× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Słonecznie 18.1
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Koniec fałszywych promocji. Sklepy nie będą mogły bezkarnie oszukiwać klientów

Autor: News4Media 05 Grudzień 2022 przeczytasz w ok. 3 min.
Koniec fałszywych promocji. Sklepy nie będą mogły bezkarnie oszukiwać klientów
© Canva
(0) | Czytano:
5,558 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Nieuczciwe praktyki to zmora zwłaszcza dużych sieci handlowych. Przyjęte prawo daje nadzieję, że udawane promocje znikną ze sklepowych półek.

R E K L A M A
0
Czytano:
5,558 razy
Udostępnij

Cios w nierzetelnych sprzedawców

Szczere informowanie o cenach towarów i usług nie jest mocną stroną wielu firm. Świadczą o tym wyniki kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową (IH).

W pierwszym półroczu 2022 roku spośród 1637 przedsiębiorców (prowadzących m.in. sklepy, stacje benzynowe czy restauracje) błędy wykryto u ponad połowy z nich (53 proc.). Z ponad 322 tys. produktów 13 proc. było źle lub wcale nieoznaczonych ceną.

Zgodnie z nowymi przepisami sklepy przy ogłoszeniu o każdej obniżce cen towarów lub usług będą musiały podać ich najniższą cenę z 30 dni poprzedzających wprowadzenie upustu. Ten mechanizm zabezpieczy konsumentów przed popularnymi dziś pseudorabatami.

Za nieuczciwą praktykę rynkową oficjalnie zostanie uznane podszywanie się pod markę albo imitowanie produktu. Chodzi o wprowadzanie na rynek towaru identycznego ze sprzedawanym w kilku innych państwach Unii Europejskiej, ale różniącym się od pozostałych składem lub funkcjonalnością.

Nowe przepisy z automatu unieważnią umowy o świadczenie usług finansowych zawarte podczas wycieczki lub pokazów. Dodatkowo do 30 dni wydłużą termin, w jakim klient bez podawania przyczyny i ponoszenia kosztów może w pozostałych przypadkach odstąpić od umowy zawartej poza lokalem firmy. Przyjmowanie płatności przed upływem terminu uprawniającego do odstąpienia od umowy zostanie zakazane. Nowelizacja będzie chroniła również przed działaniami przedsiębiorców próbujących obejść przepisy dotyczące abonamentów medycznych oferowanych na pokazach. Rozwiązaniem jest wprowadzenie obowiązku informowania klientów o możliwości odstąpienia od umowy.

Przedsiębiorca, który zapewni dostęp do recenzji konsumentów, będzie zobowiązany do podania informacji na temat sposobu weryfikacji autentyczności opinii.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Kary za oszustwa

„W przypadku stwierdzonych nieprawidłowości na nieuczciwych przedsiębiorców nakładane są kary. W pierwszej połowie 2022 roku Inspekcja Handlowa wydała 739 decyzji nakładających kary o łącznej kwocie 628 858 zł za naruszenie obowiązków wynikających z przepisów w zakresie informowania o cenach, a także 16 decyzji nakładających kary o łącznej kwocie 76 570 zł za kolejne naruszenie obowiązków” – powiadomił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK).

Na przedsiębiorcę nierzetelnie informującego o cenach produktów, IH będzie mogła nałożyć sankcję w wysokości do 20 tys. zł. Chyba że nieprawidłowości będą się powtarzać. Wówczas kara może być dwukrotnie wyższa.

Jeśli skala zjawiska byłaby powszechna, w wyniku czego doszłoby do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, UOKiK może nałożyć sankcję w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary.

Fake Friday

Choć prawo z opóźnieniem reaguje na pomysłowość sprzedawców, jest sposób na to, żeby niekiedy przechytrzyć nieuczciwych przedsiębiorców. W tym celu warto skorzystać ze strony Fake Friday, która zbiera informacje o cenach towarów w sklepach z AGD i elektroniką. Choć nazwa serwisu nawiązuje do święta konsumpcjonizmu, jakim jest Black Friday, pamiętajmy, że „niższymi” cenami będziemy kuszeni aż do Bożego Narodzenia.

Znowelizowana ustawa w pierwszym założeniu miała zacząć obowiązywać w ciągu 14 dni od ogłoszenia przepisu. Datę wejścia w życie nowych regulacji ostatecznie przesunięto na 1 stycznia 2023 roku.

Oceń artykuł
średnia ocena: 5 liczba głosów: 1
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Powiat Kolski
Przedecz będzie miał nowego proboszcza. Biskup wręczył dekret
3 godziny temu 2,463

Przedecz będzie miał nowego proboszcza. Biskup wręczył dekret

Miasto Koło
Obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kole
3 godziny temu 712

Obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kole

Biblioteka
Jak nie czytam, jak czytam
9 godziny temu 370

Jak nie czytam, jak czytam

Gmina Kościelec
Kościelec zaprasza do siebie na koncert plenerowy. Powitanie Wakacji!
11 godziny temu 2,400 2

Kościelec zaprasza do siebie na koncert plenerowy. Powitanie Wakacji!

Kultura i rozrywka
Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania
11 godziny temu 627

Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania

Kultura i rozrywka
Olga Bejm nagrodzona na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym
12 godziny temu 3,179 2

Olga Bejm nagrodzona na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym

9 godziny temu 370
R E K L A M A