Słonecznie 27.8

Młodzież z Olszówki z pomysłami na działania

Autor: TS Konin 16 Grudzień 2022 przeczytasz w ok. 7 min.
Młodzież z Olszówki z pomysłami na działania
© TS Konin
(0) | Czytano:
3,378 razy | przeczytasz w ok. 7 min.

Towarzystwo Samorządowe z Konina realizuje projekt pn. „Młodzieżowe aktywizacje” dzięki dotacji pozyskanej z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Projekt jest odpowiedzią na problem niewielkiego zaangażowania młodzieży w życie społeczności wiejskich.

R E K L A M A
0
Czytano:
3,378 razy
Udostępnij

Zaplanowane działania umożliwiają rozpoznanie potencjału jego uczestników, przyczyniają się do kształtowania postaw obywatelskich, społecznych i wzmacniają ich zdolności do zaangażowania w życie publiczne. Projekt wspiera partner, Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie. Działania rozpoczęły się w październiku 2021 r. i z miesiąca na miesiąc nabierały tempa. Projekt kończy się w grudniu 2022 r. ale wypracowane rezultaty przyczynią się do trwałych zmian w czterech wiejskich gminach w tym w Olszówce. W działania zaangażowanych jest 12 reprezentantów młodego pokolenia (Hanna Janiak, Julia Kałużna, Klaudia Olczyk, Julia Pietrzak, Wiktoria Szczepaniak-Bień, Anna Szurgot, Karina Trębacka, Emilia Trocińska, Nikola Urbaniak, Mateusz Kupis, Dawid Szymański i Oskar Ter Horst) i 4 dorosłe osoby (Pani Marta Mikołajczyk z Urzędu Gminy oraz nauczyciele: Mateusz Olczyk, Waldemar Jurczyk i Aneta Szymańska), które na co dzień związane są zawodowo z samorządem lokalnym i udzielają się w stowarzyszeniach.

Seria warsztatów kompetencyjnych

Uczestnicy brali udział w warsztatach podnoszących ich kompetencje społeczno-obywatelskie, zgłębiając istotę polityk publicznych i wiedzę na temat pracy metodą projektu. Pierwsze warsztaty integracyjno-rozwojowe służyły zbudowaniu więzi grupowej, nauce współdziałania, rozpoznaniu umiejętności miękkich i potencjalnych ról w zespole, budowaniu atmosfery zaufania i współpracy, pobudzeniu motywacji do działania i odkrywaniu potencjałów zarówno w aspekcie indywidualnym jak i grupowym.

Pomysłowe warsztaty

Następnie warsztaty kreatywności i inspiracji przyczyniły się do rozwoju najistotniejszych kompetencji kreatywnego i logicznego myślenia, twórczego podejścia do problemów, rozwoju inicjatywności, przedsiębiorczości, postaw obywatelskich i pasji tworzenia. Wszystkie zajęcia były prowadzone w formie warsztatowej z naciskiem na interakcję i aktywny udział uczestników w kreowaniu nowych pomysłów. Młodzież poznała działanie mechanizmu design thinking oraz nauczyła się, czym jest myślenie strategiczne i co w przypadku działań społecznych oznacza crowdfunding. W kolejnym bloku tematycznym, inspirującym do innowacji, uczestnicy mieli okazję do rozwoju myślenia lateralnego. Trener zapoznał młodzież z pojęciem innowacji społecznych i z możliwościami oraz metodami ich rozwijania. Uczestnicy pracowali w małych zespołach oddając się twórczej pracy „wynalazców” nowych rozwiązań dla społecznych problemów środowiska i nie tylko. Była to nauka poprzez zabawę, która przyniosła wiele radości i pokazała jak bardzo młodzież potrafi być twórcza.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Projektowanie pomysłów

Kolejne warsztaty zarządzania projektami przyniosły liczne informacje na temat podstaw zarządzania i poznanie koncepcji cyklu życia projektu, narzędzia planowania, najważniejsze czynniki jakościowe, harmonogram oraz struktura dokumentów. To trudna tematyka ale niezbędna do realizacji dalszych działań czyli przeprowadzenia „małych projektów” w gminach.

Pożyteczny czas wakacji

W sierpniu dwie grupy z gmin Olszówka i Kawęczyn, brały udział w pięciodniowym obozie coachingowym – letniej akademii wiedzy. Miejscem docelowym był Kacwin w Pieninach. Młodzież wraz z dorosłymi mogli z dalszej perspektywy spojrzeć na własne potrzeby i potrzeby innych młodych osób, współmieszkańców gmin. Podczas wspólnej pracy na warsztatach młodzież wraz z dorosłymi uczestnikami opracowała plan działań w miejscach zamieszkania. Trenerki podczas warsztatów podkreślały jak ważne jest współdziałanie w zespołach na rzecz wspólnego ustalenia bliższych i dalszych celów związanych z włączeniem młodzieży w życie publiczne lokalnej społeczności. Dobra atmosfera podczas zajęć sprzyjała budowaniu świadomego, autentycznego kontaktu ze sobą, swoimi potrzebami i wartościami. Młodzież wspólnie z dorosłymi uczestnikami analizowała różne opcje i formy włączania oraz możliwe sposoby wspierania młodych osób mając na uwadze również przyszłe pokolenia. Wszystkie grupy przyjęły plan działań jesiennego „etapu testowania” czyli sprawdzenia pozyskanej wiedzy w działaniach na szerszą skalę z profesjonalną oprawą. Sporządzono plany i harmonogramy wdrażania licznych inicjatyw w tym ekologicznych, pomocy społecznej, wzbogacających ofertę kulturalną.

Pełna integracja

Po wytężonej pracy był też czas na integrację i zabawę podczas wspólnego ogniska, aktywności sportowej, spacerów i wieczornych pogawędek. Uczestnicy mieli okazję w małej pigułce poznać lokalne zasoby i ciekawą historię okolicznych miejscowości. Wspólne zwiedzili i poznali nowe miejsca, w tym zamek w Niedzicy, spacer po jeziorze Czorsztyńskim statkiem Harnaś, spływ Dunajcem i wędrówki czerwonym szlakiem w Kacwinie. Wycieczki wzmocniły zespoły i scementowały więzi między uczestnikami. Były też formą nagrody za zaangażowanie w dotychczasowe wzorowe współdziałanie. Wakacyjne wyjazdy wywołały nową energię do wykonania zadań wytyczonych podczas zajęć.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Jesienne aktywności

Po powrocie z obozu uczestnicy przystąpili do konsultacji wypracowanych pomysłów z przedstawicielami lokalnych samorządów, którzy nie kryli swojego podziwu wobec kreatywności młodych mieszkańców. Była to okazja do wysłuchania opinii oraz skonfrontowania pomysłów z decydentami aby określić ich gotowość do współdziałania i wdrożenia rozwiązań prawnych związanych z uczestnictwem młodzieży w życiu publicznym. Pomocne ku temu były warsztaty wdrożeniowe gdzie dorośli i mentorki grup mogli wesprzeć młodzież w działaniu. Omówiono również i zaplanowano organizację spotkań podsumowujących projekt.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Młodzieżowe inicjatywy

Sumiennie, z wielkim zaangażowaniem, stawiając czoła niełatwym zadaniom uczestnicy rozpoczęli etap wdrażania swoich inicjatyw testując dotychczas pozyskane umiejętności.

Młode Sówki z Olszówki

Zorganizowały rajd rowerowy dla zdrowia i wiedzy – z wizytą w urzędzie gminy promując w ten sposób ekologiczny sposób poruszania się drogami lokalnymi. Kolejnym, prozdrowotnym działaniem, był turniej gier i zabaw ruchowych, do którego zaprosili rówieśników z całej gminy. Wśród konkurencji znalazły się: wyścigi rzędów i slalomowe, przeciąganie liny, rzut woreczkami do celu, mecz zbijaka i wiele innych. Dzięki współpracy z dorosłymi imprezę zakończyli wspólnym grillowaniem. Członkowie grupy zdecydowali się również na organizację akcji charytatywnej na rzecz piesków z zaprzyjaźnionego schroniska. Impreza połączona była z przeglądem talentów uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Olszówka, zakończona dużym sukcesem. Bilans zbiórki to wiele worków i puszek z karmą oraz kwota 695,50 zł.

„Sówki” opracowały plakaty oraz własne logo identyfikujące ich grupę, które posłuży w dalszych działaniach po zakończeniu projektu.

Czas na finał

15 grudnia podczas spotkania podsumowującego projekt uczestnicy zaprezentowali owoce kilkumiesięcznej pracy. Wspólny sukces był okazją do świętowania, co sprzyjało zacieśnieniu więzi i tworzeniu kolejnych pomysłów na nowe inicjatywy. Niezwykła determinacja przedstawicieli młodego pokolenia do zmian istniejącej rzeczywistości oraz ogromne wsparcie i owocnie rozwijająca się współpraca z dorosłymi mieszkańcami, samorządowcami stwarza realne szanse na lepsze jutro.

Młodzież opowiedziała przybyłym gościom o początkach i przebiegu działań projektu. Efektem rocznej pracy był też wypracowany program grupy Młode Sówki z Olszówki i porozumienie podpisane z Wójtem Gminy Panem Włodzimierzem Fraszczykiem na trwałą współpracę młodzieży z samorządem lokalnym. W spotkaniu uczestniczyli również sprawcy projektu pan Ireneusz Niewiarowski – Prezes Towarzystwa Samorządowego w Koninie i pan Andrzej Budny - Dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie.

R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 16.07.2024
1 minutę temu 92

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 16.07.2024

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu na świecie powitaliśmy noworodki [Podsumowanie:  16-07-2024]
57 minuty temu 276

W ostatnim tygodniu na świecie powitaliśmy noworodki [Podsumowanie: 16-07-2024]

Powiat Kolski
Ostrzeżenia meteorologiczne: burze i upały w Powiecie Kolskim
1 godzinę temu 598

Ostrzeżenia meteorologiczne: burze i upały w Powiecie Kolskim

Powiat Kolski
Nabór na stanowisko Sekretarza Gminy Chodów
2 godziny temu 470

Nabór na stanowisko Sekretarza Gminy Chodów

Gmina Kościelec
Trwają prace przy budowie sieci kanalizacji sanitarnej w Kościelcu i Gozdowie
2 godziny temu 846

Trwają prace przy budowie sieci kanalizacji sanitarnej w Kościelcu i Gozdowie

Gmina Koło
Wyniki wyborów na sołtysów w Gminie Koło na kadencję 2024-2029
2 godziny temu 598

Wyniki wyborów na sołtysów w Gminie Koło na kadencję 2024-2029

R E K L A M A

Newsletter - bądź na bieżąco

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych