(22)
Częściowe zachmurzenie 19.1
REKLAMA

Ryszard Borysiewicz dołączy do grona Zasłużonych dla Miasta Koła?

Autor: Redakcja e-kolo.pl, PAP 17 Listopad 2022 przeczytasz w ok. 7 min.
Ryszard Borysiewicz dołączy do grona Zasłużonych dla Miasta Koła?
© Redakcja e-kolo.pl
(22) | Czytano:
9,407 razy | przeczytasz w ok. 7 min.

O nadanie tytułu honorowego „Zasłużony dla Miasta Koła" dla Pana Ryszarda Borysiewicza wnioskował Krzysztof Witkowski - Burmistrz Miasta Koła. Wniosek został złożony w dniu 15 września 2022 r. W dniu 4 października 2022 r. odbyło się posiedzenie Komisji Honorowej. Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek.

R E K L A M A
22
Czytano:
9,407 razy
Udostępnij

Zgodnie z uchwałą nr LX/571/2018 Rady Miejskiej w Kole z dnia 29 sierpnia 2018 r. w sprawie ustanowienia tytuły honorowego „Zasłużony dla Miasta Koła" oraz trybu i zasad jego nadawania tytuł nadawany jest osobom fizycznym, osobom prawnym, organizacjom pozarządowym lub innym jednostkom nie posiadającym osobowości prawnej, które całokształtem swej działalności zawodowej lub społecznej albo realizacją swoich zadań przyczyniły się do rozwoju i promocji bądź znaczącej poprawy porządku publicznego i bezpieczeństwa mieszkańców Miasta Koła. 

W uzasadnieniu do uchwały możemy przeczytać o życiorysie Ryszarda Borysiewicza, wskazujący na słuszność nagrody

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Ryszard Kazimierz Borysiewicz to wyjątkowa osobowość w środowisku kolskich społeczników. Urodził się 11 lutego 1949 roku w Mirsku (woj. dolnośląskie). W 1952 roku jego rodzice Paweł i Walentyna Borysiewicz powrócili do Koła, gdzie zamieszkali na stale. Po ukończeniu studiów wyższych z tytułem mgr socjologii podjął w Kole pracę zawodową i jednocześnie rozpoczął działalność społeczną na rzecz dzieci i młodzieży, pierwotnie z Kolskiej Starówki, gdyż w tym rejonie mieszkał przeszło 20 lat i znał tutejsze problemy środowiskowe, doświadczył negatywnych zjawisk i upokorzeń jako „dziecko z Wyspy”. Dlatego postanowił zająć się problemami dzieci i młodzieży żyjących często w skandalicznych warunkach na skutek transformacji społeczno-polityczno-gospodarczej Polski na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku, dostrzegając w młodych kolanach obraz siebie samego walczącego o byt w latach dziecięcych. Gdy w 1994 roku został wybrany radnym Rady Miejskiej w Kole z Kolskiej Starówki oraz delegatem na Sejmik Samorządowy woj. konińskiego postanowił spełnić swoje wcześniejsze zamierzenia organizując pierwotnie Radę Mieszkańców oraz Radę ds. Rodziny w tej części miasta, a następnie Powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka” w Kole.

Od samego początku jego pasją stała się organizacja dla dzieci z Koła różnorodnych, atrakcyjnych zajęć kształtujących ich pozytywne postawy, zachowania wolne od zagrożeń cywilizacyjnych, uczące koleżeństwa i wrażliwości na krzywdę i niepowodzenia innych dzieci. Potrafił nakłonić do realizacji swoich zamierzeń wiele podobnych mu osób, którym nieobca była krzywda dziecka. Z myślą o tym pomógł reaktywować się grupie związanej z AA, AL ANON i AL ATIN przy Klubie Abstynenta PRZYSZŁOŚĆ w Kole, wspierającej osoby i rodziny uzależnione od alkoholu czy narkotyków. Na łamach lokalnej prasy jako dziennikarz ukazywał zagrożenia socjalne głównie w okresie transformacji społeczno-gospodarczej w naszym kraju. Za tę działalność został wyróżniony medalem im. dr Perzyny.

Z jego inicjatywy powstał i funkcjonował przez ponad 10 lat (lata 1995-2006) Klub Emerytów i Rencistów w staromiejskiej dzielnicy Koła. Wraz z tym Klubem realizował w ciągu roku wiele przedsięwzięć, m.in. „Białe Niedziele” obsługiwane przez kolskich lekarzy oraz porady prawników Sądu Rejonowego w Kole. Podczas wyjazdów artystycznych z Zespołem Ludowym „Grzegorzewianki” z Grzegorzewa (jako skrzypek) na koncerty zagraniczne w latach 2004 – 2013 do wielu krajów Europy (do 19 krajów, od Litwy po Grecję i Albanię) promował Koło, prezentował flagę miejską (np. w Parlamencie Europejskim w Brukseli). Pomimo licznych obowiązków w pracy zawodowej i działalności społecznej, wysiłkiem i wytrwałością ukończył studia podyplomowe: pedagogiczne, ekonomia samorządowa, kurs prawa pracy.

W 1991 roku przyjął propozycję Sądu Rejonowego w Kole - funkcję społecznego kuratora sądowego a w 1998 mediatora sądowego, które nadal sprawuje. Praca kuratora sądowego ułatwiła mu wielokrotnie głębsze dotarcie do problemów młodych mieszkańców Koła, znalezienie ich rozwiązywania oraz pomogła w owocnej współpracy z kolską Policją. Miało to wspływ na zmianę negatywnej opinii o Kolskiej Starówce oraz obniżenie wysokiego dotąd stopnia przestępczości. Pan R. Borysiewicz zdołał namówić do współpracy z Klubem LOK „Kolska Starówka” znanego redaktora radiowego Zygmunta Chajzera. Za jego staraniem byli prezesi PZPN Michał Listkiewicz i Zbigniew Boniek przyjęli, ku radości kolskiej młodzieży, honorowe członkostwo Klubu LOK. Bardzo ważna była również przychylność aktorki Anny Dymnej. Tymi kontaktami „pozytywnie rozsławiał” miasto Koło. Będąc radnym Rady Miejskiej i delegatem na Sejmik Koniński przyjął sobie za cel aktywne zbliżenie władz samorządowych do problemów mieszkańców, głównie staromiejskiej dzielnicy Koła, organizując m.in. spotkania z parlamentarzystami.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

W 2004 roku czytelnicy tygodnika „Przegląd Koniński” doceniając szczególną aktywność społeczną i wkład w rozwój Regionu Kolskiego uhonorowali Ryszarda Borysiewicza tytułem „Człowiek Ćwierćwiecza”. Ryszard Kazimierz Borysiewicz to osobowość wyjątkowa w środowisku kolskim. Przez około 30 lat w ramach społecznej działalności, wsparty pomocą przyjaciół i społeczników, zorganizował m.in.: - w latach 1996–2015 - 20 obozów wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży z Koła w Dźwirzynie i w Borach Tucholskich oraz w Anastazewie nad Jeziorem Powidzkim – 836 dzieci, - w latach 2003-2004 „wakacje pod chmurami” w Aeroklubie Konińskim (w Kazimierzu Biskupim) – loty samolotami WILGA i ANTEK – 48 dzieci, - wycieczki turystyczno-krajoznawcze na terenie Polski do miejsc pamięci narodowej a także ciekawych przyrodniczo – 825 dzieci, - wyjazdy do Teatru Animacji w Poznaniu - 180 dzieci, - rajdy rowerowe na trasie Koło-Waki – Kolski Zamek- Kolo – 86 dzieci, - wyprawy edukacyjne do Lasu w Dąbrowicach i spotkania z leśnikiem (p. Leszek Płachecki) – 40 dzieci, - zawody latawców na Kolskiej Starówce – 32 dzieci, - zawody dwuboju sportowo/obronnego w LOK – około 1120 dzieci i młodzieży (głównie strzelectwo sportowe), - wyprawy do Sejmu, Senatu i Belwederu w Warszawie dwukrotnie, ostatnio w 2016 r. – 40 dzieci, - spotkania ze św. MIKOŁAJEM – zabawy noworoczne pod choinką w Klubie - 182 dzieci, - w okresie zimy lat 1996 – 1998 kuligi saneczkowe na trasie Koło – Ruiny Kolskiego Zamku - 42 dzieci, - zbiórka żywności w okresie przed Bożym Narodzeniem w kolskich sklepach dla rodzin w akcji: Pomóż dzieciom przetrwać zimę oraz włączanie się w akcje WOŚP - około 90 dzieci + 42 dorosłych, - udział w Turnieju Tenisa Stołowego w Zujunach na Litwie - 6 dzieci, - w latach 1998 – 2016 - obiady dla dzieci z Koła w Klubie w okresie ferii zimowych - około 170 dzieci, - w 2006 r. Klub zawarł porozumienie z Muzeum Technik Ceramicznych w Kole dotyczące wspólnej edukacji kolskiej młodzieży w temacie propagowania wiedzy historycznej dotyczącej miasta Koła i naszej ojczyzny.

Powyższe działania zostały zainspirowane przez p. Ryszarda Borysiewicza na rzecz mieszkańców Miasta Koła w okresie minionego 30- lecia. W okresie lat 2014 – 2018 ponownie został wybrany radnym Rady Miejskiej w Kole na terenie Kolskiej Starówki. Ten okres, jak i poprzednie lata, poświęcił głównie mieszkańcom Kolskiej Starówki, a w szczególności dzieciom i młodzieży. Za społeczną działalność został uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym i srebrnym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” Medalem – Krzyż „Za Wybitne Zasługi Dla LOK” Brązowym, srebrnym i złotym medalem „Za Zasługi dla LOK” Odznaką „Za Zasługi dla Woj. Wielkopolskiego” Brązowym, srebrnym i złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” Natomiast Klub LOK „Kolska Starówka”, który zorganizował, i którym kieruje od 28 maja 2002 roku, w tym okresie uzyskał wyróżnienia: Najlepszy Klub Młodzieżowy w Wielkopolsce Przyjaciel Dziecka.

O przyznaniu tytułu zadecydują radni w trakcie najbliższej LVII Sesji Rady Miejskiej w Kole w dniu 23 listopada 2022.

 

R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (22)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wyróżniony komentarz
Janusz Kupczak · 18 Listopad 2022
Drogi Ryszardzie gratuluję Ci największego wyróżnienia w naszym mieście. Swoją długoletnią działalnością społeczną i jako radny w naszym mieście zasłużyłeś na to wyróżnienie.
LUKASZEWSKA RYSZARDA · 23 Listopad 2022
POCHODZE Z WYSPY DOBRZE ZNAM PANA BORYSIEWICZA NIE KAZDY TEMAT MOZNA PORUSZAC PUBLICZNIE WNIOSKUJE O POMNIK DLA TEGO PANA JAK PAN PRZED WYBORAMI ZACZNIE NA WYSPIE KUPOWAC GLOSY TO PROSZE PAMIETAC HELA PODESZWOWA ZYJE I MA TEN SAM TABORET KTORYM JUZ PAN RAZ DOSTAL ZA OKLAMYWANIE LUDZI
Kolanka. · 23 Listopad 2022
Ogromne gratulacje za długoletnią działalność społeczną. Tylko podziwiać, mało jest takich osób w kolskiej społeczności.
krytyk · 22 Listopad 2022
Szanowni radni, panie burmistrzu! Zanim podejmiecie decyzję o nadaniu tytułu "honorowego obywatela Koła" poproście autora tej laudacji o uzupełnienie jej treści o lata między ukończeniem nauki w zawodówce, a ukończeniem studiów przez kandydata do tytułu. Dowiemy się zapewne o wielu mało chwalebnych wyczynach bohatera laudacji, które zapewne pomogą podjąć właściwą decyzję. Kluczowe pozostaje pytanie dlaczegpo takiej informacji zabrakło Jak na razie w mojej ocenie ten pan nie zasługuje na takie wyróżnienie.
Zdziwiony · 21 Listopad 2022
Początek życiorysu tego kandydata powinien brzmieć tak -po skończeniu ZSZ podjąłem pracę w Korundzie jako pracownik fizyczny bo tak wtedy kwalifikowano pracowników na umysłowych i fizycznych,szybko zaangażowałem się jako działacz PZPR i OPZZ stamtąd zaangażowano mnie na sekretarza PZPR w Grzegorzewie a potem szło jak po maśle- i dalej ta bajka która zaczyna się "po studiach podjąłem pracę......
ormowska pała. · 21 Listopad 2022
Jeśli "Komisja Honorowa "pozytywnie zaopiniowała wniosek, nie mając prawdziwego i całościowego życiorysu kandydata, to teraz mając te wiadomości ,powinna stanowczo wycofać się ze swojej opinii. Na szczyty, po trupach, pchają się tylko niektórzy, nie mający odrobiny honoru. Czas najwyższy dyplomatycznie zakończyć tę wpadkę. Warto poznać członków w/w "komisji."
ormo · 18 Listopad 2022
Radzę nie szukać za bardzo tych ormowców bo są publikacje z tamtych lat zawierające ich spis i żebyście się nie zdziwili, oj nie zdziwili kto w nich figuruje. Borysiewicza cenię za to że nigdy nie był jak chorągiewka, a wielu ludziom szczególnie młodzieży bardzo pomógł i nadal pomaga. Zasługuje na to wyróżnienie.
LUKASZEWSKA RYSZARDAW · 18 Listopad 2022
CZYTAM TEN ARTYKUL I STWIERDZAM /DZIALACZ SPOLECZN TO IDEALISTA A NIE KARIEROWICZ TAKICH SZOPEK JAK ZA OBECNEGO BURMISTRZA JESZCZE W TYM MIESCIE NIE BYLO KORUPCJA KUMOTERSTWO PROPONUJE ZAMIAST TYTULOW HONOROWYCH STAWIAC POMNIKI PIERWSZY POMNIK POWINIEN MIEC PAN BURMISTRZ WITKOWSKI ZA UPADEK FINANSOWY MIASTA I WSZECHOBECNA KORUPCJE W PODLEGLYCH JEDNOSTKACH POMNIK POWINIEN STANAC NAPRZECIWKO KPP
Wkurzona · 18 Listopad 2022
Czemu niewygodne komentarze są usuwane i kto za tym stoi?
kis · 19 Listopad 2022
Pewnie przyjaciel kandydata, nie może znieść prawdziwych komentarzy.
k56kl · 18 Listopad 2022
Pchał się tam gdzie można nic nie robić , a kase zarobić i dobrze się napić. A ta pani w szkole czy przedszkolu to nie zajmuje się młodzieżą. Czy osoba która pracuje 40 lat , odprowadza wszystkie podatki nie zasługuje na pochwałe. Przecież z jego działalności nic nie zostało , a kase brał.
ipn · 18 Listopad 2022
Wątpię żeby była jakaś teczka - przecież Ryszard nigdy nie krył się z tym, że jest z lewicy i nigdy nie zmieniał barw klubowych, w odróżnieniu od innych "nawróconych czy nawiedzonych". Czy ktoś o lewicowych poglądach nie może być zasłużony dla miasta? Wprowadzamy jakiś apartheid? Przecież lewica przez wiele lat rządziła miastem i miała duże zasługi dla jego rozwoju czego nie można powiedzieć o rządach prawicy - poprzedni burmistrz jest najlepszym przykładem.
Myslaca · 18 Listopad 2022
Jak nic nie zostało? Jest teczka w ipn nalezy tylko odszukać w czasach rozkwitu Solidarności aktywny członek ORMO
Judex · 18 Listopad 2022
Najpierw trze ba przejrzeć życiorysy pisiorów i wszystkich malkontentów .Ci co nic nie zrobili dal tego miasta lepiej niech nie zabierają głosu. Za chamstwo i obłudę nie dostaje się wyróżnień i medali.
Janusz Kupczak · 18 Listopad 2022
Drogi Ryszardzie gratuluję Ci największego wyróżnienia w naszym mieście. Swoją długoletnią działalnością społeczną i jako radny w naszym mieście zasłużyłeś na to wyróżnienie.
Lokowiec · 18 Listopad 2022
Całkowicie zasłużone wyróżnienie dla wieloletniego samorządowca i społecznika.
brak słów · 18 Listopad 2022
kto następny dostanie medal? kadencja się kończy to będą się odznaczać nagminnie.
Myslaca · 19 Listopad 2022
Następnie to posmiertnie bohaterowie z artykułu Borysiewicza na stronie ekolo to jest Krasnopióra Krzywa Jóźwiak i inni jeszcze z tego artykułu środowisko pana Borysiewicza
Borys · 18 Listopad 2022
Hahaha co ja czytam śmiech na sali, zasłużony chyba za kitranie kiełbasy
LOK · 18 Listopad 2022
MO - Mogą Obić, ORMO - Oni Również Mogą Obić, ZOMO - Zwłaszcza Oni Mogą Obić!
ORMO · 18 Listopad 2022
Jak zachowa się kolska prawica w głosowaniu?
Polak · 18 Listopad 2022
Jeśli rada zaklepie tą wątpliwą kandydaturę, to trzeba będzie po kolei przejrzeć życiorysy, do pradziadków włącznie których organizacjach zbrodniczych byli....
Gmina Przedecz
Dni Przedcza: wspólne kibicowanie podczas Euro 2024
41 minuty temu 78

Dni Przedcza: wspólne kibicowanie podczas Euro 2024

Wystawy
Fotografia dzikiej przyrody -  wystawa w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole
2 godziny temu 366

Fotografia dzikiej przyrody - wystawa w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole

Powiat Kolski
 14 czerwca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych
3 godziny temu 452

14 czerwca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych

Miasto Koło
Święto św. Antoniego z Padwy w Kole - Zaproszenie na msze odpustowe
23 godziny temu 2,375

Święto św. Antoniego z Padwy w Kole - Zaproszenie na msze odpustowe

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 13.06.2024
1 dzień temu 2,600

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 13.06.2024

Miasto Koło
Szkolne koło PCK w Kole uczciło Światowy Dzień Krwiodawcy
1 dzień temu 1,114

Szkolne koło PCK w Kole uczciło Światowy Dzień Krwiodawcy

R E K L A M A

Newsletter - bądź na bieżąco

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych