Pochmurno 0.6
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Zdewastowana przez graffiti ściana kolskiego zamku zupełnie odmieniona

Zdewastowana przez graffiti ściana kolskiego zamku zupełnie odmieniona

Autor: UM Koło 20 Listopad 2022
Zdewastowana przez graffiti ściana kolskiego zamku zupełnie odmieniona
© UM Koło
Komentarzy: 0 Czytano:
5,476 razy |

16 listopada 2022 r. dokonany został odbiór III etapu prac konserwatorsko-restauratorskich i robót zabezpieczających struktury ruin gotyckiego zamku kazimierzowskiego w części wewnętrznej muru zachodniego warowni z udziałem Grzegorza Budnika, Kierownika konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.

R E K L A M A
0
Czytano:
5,476 razy
Udostępnij

Przypomnijmy, że zadanie zrealizowała firma ART -SERVICE Łukasz Lewalski z siedzibą w Zbicznie. Prace dotyczące zewnętrznej części muru zachodniego dofinansował kwotą 60 tysięcy złotych Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, a konserwacja muru od strony dziedzińca dofinansowana została ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 110 tysięcy złotych z programu „Ochrona Zabytków”. Środki własne na cały III etap prac wyniosły 399.788,91 zł brutto.

- Pamiętam, jak zastanawialiśmy się nad koncepcją działań przy obiekcie i wraz z Wojewódzką Radą Zabytków uznaliśmy, że obiekt ma 2 najważniejsze cechy, których nie należy zdeprecjonować: autentyczne struktury budowlane pierwotnego zamku kolskiego i walory krajobrazowe

– powiedział Kierownik Grzegorz Budnik.

- Jest on nośnikiem wartości historycznych obrazujących kulturę materialną czasów, w których powstał i jednocześnie jest malowniczy, co przesądza o kierunku działań konserwatorskich i budowlanych. Powinniśmy zatem zachować miejsca będące swoistą kapsułą czasu, nie modernizować wszystkiego, jak najmniej zmieniać zachowany wygląd obiektu.

Jesteśmy po trzech etapach prac przy zabytku. Konserwacji wymaga jeszcze wieża z częścią południową murów, gdzie dawniej znajdowało się wejście na dziedziniec zamkowy.

R E K L A M A

Kilkuetapowa konserwacja ruin zamku ma służyć przyszłej rewitalizacji i przystosowaniu zabytku do zwiedzania.

– Prace trwały od wiosny, dziś mamy ich szczęśliwy finał – powiedział burmistrz miasta Krzysztof Witkowski. – Pozostał etap czwarty, lub czwarty i piąty. Analizujemy, czy złożyć jeden wniosek na całość, czy etapować pozostałe prace, zależne jest to od kosztów. Złożymy wniosek do ministerstwa o dofinansowanie. Planujemy przejąć ponad 8 ha, przyległą działkę i rozpocząć przygotowanie dokumentacji technicznej na rewitalizację zamku i jego okolicy.

Oceń artykuł

średnia ocena: 5 liczba głosów: 1
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
R E K L A M A