× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Częściowe zachmurzenie 9
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Szanujemy wodę! Rusza Deszczówka 4.0!

Autor: UMWW Poznań 06 Grudzień 2022 przeczytasz w ok. 3 min.
Szanujemy wodę! Rusza Deszczówka 4.0!
© UM Wielkopolski
(0) | Czytano:
6,638 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego od roku 2020 realizuje program retencjonowania i wykorzystywania wód opadowych z dachów pn. "Deszczówka", wspierając tym samym jednostki samorządu terytorialnego w łagodzeniu negatywnych skutków zmian klimatu. Dotychczas dzięki tym działaniom na terenie naszego województwa udało się nawodnić blisko pół miliona metrów kwadratowych terenów zielonych. 1 grudnia 2022 r. ruszył nabór wniosków do nowej edycji tego programu.

R E K L A M A
0
Czytano:
6,638 razy
Udostępnij

Celem programu jest przeciwdziałanie skutkom suszy w wielkopolskich gminach i powiatach, spowodowanych coraz częstszymi problemami z brakiem wystarczającej ilości opadów, jak również wydłużaniem się okresów bez opadów w czasie wegetacji roślin.

Działania finansowane przez program „Deszczówka” przyczyniają się do wymiernych korzyści, zarówno przy nawadnianiu terenów zielonych wodą opadową, jak również poprzez odciążenie systemów kanalizacji deszczowej przy tzw. deszczach nawalnych, których efektem mogą być lokalne powodzie lub podtopienia. Sięgając po dotację, beneficjent niejako automatycznie potwierdza swą dbałość
o klimat i ochronę środowiska.

Do tej pory na realizację programu Zarząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył blisko 4 miliony złotych, wspierając realizację ponad 80 inwestycji w całym województwie. W tegorocznej edycji programu zwiększyliśmy do 120 tysięcy złotych wysokość możliwej do uzyskania dotacji, stanowiącej nawet do 80% sumy kosztów inwestycji. Zachęcam do udziału w czwartej edycji programu „Deszczówka”

- mówi Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

 

 

Już dziś powstała w ramach programu infrastruktura pozwala na zmagazynowanie rocznie ponad 20 tysięcy m3 wody deszczowej zebranej z dachów budynków użyteczności publicznej i nawodnienie blisko 500 tysięcy m2 terenów zielonych.

Podczas dotychczas zrealizowanych edycji programu pn. "Deszczówka" beneficjenci najczęściej umieszczali zbiorniki przy placówkach edukacyjnych - szkołach lub przedszkolach. Instalacje pozwalające na zbieranie wody deszczowej pojawiły się także przy bibliotekach, domach kultury, świetlicach wiejskich a nawet szpitalach

– dodaje Szymon Wdowczyk, wicedyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWW w Poznaniu.

Zgromadzona i zaoszczędzona w ten sposób woda służy m.in. do nawadniania szkolnych boisk sportowych oraz terenów zielonych wokół budynków.

Wnioskodawca, czyli jednostka samorządu terytorialnego (miasto, gmina lub powiat), może ubiegać się o dotację w wysokości do 120 tysięcy złotych na jedno zadanie. Każda z jednostek może w ramach naboru złożyć nawet dwa wnioski, obejmujące budowę systemów magazynowania (element konieczny) i rozprowadzania wody deszczowej, a tym samym uzyskać wsparcie w wysokości do 240 tysięcy złotych.

W celu uzyskania większej ilości informacji zapraszamy do kontaktu:

Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, telefon: 61 626 65 00, adres e-mail: dr.sekretariat@umww.pl

strona internetowa: www.umww.pl/program-deszczowka

Nabór wniosków do programu pn. "Deszczówka" trwa do 28 lutego 2023 r. Wnioski można składać osobiście w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu przy al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań, za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej.

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Miasto Koło
Czesław Cieślak odwołany z funkcji Prezesa OSM Koło!
1 dzień temu 53,382 16

Czesław Cieślak odwołany z funkcji Prezesa OSM Koło!

Zatrzymania
Trzeźwa reakcja na nietrzeźwego kierującego. Poszukiwany z blisko 3 promilami
1 dzień temu 13,196 1

Trzeźwa reakcja na nietrzeźwego kierującego. Poszukiwany z blisko 3 promilami

Powiat Kolski
Przedecz stoi przed szansą zmiany burmistrza? Radny powalczy o urząd
2 dni temu 8,977 2

Przedecz stoi przed szansą zmiany burmistrza? Radny powalczy o urząd

Gmina Babiak
Gmina Babiak: wykaz nieruchomości do wynajęcia w miejscowości Lubotyń
2 dni temu 3,581

Gmina Babiak: wykaz nieruchomości do wynajęcia w miejscowości Lubotyń

Gmina Babiak
Aktywne ferie brdowskich wioślarzy
2 dni temu 1,763

Aktywne ferie brdowskich wioślarzy

Polityka
Kolejne pytania radnych o spółki: jaka będzie cena za wodę? czy woda termalna niszczy urządzenia? i wiele innych
2 dni temu 9,391 32

Kolejne pytania radnych o spółki: jaka będzie cena za wodę? czy woda termalna niszczy urządzenia? i wiele innych

R E K L A M A