(7)
Pochmurno 0.6
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Będzie jeszcze mniej niedziel handlowych

Będzie jeszcze mniej niedziel handlowych

Autor: News4Media 24 Listopad 2022
Będzie jeszcze mniej niedziel handlowych
© istock
Komentarzy: 7 Czytano:
2,664 razy |

W ilu sklepach zrobimy zakupy w niedziele w 2023 roku? W mniej niż w 2022. Handel już może liczyć straty.

R E K L A M A
7
Czytano:
2,664 razy
Udostępnij

Kiedy w 2018 roku wszedł w życie zakaz niedzielnego handlu, nie był tak ostry jak obecnie. Nie chodzi o to, że sieci sklepowe – jak się później okazało – skutecznie ten zakaz omijały. Ale o to, że niedzieli, w które sklepy były czynne, było sporo. W każdym razie tyle, że mało kto narzekał na to obostrzenie.

W 2018 roku placówki handlowe mogły przyjmować klientów w dwie niedziele w miesiącu. W 2019 r. była to już jedna niedziela. Od 2020 roku sytuacja wygląda tak jak obecnie – jest 7 niedziel handlowych w roku: dwie przed Bożym Narodzeniem, jedna przed Wielkanocą oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

R E K L A M A

Najbliższe niedziele handlowe to:

  • 11 grudnia,
  • 18 grudnia.

Sklepy będą czynne tylko pół dnia

Rok 2023 nie będzie nie będzie jednak pod tym względem podobny do 2022. Bo niedziel handlowych będzie jeszcze mniej. Tyle że to słowo chyba nie jest do końca odpowiednie. O ile w tym roku jest ich 7, o tyle w przyszłym będzie ich 6 i... pół.

O co chodzi? O Wigilię Bożego Narodzenia, która przypadnie w niedziela przed Bożym Narodzeniem. Jednocześnie jednak w Wigilię obowiązują inne przepisy.

„Zgodnie z nimi po godzinie 14 zakazane są handel i wykonywanie czynności związanych z handlem, a także powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem. Obowiązują przy tym standardowe wyjątki dotyczące niedziel”

– przypominają wiadomoscihandlowe.pl.

Oznacza to, że sklepy będą czynne tylko pół dnia.

„Dla właścicieli sieci handlowych przyszłoroczny kalendarz jest zatem dość niefortunny. Jedna spośród i tak nielicznych niedziel handlowych zostanie skrócona, a na „rekompensatę” w postaci dodatkowego dnia z dozwoloną sprzedażą nie ma co liczyć”

– dodaje portal.

Czyli w sumie w 2023 roku zrobimy zakupy w 6,5 niedzieli. A pamiętajmy, że Solidarność, pomysłodawca zakazu handlu w niedziele, nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Oceń artykuł

średnia ocena: 5 liczba głosów: 1
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (7)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Gość · 25 Listopad 2022
Kiedyś nie było sklepów i ludzie też żyli... Mieli kawałek ziemi i się uzywili... A dzisiaj rozleniwieni młodzi uciekają do miast a ojcowizny leżą odłogiem... Zamknąć sklepy i wprowadzić obowiązek pracy na roli u rodziców/teściów!!!!
Mieszczuch · 25 Listopad 2022
Nygusów z bloków wygnać do roboty
Gosc · 25 Listopad 2022
Ewentualnie wprowadzić kasy samoobsługowe i dać pracownikom handlu 7 dni wolnego
Katol · 24 Listopad 2022
Jako Polak i katolik co niedzielę chodzę do kościoła. Ale czasami jechało się w niedzielę na shopping do Łodzi czy Warszawy, w międzyczasie obiad, msza w sobotę wieczorem i nic nikomu nie przeszkadzało. A teraz mam problem, bo niedziela pasuje mi na zakupy, ale zamknięte. Po co to komu?
Szofer · 24 Listopad 2022
Też jestem katolikiem. Zakupy te niecodzienne można przez neta. A wolny czas to tylko za kółkiem
nomm · 24 Listopad 2022
pisdowska bandę wyrzucimy na śmietnik i handlowe niedziele
Śmieciarz · 25 Listopad 2022
Dlaczego? Tam w śmietniku już jest PO
R E K L A M A