× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Zamglenie 7
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Jest broń przeciwko nieuczciwym promocjom. Jak sklepy obejdą tę przeszkodę?

Autor: News4Media 09 Styczeń 2023 przeczytasz w ok. 3 min.
Jest broń przeciwko nieuczciwym promocjom. Jak sklepy obejdą tę przeszkodę?
© istock
(0) | Czytano:
2,825 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Omnibus ma chronić klientów przed udawanymi promocjami. Sklepy powoli zaczynają się stosować do nowego prawa. Eksperci ostrzegają jednak, że sklepy i tak znajdą sposób na obejście go.

R E K L A M A
0
Czytano:
2,825 razy
Udostępnij

To była stała praktyka bardzo wielu handlowców. Sklepy, zanim wprowadziły obniżki towarów, często sztucznie je windowały. Żeby klient był przekonany, że zaoszczędził swoje pieniądze. Takie praktyki ma ukrócić dyrektywa unijna omnibus.

Uderzenie w promocje na niby

Dlatego najważniejszym celem nowego prawa jest uderzenie w promocje na niby. Duża część osób przez to, że nie była odpowiednio poinformowana o poprzedniej najniższej cenie, uznawała niektóre promocje za warte uwagi.

Teraz sklepy mają obowiązek umieszczenia – obok aktualnej ceny promocyjnej – także cenę omnibus, czyli tę, która była najniższa w przeciągu ostatnich 30 dni poprzedzających obniżkę. Ostatecznie zatem klient będzie widział jednocześnie:

  • cenę po rabacie,
  • cenę regularną (tę sprzed obniżki),
  • cenę omnibus.

Widać tu jednak pewną lukę, którą zapewne niektóre sklepy spróbują wykorzystać. Cena omnibus dotyczy bowiem tylko sytuacji, kiedy ogłaszana jest promocja lub wyprzedaż. Jeżeli więc bez takiej informacji sprzedawca obniży cenę regularną, to nie ma już obowiązku podawania ceny po rabacie ani ceny omnibus.

Nie będzie „wietrzenia magazynów”

Unijna dyrektywa Omnibus zaczęła obowiązywać w tym roku. Eksperci jednak prognozują, że niektóre sklepy znajdą sposoby na jej obejście.

– Na pewno przy obecnej dyrektywie część dotychczasowych trików, które stosują niektóre sklepy, przejdzie do przeszłości. Nie będzie już można opowiadać o wiecznym „wietrzeniu magazynów” sklepów z elektroniką. Zniknie też Black Friday w obecnym kształcie. Klienci zobaczą, że obniżki cen rzędu 70 proc. po prostu się nie zdarzają  przekonuje Tomasz Szacoń, właściciel firmy doradczej Retail Poland Consulting, cytowany przez Business Insider. 

Z kolei Witold Chomiczewski, radca prawny i wspólnik w Lubasz i Wspólnicy, uważa, że konsumenci staną się także bardziej świadomi.

– Polscy konsumenci są bardzo wrażliwi na cenę, więc nic dziwnego, że dotychczas promocji było bardzo wiele. Teraz świadomość tego, że oferta, z której korzystają klienci, nie jest jednak najlepsza, może ich nieco zniechęcać  – powiedział Business Insider.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Co mogą wymyślić sklepy?

Repertuar handlowców okaże się zapewne bardzo bogaty. Sklepy mogą np. odwoływać się do kolorów. Uwagę klientów przykują komunikaty na tle żółtym, czerwonym czy pomarańczowym, a zielone ceny mogą kojarzyć się z „dobrymi cenami”.

Przydatne będą również odpowiednie hasła promocyjne. Jak podaje Business Insider, sformułowanie „zakupy bez VAT” będzie ryzykowne, ale „mamy najlepsze ceny” już mniej. Na popularności mogą zyskać również akcje typu „kup dwa, zapłać za jedno”.

Dlatego zasada: nie ufaj, ale sprawdzaj – nadal będzie aktualna.

Warto też pamiętać o tym, że jako konsumenci mamy swoje prawa, z których – w razie potrzeby – warto korzystać. Zawsze pomogą nam w tym gminni i miejscy rzecznicy praw konsumenckich.

R E K L A M A
Podobne tematy
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Biblioteka
Ferie z Królikiem i Misią
9 godziny temu 369

Ferie z Królikiem i Misią

Miasto Koło
Przy prawie pełnej sali kinowej Jarosław Kawka zaprezentował program i kandydatów [FOTO]
1 dzień temu 11,080 11

Przy prawie pełnej sali kinowej Jarosław Kawka zaprezentował program i kandydatów [FOTO]

Inne
Akcja kontroli autobusów i ciężarówek. Posypały się mandaty
2 dni temu 5,512 3

Akcja kontroli autobusów i ciężarówek. Posypały się mandaty

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]
3 dni temu 107,712

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]

Wypadki
Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala
5 dni temu 22,229

Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala

9 godziny temu 369
R E K L A M A