(19)
× Wszystkie informacje o 31 Finale WOŚP w Kole
Zachmurzenie -0.9
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Analiza: w grudniu 2022 r. w sklepach było drożej średnio o 25 proc. rdr

Autor: PAP 10 Styczeń 2023 przeczytasz w ok. 5 min.
Analiza: w grudniu 2022 r. w sklepach było drożej średnio o 25 proc. rdr
© PAP
(19) | Czytano:
1,515 razy | przeczytasz w ok. 5 min.

W grudniu ub.r. codzienne zakupy były droższe średnio o blisko 25 proc. rdr; to o 1 p.p. mniej niż wynik z listopada 2022 r. - wynika z najnowszego "Indeksu cen w sklepach detalicznych". Zdrożały wszystkie z 12 kategorii produktów - średnio od 10 do 36 proc. w ujęciu rocznym.

R E K L A M A
19
Czytano:
1,515 razy
Udostępnij

Jak wskazano w przekazanej PAP ogólnopolskiej analizie cen detalicznych autorstwa UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych, w grudniu ub.r. codzienne zakupy w sklepach zdrożały średnio o 24,8 proc. rdr. Dla porównania, listopad zakończył się wynikiem 25,8 proc. Wszystkie z 12 kategorii produktów były droższe, przy czym wzrosty cen wyniosły od 10 do 36 proc.

Według analizy w grudniu największą dynamikę wzrostu cen zanotowały produkty sypkie, które średnio zdrożały o 35,9 rdr. W tej kategorii znowu najbardziej zdrożał cukier (59,5 proc.), mąka o 38,3 proc. i makaron o 37,6 proc. rdr. Według dr Tomasza Kopyściańskiego z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu produkty sypkie znalazły się na pierwszym miejscu w okresie przedświątecznym, który charakteryzuje się wzmożonym popytem na mąkę i cukier. "Do tego doszło zaburzenie łańcucha dostaw produktów zbożowych, a także buraków, z których powstaje cukier, co oczywiście związane z wojną w Ukrainie. Poza tym znaczenie mają nie tylko ceny surowców, ale też koszty energii potrzebnej do ich przetworzenia" – wyjaśnił.

Na drugiej pozycji najbardziej drożejących kategorii w grudniu znalazła się chemia gospodarcza w wynikiem 35,7 rdr. Tym razem najszybciej rosły ceny papieru toaletowego (56,7 proc. rdr) i ręczniki papierowe (45,3 proc. rdr). Zdaniem dr Anny Semmerling z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku branża papiernicza już wcześniej zapowiadała znaczne skoki cen. "Wzrosty związane są z wcześniejszymi zakłóceniami pandemiczno-wojennymi, do tego doszło drożejące drewno, które jest głównym surowcem, a zapotrzebowanie wielu sektorów gospodarki na papier zwiększa jego popyt i ceny" - zauważyła Semmerling.

Z analizy wynika, że podium najszybciej rosnących cen w grudniu ub. roku zamknęła kategoria tzw. innych produktów z wynikiem 34,2 proc. rdr. W tej kategorii najbardziej zdrożały karmy dla zwierząt domowych, głównie dla psów – o 39,8 proc. rdr. Z kolei pieluchy dla niemowląt podrożały o 35,8 proc. rdr.

Jak zaznaczył dr Kopyściański, karmy co do zasady produkowane są ze składników, które ostatnio mocno podrożały. Dotyczy to produktów pochodzenia zwierzęcego oraz produktów tłuszczowych. Dodał, że sama kategoria produkty tłuszczowe zdrożały w grudniu o prawie 32 proc. rdr. "Przez wiele miesięcy ta kategoria najbardziej potęgowała ogólną drożyznę w sklepach, ale już zaczęła notować mniejszą dynamikę wzrostu. Olej, który w niektórych miesiącach ub.r. notował wzrosty w ciągu roku nawet o 60 proc., w samym grudniu zdrożał o 26,7 proc. rdr. Ostatnio najbardziej podrożała margaryna o 50,6 proc., natomiast masło o 18,5 proc. rdr" - dodał.

Niewiele mniej zdrożał w grudniu nabiał (o 29,5 proc.). O 1/4 wzrosły rdr ceny mięsa (średnio 25,1 proc.) oraz pieczywa (24,6 proc.). Według eksperta z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, podwyżki w tych kategoriach są rezultatem czynników całorocznych, głównie związanych z rosnącymi kosztami wytworzenia. "Znaczenie ma też ograniczona dostępność pasz, którymi żywią się zwierzęta hodowlane. A wysoki popyt na nabiał i mięso przełożył się na wzrosty cen" – zaznaczył.

W grudniu ub.r. warzywa i owoce zdrożały odpowiednio o 21,8 proc. i 20,6 proc. rdr. Ceny dodatków spożywczych i napojów poszły w górę średnio o 13,7 proc. rdr. , natomiast najmniej podrożały w ostatnim miesiącu 2022 r. używki – średnio o 10,3 proc. rdr.

Według dr Semmerling warzywa i owoce już wcześniej mocno podrożały, ale w dalszej perspektywie wyższe ceny będą związane z sezonowością. "Napoje mocno zdrożały na początku 2022 roku w związku z wprowadzeniem podatku cukrowego. Z kolei używki najczęściej drożeją dopiero na początku roku kalendarzowego" - zaznaczyła ekspertka Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

Autorzy analizy zauważyli, że pod koniec 2022 r. w wielu rynkowych badaniach Polacy deklarowali, iż przed świętami mocno ograniczą zakupy, ze względu na pogarszającą się sytuację materialną. Tak jednoznacznych opinii dawno nie było w przestrzeni publicznej, dlatego ten głos został szybko odczytany przez branżę retailową jako pewnego rodzaju zagrożenie - wyjaśnili.

W ich ocenie podwyżki, które były wstrzymane w grudniu zostaną zrealizowane częściowo w styczniu i lutym.

W "Indeksie cen w sklepach detalicznych" przedmiotem analizy było 12 kategorii (pieczywo, nabiał, mięso, owoce, warzywa, produkty sypkie, produkty tłuszczowe, dodatki spożywcze, używki, napoje, chemia gospodarcza i inne art.) oraz 51 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku. Łącznie zestawiono ze sobą blisko 24 tys. cen detalicznych z prawie 41 tys. sklepów należących do 63 sieci handlowych. Badaniem objęto wszystkie obecne na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash and carry działające w 16 województwach. Autorzy analizy zastrzegają, że powyższa analiza nie może być traktowana jako pomiar wzrostu lub spadku ogólnego poziomu inflacji. (PAP)

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
Podobne tematy
R E K L A M A
Komentarze (19)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Do do Gość · 1 tydzień temu
Dobra, a tak na poważnie... Przecież na prostą logikę to co piszesz to istna głupota. Owszem, Tuska pokazują bo nie ma programu, ale dlaczego nie pokazują też Korwina, PSL, Kukiza i innej drobnicy? Czy skoro pokazują Tuska że nie ma programu to innych nie pokazują bo mają program i warto na ich głosować? Przynajmniej taką logika bije z tego co napisałeś. A może go pokazują bo jest dla nich zagrożeniem?;) A drobnicy nie bo i tak im nie zagrozi?;) Szczególnie, że na zachodzie i w dużych miastach, w tym Warszawa, wygrywa właśnie Tusk. A TVP jest PiSu, więc kogo mają chwalić jak nie siebie. Tyle logika.. tylko, że wybory raczej nie kierują się logiką i rzeczowymi dyskusjami a emocjami, bo to lepiej działa. Przecież nic nie wyzwala więcej emocji niż polityka. W tv, w dyskusjach internetowych czy nawet w rodzinach. A że nie będziesz głosował na PO... Twoje prawo głosować na kogo chcesz.
Do do do · 1 tydzień temu
Tusk nie jest zagrożeniem dla TVP tylko jest zagrożeniem dla Polski
Do do do · 1 tydzień temu
Nie odpowiedziałeś skąd wiesz, że tyle jest go w TVP
Gość · 12 Styczeń 2023
Za Tuska to chociaż była bieda i spokój. A dzisiaj to nie wiem co z kasą robić...
He he he · 11 Styczeń 2023
Czy ktoś jeszcze poważnie traktuje opozycję? Nawet Niemcy olały pomysł opozycji w sprawie rakiet Patriot. Kiedyś był takie powiedzenie: "Nie potrafisz nie pchaj się na afisz". Sama prawda o nieudolnej PO i opozycji
Do Gość · 1 tydzień temu
Skąd wiesz? Oglądasz TVP czy może nakłamali Ci w TVNie. Pamiętaj że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego pokazują go i mówią że nie ma programu że nic nie zrobi dobrego dla Polski. Ja na PO nie zagłosuję
Gość · 12 Styczeń 2023
Skoro nikt poważnie nie traktuje to czemu połowa wiadomości TVP jest o Tusku i opozycji? A nie np o Korwinie czy PSL-u? Albo jakiejs innej drobnicy?
Gość · 10 Styczeń 2023
I dobrze że wzrosły!!! Młode mają mieszkać z rodzicami i nimi się opiekować a nie każdy mieszka osobno, a starzy ludzie umierają w samotności... To pelo tak rozpuściło młodych, że każdy myśli że ma sam mieszkać. Precz z pelo!! Nie będzie tanich mieszkań to młode na kolanach wrócą do rodziców i będzie tak jak Bóg przykazał, że rodziną rządzi najstarszy a nie 30- letni gow. Niarz bo zarobił parę groszy, kupił mieszkanie i myśli że jest mądrzejszy od swoich rodziców czy dziadków!
Gość · 10 Styczeń 2023
Wolę już za PiSu zarobić 3000zl i płacić za chleb 4zl , niż za Tuska zarabiać 1500zl i chleb po 2zl. Za PiSu chociaż czuje się bogaty, czuje że mam dwa razy więcej niż za Tuska.
rok · 10 Styczeń 2023
pisowski zasrany dobrobyt malego eunucha
Gość · 10 Styczeń 2023
Już zgłoszone. Proszę czekać na kontakt z prokuratury.
Pomóż w tej walce · 10 Styczeń 2023
Ratujmy Panią Asię. Nowotwór nie może być silniejszy. Pomagała niepełnosprawnym dzieciom, teraz sama potrzebuje wsparcia. Współzałożycielka fundacji Stworzenia pana Smolenia walczy z ciężką chorobą. Pomóż jej dalej żyć. https://www.siepomaga.pl/joanna-kubisa
Never PO · 10 Styczeń 2023
A tym PO straszyła Polaków: nie będzie cukru, nie będzie oleju, nie będzie paliwa, nie będzie opału. I co? Miała być rtęć, miał być mróz. I co? Opozycjo weź się do roboty, bo znów przerąbiesz wybory
Gość · 10 Styczeń 2023
Kapitalizm to nie ten twój PRL z pustymi półkami. W kapitalizmie zawsze jest wszystkiego pod dostatkiem, tylko tak drogie że i tak nie kupisz
Gość · 10 Styczeń 2023
Gorzej jak opozycja posłucha cię , weźmie się do roboty i wygra wybory. Na pewno chcesz tego?
Only PiS · 10 Styczeń 2023
Ale zarobki i zasiłki wzrosły o 100 % to i tak ile zostaje w kieszeni.
Gość · 10 Styczeń 2023
I dobrze że wzrosły!!! Młode mają mieszkać z rodzicami i nimi się opiekować a nie każdy mieszka osobno, a starzy ludzie umierają w samotności... To pelo tak rozpuściło młodych, że każdy myśli że ma sam mieszkać. Precz z pelo!! Nie będzie tanich mieszkań to młode na kolanach wrócą do rodziców i będzie tak jak Bóg przykazał, że rodziną rządzi najstarszy a nie 30- letni gow. Niarz bo zarobił parę groszy, kupił mieszkanie i myśli że jest mądrzejszy od swoich rodziców czy dziadków!
***** *** · 10 Styczeń 2023
Ceny wzrosły za nieudaczników prawie 200 %. Przykład kawalerkę w 2018 można było kupić za 60tys a dziś 180tys. ***** ***
Ogrodnik · 10 Styczeń 2023
Nie przesadzaj! Zwłaszcza w Styczniu.
Muzeum
Magiczny Lechistan - nowa wystawa w kolskim muzeum
12 godziny temu 354

Magiczny Lechistan - nowa wystawa w kolskim muzeum

Inne
Rusza nowy cykl Grand Prix Koło 2023
14 godziny temu 966

Rusza nowy cykl Grand Prix Koło 2023

Inne
Wolontariusze WOŚP przeszli szkolenie z bezpieczeństwa w trakcie kwesty
15 godziny temu 1,084 1

Wolontariusze WOŚP przeszli szkolenie z bezpieczeństwa w trakcie kwesty

Gmina Koło
Szkoła w Powierciu przejdzie termomodernizację. Inwestycja realizowana przy środkach zewnętrznych
17 godziny temu 3,036 7

Szkoła w Powierciu przejdzie termomodernizację. Inwestycja realizowana przy środkach zewnętrznych

Powiat Kolski
Powiat Kolski: Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami
1 dzień temu 4,964 3

Powiat Kolski: Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami

Powiat Kolski
Gmina Olszówka: Najpopularniejsze imiona wśród noworodków?
1 dzień temu 3,276

Gmina Olszówka: Najpopularniejsze imiona wśród noworodków?

19 godziny temu 525
R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz