× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Częściowe zachmurzenie 23.5
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Już w ten weekend andrzejki. Tradycja, wróżby, zabawa

Autor: News4Media 25 Listopad 2022 przeczytasz w ok. 4 min.
Już w ten weekend andrzejki. Tradycja, wróżby, zabawa
© istock
(0) | Czytano:
2,058 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Chociaż święto św. Andrzeja wypada 30 listopada, to już w ten weekend będzie można sobie powróżyć. Przepowiadanie przyszłości jest ściśle związane z andrzejkami.

R E K L A M A
0
Czytano:
2,058 razy
Udostępnij

Formalnie andrzejki powinny się odbyć w nocy z 29 na 30 listopada. Ale to wtorek i środa i nie jest to najlepszy czas na długie, nocne zabawy. Dlatego imprezy odbędą się już w ten weekend (26-27 listopada). Jedni wyruszą do klubów, inni zorganizują imprezy w domach.

Będzie też przepowiadanie przeszłości, bo to przecież stały element andrzejek. Dlaczego tak się dzieje, nie do końca wiadomo. Wiadomo natomiast, że ten zwyczaj wywodzi się ze starożytnej Grecji, gdzie dziś czci się św. Andrzeja. W polskim piśmiennictwie pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1557 roku.

Święty Andrzej

Andrzej Apostoł pochodził z żydowskiej rodziny mieszkającej nad Jeziorem Galilejskim. Był bratem św. Piotra. Początkowo był uczniem Jana Chrzciciela, a następnie Jezusa, którego po raz pierwszy zobaczył podczas chrztu w Jordanie. Św. Andrzej głosił Ewangelię i zginął śmiercią męczeńską na krzyżu w kształcie litery X. Jest patronem narodów słowiańskich, małżeństw, podróżujących, rybaków, rycerzy, woziwodów oraz rzeźników. Nic z tego nie pasuje jednak do wróżb i przepowiadania przyszłości.

Zwyczaje w Polsce

Lata temu do andrzejek podchodzono bardzo poważnie, nadając im charakter nie tyle dotyczący ogólnych wróżb, ile zamążpójścia. Podczas zabaw próbowano np., która panna wyjdzie najszybciej za mąż. Ślady tego są widoczne także we współczesnych zabawach andrzejkowych.

Z biegiem lat to święto straciło na powadze i obecnie oznacza raczej zabawę, w której udział mogą brać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dorośli i dzieci.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Zabawy i przepowiednie

Wszystkie tradycyjne zabawy andrzejkowe odnoszą się do tego samego – do przepowiadania przyszłości. Na wiele różnych sposobów. Nikt nie może dać gwarancji, że przepowiednie się sprawdzą, dlatego lepiej podchodzić do nich z dużym dystansem.

Rzut butem. Zabawa polega na zdjęciu z nogi lewego buta. Jego właściciel staje tyłem i oddaje rzut do tyłu. Jeżeli but upadnie podeszwą do podłogi, a jego czubek jest skierowany w stronę drzwi, to zwiastuje to rzucającemu szybki ślub.

Cztery filiżanki. Także znana wróżba  Należy wziąć cztery naczynia i włożyć pod nie odpowiednio: obrączkę, listek i monetę. Ostatnią trzeba pozostawić pustą. Zamienia się filiżanki miejscami, a wskazana osoba wybiera jedną z nich i wyjmuje ukrytą rzecz.

  • Obrączka oznacza miłość,
  • listek małżeństwo,
  • moneta bogactwo.

Pusta filiżanka nie niesie ze sobą żadnej przepowiedni.

Obieranie jabłka. Każdy z uczestników sięga po podobnej wielkości jabłka i zaczyna je obierać. Celem jest uzyskanie najdłuższej, nieprzerwanej obierkę. Jej długość wróży staż w małżeństwie. Dodatkowo można obierkę rzucić na ziemię, a powstały kształt interpretować jak literę, na którą zaczyna się imię ukochanej osoby.

Karteczki pod poduszką. Na małych papierkach wypisuje się imiona zarówno chłopców, jak i dziewcząt (w zależności od płci osoby, której się wróży), i chowa się je pod poduszką. Rano śpiąca na niej osoba sięga po jedną z karteczkę. Imię na niej zapisane będzie nosiła ukochana osoba.

Lanie wosku. Najbardziej znana wróżba, w której chodzi o to, żeby wylać gorący wosk na wodę. Trzeba to robić przez dziurkę od klucza. Kiedy substancja unosząca się na powierzchni cieczy zastygnie, odczytuje się znaczenie z kształtu plamy wosku. Często posiłkuje się przy tym cieniem, jaki rzuca na ścianę.

Wyścig butów. Obok lania wosku to najpopularniejsza wróżba. Każdy z uczestników zdejmuje jeden but i ustawia je w kolejce w stronę drzwi. Obuwie z końca przesuwa się na pierwsze miejsce, aż do momentu, gdy kolejka sięgnie progu. Właściciel buta, który będzie pierwsze, najszybciej się ożeni lub wyjdzie za mąż.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Gmina Kościelec
Różowa Skrzyneczka w kolejnej ze szkół
4 godziny temu 2,064

Różowa Skrzyneczka w kolejnej ze szkół

Gmina Kościelec
Mieszkańcy sołectwa Tury po raz kolejny spotkali się na wspólnym ognisku
4 godziny temu 2,332

Mieszkańcy sołectwa Tury po raz kolejny spotkali się na wspólnym ognisku

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [24-09 - 01-10-2023]
1 dzień temu 17,262

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [24-09 - 01-10-2023]

Wybory 2023
Lider listy Koalicji Obywatelskiej rozmawiał dziś z mieszkańcami Koła [WIDEO]
2 dni temu 29,568 12

Lider listy Koalicji Obywatelskiej rozmawiał dziś z mieszkańcami Koła [WIDEO]

Gmina Koło
Gmina Koło z dotacją na żłobek z programu Maluch+
3 dni temu 9,497 1

Gmina Koło z dotacją na żłobek z programu Maluch+

Gmina Babiak
Gmina Babiak: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy
3 dni temu 978

Gmina Babiak: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy

R E K L A M A
Lifestyle i życie społeczne
Wrześniowa korekta rozkładu jazdy pociągów
01 Wrzesień 2023 1,915
Lifestyle i życie społeczne
Czy wiesz, jakie są obowiązkowe lektury szkolne? Sprawdź koniecznie!
01 Wrzesień 2023 5,309
Lifestyle i życie społeczne
W nocy z 30 na 31 sierpnia kumulacja Niebieskiego Księżyca i superpełni
27 Sierpień 2023 4,297
Lifestyle i życie społeczne
Czy wiesz, jakie są niezbędne elementy wyprawki szkolnej?
25 Sierpień 2023 3,349
Lifestyle i życie społeczne
CKE: wiosną 2024 r. egzamin ósmoklasisty odbędzie się 14-16 maja
22 Sierpień 2023 2,357
Lifestyle i życie społeczne
Sprawdzanie historii pojazdu po numerze rejestracji - to możliwe
01 Sierpień 2023 2,426