(21)
Pochmurno 0.6
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Jeśli chcesz płacić mniej za prąd, to pamiętaj o tych datach

Jeśli chcesz płacić mniej za prąd, to pamiętaj o tych datach

Autor: News4Media 21 Listopad 2022
Jeśli chcesz płacić mniej za prąd, to pamiętaj o tych datach
© istock
Komentarzy: 21 Czytano:
30,978 razy |

Uwaga, 30 listopada mija termin składania oświadczeń uprawniających do obniżenia ceny energii elektrycznej. Sprawdź, kto powinien o tym pamiętać.

R E K L A M A
21
Czytano:
30,978 razy
Udostępnij

Reguluje to – przypomnijmy – ustawa z 27 października 2022 r. Ci, którym zostanie przyznane takie prawo, zapłacą za prąd 785 zł/MWh.

Kto skorzysta z niższych cen energii?

  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa,
  • podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej.

Jaki dokument trzeba złożyć?

Oświadczenie uprawniające do obniżenia ceny energii elektrycznej. Dysponują nim sprzedawcy energii.

Dokument można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej. Musi być on opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.

R E K L A M A

A ile zapłacą gospodarstwa domowe?

Kilkadziesiąt złotych mniej, czyli 693 zł/MWh. To cena gwarantowana. Sprzedawcy energii będą ją stosowali przy rozliczeniach z gospodarstwami domowymi. W tym wypadku obowiązują jednak limity zużycia prądu:

  • 2 MWh (wszystkie gospodarstwa domowe).
  • 2,6 MWh (osoby niepełnosprawne),
  • 3 MWh (osoby z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnicy).
  • Właściciele gospodarstw domowych nie muszą składać oświadczeń uprawniających do obniżenia ceny energii elektrycznej. Wyjątkiem są te gospodarstwa, które w 2023 r. będą chciały skorzystać z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach: 2,6 lub 3 MWh.

Czas na złożenie tych oświadczeń mają do 30 czerwca 2023 r. Szczegółowymi informacjami i wzorami dokumentu dysponują sprzedawcy energii.

Oceń artykuł

średnia ocena: 5 liczba głosów: 1
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (21)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Wyróżniony komentarz
Czego marudzicie... · 1 tydzień temu
Nikt wam tyle nie dał ci PiS wam dał... Może nie wszystko idealne ale i tak więcej niż poprzednie rządy. 500+, 13, 14 emerytury, 12tys na drugie i kolejne dziecko, dodatki osłonowe, 300zl wyprawka, zamrożony VAT, tarcza inflacyjna, 3000zl na węgiel, suszone dla rolników, dopłaty do nawozów dla rolników, wakacje kredytowe, wolne niedzielę. I będzie jeszcze 15 emerytura przed wyborami. Kto wam tyle dał? Tusk? Wałęsa? A może Balcerowicz?
Czego marudzicie... · 1 tydzień temu
Nikt wam tyle nie dał ci PiS wam dał... Może nie wszystko idealne ale i tak więcej niż poprzednie rządy. 500+, 13, 14 emerytury, 12tys na drugie i kolejne dziecko, dodatki osłonowe, 300zl wyprawka, zamrożony VAT, tarcza inflacyjna, 3000zl na węgiel, suszone dla rolników, dopłaty do nawozów dla rolników, wakacje kredytowe, wolne niedzielę. I będzie jeszcze 15 emerytura przed wyborami. Kto wam tyle dał? Tusk? Wałęsa? A może Balcerowicz?
Gość · 1 tydzień temu
To bogatym niech zabiera, bo ludziom płaca minimalną i nie mają co do gara włożyć a inni nie wiedzą co z pieniędzmi robić. Za komuny tak nie było, każdy miał w miarę równo, ważne było tylko żeby pracować. A drogie jedzenie i opal to nie wina PiSu tylko Tuska, który węgiel brał od kolegi Putina a rolnictwo podporządkował koleżance Merkel. Zresztą, drogie nawozy (które się robi z gazu) też są winą Tuska, który uzależnił Europę od rosyjskiego gazu. A drogie nawozy to i droga żywność.
Cookie · 1 tydzień temu
Ty wierzysz w to co Ty piszesz?? Rząd niczego nie daje od siebie!!!! Żeby dać musi komuś zabrać, żeby zabrać nakłada nowe i podwyższa bieżące podatki!!! Czyli innymi słowy kradnie jednym, żeby "dać" drugim!! Przez takie rozdawnictwo mamy coraz wyższą inflację, coraz droższe jedzenie, opał, i każdą inną kolejną rzecz, która jest na rynku!!!! Ten rząd niczego dobrego nie robi, więc nie pieprz głupot że daje!! On nie musi nic "dawać" wystarczy że przestanie kraść i ludzie sami sobie poradzą!! Nie pozdrawiam
Anna Nawrocka · 1 tydzień temu
A co mają zrobić osoby, które mają podlicznik? To są dwa osobne gospodarstwa domowe, najczęściej rodzice i dziecko z własną rodziną! Czy nikt o nich nie pomyślał? Osobno spełnią limit, ale razem nie są w stanie.
Gość · 1 tydzień temu
Nie wiem kur... Pewnie spytać na forum innych, którzy nie mają pojęcia
Jen -druś1-szy · 25 Listopad 2022
widzę,że mocno poruszają Rządy PIS-owskie, czy ktoś się zastanowił, gdyby Unia Europejska ,itd...nie dokończę, bo szkoda słów użytych do takiego komentarza, GDYBY???? Ta cała Unia wszystkich już poróżniła, nawet dzieciaki wiedzą, że to jest wielka ściema i Wielka Lipa, bo wszyscy komisarze i główne stanowiska w Brukseli mają nasi najlepsi sąsiedzi, czyli Niemcy i oni grają pierwsze skrzypce, co i jak ma być w tej naszej Europie a jeśli chodzi o walutę Euro, to sam prezes banku Euro Doutch stwierdził, że to tylko kwestia czasu, kiedy Euro nie będzie miał prawa bytu na światowych rynkach finansowych i tak wygląda ta wsza perspektywa w tej waszej Uni Europejskiej, co innego my Polacy, swojska WALUTA( Złoty) Gold, itd...tu jest przyszłość i perspektywa na dalszy progres w gospodarce światowej, to tyle, bo mi już duszno jak czytając niektóre komentarze poniżej. Pozdrawiam Ziomali i politykierów od siedmiu boleści, Hej...
do "anty" · 22 Listopad 2022
ile zarobiłeś za te wpisy pochwalne. ty jesteś jak prostytutka chociaż nie wiem czy nie gorszy.
Gość · 24 Listopad 2022
Proszę nie obrażać prostytutek. One ciężko pracują na swoje pieniądze. U zawsze wywiązują się że swoich zadań. Ciekawe jak ty byś takiej zapłacił za usługę, a ona by ci walnęła przemówienie i po robocie?;)
Anty... · 22 Listopad 2022
PO jest bez programu. Nie zagłosuję na PO ja i większość Polek i Polaków. PiS to Pieniądze i Sukces
Mlody · 22 Listopad 2022
A czy ty jesteś normalny ?
Jest dobrze · 21 Listopad 2022
Czytelnicy zakopali ten komentarz
Młody aleś ty głupiutki jesteś. Tak pis Ci daje ty · 22 Listopad 2022
Do emeryta · 21 Listopad 2022
A oni znów wygrają Najpierw podnoszą ceny, żeby potem dopłacać. Cyrk.
Gość · 24 Listopad 2022
I nikt nie odpowiedział na moje pytanie- co się stanie z cenami jeżeli za rok inflacja spadnie z 18% do 10%. Takie pytania powinny być przy karcie głosowania... A nie ze tak jak dzisiaj w demokracji największą siłę wyboru rządu ma najliczniejsza grupa ludzi, a wybory wygrywają osoby, które są w stanie przekonać największy ogół społeczeństwa, a nie ci, którzy faktycznie zadbali by o interesy i dobrobyt całego społeczeństwa. O ile w ogóle istnieją takie osoby w rządzie...
Program po? · 22 Listopad 2022
A co program po ma do błędów PiSu? Ja piszę o błędach PiSu a nie o po? Może wyznaje inną partie? Czyli rozumiem że wg ciebie ze Po kradnie to jak PiS kradnie o 1% mniej to już jest lepsze? Jak ktoś ci ukradnie 100zl A później inny 99zl to tego będziesz wielbił pod niebiosa?
Program Po? · 22 Listopad 2022
A jaki program ma PiS? Napiszesz mi czy nie?
Anty... · 21 Listopad 2022
Najpierw pokaż program PO a potem komentuj działania PiSu.
A PiS? · 21 Listopad 2022
A PiS jaki ma? Najpierw podwyżki, a później obniżka. Skoro energia jest w rękach państwa to po co te cuda? A inflacja? Wiesz jak działa? Co ja powoduje? I mały sprawdzian z wiedzy? Dzisiaj mamy inflację 18%. Zalozmy, że za rok spadnie do 10%. Pytanie za sto punktów: Co się stanie z cenami w sklepach jeżeli inflacja spadnie? A) ceny spadną, B) ceny będą takie jak dzisiaj, C) ceny wzrosną.
Anty... · 21 Listopad 2022
A wiesz dlaczego PiS wygra? Proste opozycja nie ma programu GOSPODARCZEGO dla Polski. Samo szczekanie Tuska na Polki i Polaków jedynie podnosi poparcie dla PiS
emeryt · 21 Listopad 2022
pisdzielcy dalej dzielą społeczeństwo , jednym 2 MWh drugim 3 MWh. Dobrze że za rok wybory
Anty... · 21 Listopad 2022
Emerycie a jaką ofertę ma dla Ciebie Tusk i opozycja? Podaj konkrety
R E K L A M A