Słonecznie 25.3
Popularne tagi:

Rząd przyklepał stawki najniższej krajowej. Wzrosną o kilkaset złotych miesięcznie

Autor: News4Media 23 Listopad 2022 przeczytasz w ok. 3 min.
Rząd przyklepał stawki najniższej krajowej. Wzrosną o kilkaset złotych miesięcznie
© istock
(0) | Czytano:
3,318 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

W przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie dwa razy: w styczniu i w lipcu. Polacy mogą liczyć na kilkaset złotych podwyżki. Rząd przyjął rozporządzenie w tej sprawie.

R E K L A M A
0
Czytano:
3,318 razy
Udostępnij

Rada Ministrów zaakceptowała rozporządzenie ustalające wysokość płacy minimalnej i stawki godzinowej w 2023 roku. Dzięki temu od stycznia 3 mln Polaków zacznie zarabiać więcej. W lipcu mogą liczyć na kolejną podwyżkę. Tyle że razem z płacą minimalną rośnie wiele innych obciążeń, np. opłaty za publiczny żłobek czy mandaty.

Ile w styczniu, ile w lipcu, ile za godzinę?

Dziś najniższa krajowa wynosi 3010 zł brutto. W styczniu – jak zdecydował rząd – płaca minimalna wzrośnie do 3490 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa do 22,80 zł. Ponieważ mamy teraz w Polsce rekordowo wysoką inflację (prawie 18 proc.), to zgodnie z przepisami najniższa krajowa musi być podwyższona jeszcze raz w ciągu roku. Stanie się to w lipcu. Polacy zarabiający najniższą krajową zaczną wtedy otrzymywać co miesiąc 3600 zł brutto. 

– Płaca minimalna powinna być drogowskazem dla pracodawców. Najlepsze kraje do życia to te, gdzie nierówności płacowe są najmniejsze – powiedział premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając ostateczne decyzje rządu w sprawie płacy minimalnej.

– Pracownicy otrzymają wyższe wynagrodzenie, jednak jeszcze większe koszty poniosą przedsiębiorcy, a to z kolei może przełożyć się na rosnące ceny oferowanych produktów i usług, co w konsekwencji jeszcze bardziej nakręci i tak już bardzo wysoką inflację – powiedział money.pl Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Dodajmy dla porządku, że według GUS o 13 proc. rok do roku wzrosło w październiku (to ostatnie notowanie) przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Polsce. I wyniosło 6687,92 zł brutto, czyli ok. 4805 na rękę.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Mandaty poszybują

Z płacą minimalną powiązane są inne opłaty. Na przykład mandat. Kara grzywny może być wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do 20-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia (prawo dopuszcza odstępstwa od tej zasady).

W tym roku kara grzywny wynosi od 301 zł do maksymalnie 60 020 zł. Od stycznia wyniesie od 338 zł do 67 660 zł. Maksymalny mandat będzie wynosił aż 16 915 zł, a maksymalna kara grzywny nałożona wyrokiem nakazowym – 33 830 zł.

W lipcu będzie jeszcze drożej. Grzywna będzie wynosiła od 345 zł do 69 000 zł.

Więcej wydamy też na publiczny żłobek. Teraz miesięczne czesne stanowi 10 proc. płacy minimalnej (301 zł). Również opłata za każdą dodatkową godzinę spędzoną przez dziecko w placówce zależy od decyzji rządowych i najniższej krajowej. Każda taka godzina kosztuje rodzica 2,5 proc. pensji minimalnej. Obecnie jest to 72,25 zł. Od nowego roku będzie drożej, a od lipca jeszcze drożej.

A to tylko niektóre z opłat, które uderzą w nasze kieszenie.

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Zatrzymania
3,4 promila to dla niej za mało - pojechała po więcej
44 minuty temu 1,767

3,4 promila to dla niej za mało - pojechała po więcej

Powiat Kolski
W środę działania Zero Tolerancji
56 minuty temu 305

W środę działania Zero Tolerancji

Inne
Rzucił petardą w kolumnę Prezydenta - teraz grozi mu więzienie
3 godziny temu 8,953 2

Rzucił petardą w kolumnę Prezydenta - teraz grozi mu więzienie

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu na świecie powitaliśmy noworodki [Podsumowanie:  28-05-2024]
3 godziny temu 499

W ostatnim tygodniu na świecie powitaliśmy noworodki [Podsumowanie: 28-05-2024]

Powiat Kolski
Paweł Gilewski nowym Wielkopolskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym
5 godziny temu 1,224

Paweł Gilewski nowym Wielkopolskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym

Gmina Przedecz
Spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w Przedczu  [WIDEO]
17 godziny temu 9,186

Spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w Przedczu [WIDEO]

R E K L A M A