumy pieszych. Dlatego, udając się na cmentarz, dobrze jest się wcześniej zapoznać z wprowadzonymi zmianami.

Starając się zminimalizować ruch samochodowy wiele miast wysyła w trasy dodatkowe pojazdy komunikacji publicznej. Często jeżdżą zgodnie ze specjalnym rozkładem jazdy i nie można być zaskoczonym, że autobus przyjechał na przystanek o innej niż zwykle porze.

W rejon nekropolii wysyłane są dodatkowe patrole policji. Nie chodzi wyłącznie o policjantów mających kierować ruchem drogowym, ale także o funkcjonariuszy mających zapewnić bezpieczeństwo np. przed kradzieżami.

Policja

– Do zadań funkcjonariuszy pełniących w tym czasie służbę będzie należało między innymi zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach prowadzących do cmentarzy. W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień policjanci będą kierować ruchem – potwierdza policja. I dodaje, że stosowanie się do poleceń i wskazówek policjantów z pewnością ułatwi wszystkim poruszanie się w zatłoczonych rejonach.

Tradycyjnie mundurowi zaczynają Akcję Znicz, której jednym z elementów jest patrolowanie dróg. Uwaga! To pierwsza taka akcja od obowiązywania nowego taryfikatora mandatów, nowych zasad przyznawania punktów karnych i obowiązywania zasady recydywy. W myśl tych przepisów prawo jazdy można stracić bardzo szybko, np. popełniając dwa poważne wykroczenia. Gdy policja złapie kogoś na ponownym przekroczeniu prędkości, to kwota mandatu – w myśl zasady recydywy – zostaje podwojona.

I jeszcze ważna rzecz. Dróg będą strzegły nie tylko patrole na poboczach, kursujące radiowozy, ale także nieoznakowane pojazdy i drony.

– Policjanci będą pomagali bezpiecznie dostać się podróżującym w miejsca, które tradycyjnie odwiedzamy w czasie świąt. Będą także reagowali na popełniane wykroczenia, w szczególności te które są głównymi przyczynami wypadków drogowych: przekraczanie dozwolonych limitów prędkości czy nieprawidłowe zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych. Funkcjonariusze zwrócą też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami – ostrzega policja.

Tu trzeba przypomnieć, że w okresie Wszystkich Świętych obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 t. Wyjątkiem są autobusy i ciężarówki przewożących konkretne towary Zakaz obowiązuje 31 października w godz. 18-22 i 1 listopada w godz. 8-22.

Sklepy

Większość sklepów będzie otwartych w najbliższych dniach normalnie – zgodnie z przepisami prawa. W sobotę mają pracować jak zwykle. W niedzielę będą zamknięte. Tak samo będzie 1 listopada.

Jednak sieć Dino zdecydowała o wydłużeniu pracy swoich placówek w poniedziałek. Będą czynne do godziny 22.30. Podobnie postąpiła Biedronka. Większość placówek będzie jednak pracowała do godz. 22. Zakupy będzie można zrobić (w niedzielę i 1 listopada) w części mniejszych sklepów, jeżeli na to się zdecydują ich właściciele lub franczyzobiorcy (jak np. sieć Żabka).

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Ceny

Trzeba się przygotować na to, że jeżeli ktoś zdecyduje się nabyć znicze, kwiaty, wiązanki przed cmentarzem 1 listopada, to ceny mogą być wyższe niż jeszcze dzień wcześniej. A i tak jest drożej niż rok temu. Sprzedawcy narzekają, że ceny poszły w górę o połowę. Najbardziej widać to na przykładzie największych zniczy, bo mniejsze to wydatek kilkuzłotowy. Ale, jak już sprawdzaliśmy, na stoiskach przed cmentarzami i tak jest taniej niż w marketach. Najmniejsze znicze przed cmentarzem kosztują 3 zł, średnie to wydatek 8 zł, a największe i najbardziej zdobione kosztują nawet 35 zł.

Największe sieci handlowe w Polsce oferują produkty w cenie od 3,99 zł za najprostsze modele do niemal 30 zł za pokaźne znicze. Można za nie zapłacić mniej, kupując jednorazowo więcej i korzystając z karty lub aplikacji lojalnościowej. Dzięki temu w jednej z sieci na cztery sztuki trzeba wydać 7,19 zamiast 8,99 zł.

Więcej kosztują także kwiaty. Ogrodnicy zmagają się z rosnącymi kosztami pracy, ogrzewania i droższym prądem. Dlatego doniczkowa chryzantema w cenie 40-50 zł to dziś przed cmentarzem norma. Mowa o dużych bukietach.

W sklepie jest podobnie. Chryzantema drobnolistna w jednym z nich (celowo nie podajemy nazwy) to koszt ok. 13 zł, ale mowa o kwiatach o średnicy 21 cm. Większe mają ceny zbliżone do cmentarnych stoisk: 35-45 zł.

Pogoda

Ostatnie dni października i początek listopada mają być ciepłe. Tak zapewniają synoptycy. Stanie się tak, bo Polska będzie w zasięgu wyżu z centrum nad Bałkanami. Ale na krańcach północnych ma się zaznaczyć wpływ ciepłego frontu atmosferycznego związanego z niżem z rejonu Wysp Brytyjskich. Z południowego zachodu napływa ciepłe powietrze polarne morskie.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Miasto Koło
150 lat temu w Kole urodził się Czesław Freundenreich. Dziś odsłonięcie ławeczki
1 dzień temu 6,964 5

150 lat temu w Kole urodził się Czesław Freundenreich. Dziś odsłonięcie ławeczki

Miasto Koło
Bo w każdym z nas jest trochę dziecka
1 dzień temu 1,792 12

Bo w każdym z nas jest trochę dziecka

Miasto Koło
Koncertu z okazji Dni Koła nie będzie. Dlaczego? Zobacz wideo
1 dzień temu 16,189 38

Koncertu z okazji Dni Koła nie będzie. Dlaczego? Zobacz wideo

Miasto Koło
Henryk Perzyński Honorowym Obywatelem miasta Koła
1 dzień temu 4,501 4

Henryk Perzyński Honorowym Obywatelem miasta Koła

Pożary
Pożar budynku mieszkalnego. 17 strażaków wysłanych do działań [ZDJĘCIA]
2 dni temu 9,278 6

Pożar budynku mieszkalnego. 17 strażaków wysłanych do działań [ZDJĘCIA]

Inne
15 punktów karnych i wysoki mandat - efekt szybkiej jazdy
2 dni temu 18,477 5

15 punktów karnych i wysoki mandat - efekt szybkiej jazdy

MS
R E K L A M A