(15)
× Wszystkie informacje o 31 Finale WOŚP w Kole
Zamglenie -1
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Wilk zarejestrowany na fotopułapce w kolskim lesie!

Autor: Nadleśnictwo Koło 1 tydzień temu przeczytasz w ok. 3 min.
Wilk zarejestrowany na fotopułapce w kolskim lesie!
© Nadleśnictwo Koło
(15) | Czytano:
27,923 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Po raz pierwszy wilka w Nadleśnictwie Koło sfotografowano dwa lata temu. Po raz drugi, zaledwie kilka dni temu, monitoring zarejestrował zwierzę jak przebiega w pobliżu lasu. Leśnicy przypuszczają, że nadleśnictwo od jakiegoś czasu odwiedzane jest przez tego drapieżnika. Nie ma jednak potwierdzonych przez służby terenowe nadleśnictwa przypadków stałego pobytu wilczych rodzin i wychowywaniu przez nie młodych. Obserwowane są pojedyncze osobniki, których szlaki wędrówek przebiegają przez nasze tereny leśne w powiecie kolskim i łęczyckim.

R E K L A M A
15
Czytano:
27,923 razy
Udostępnij

Po II wojnie światowej, wilki były tępione – od 1955 za zabicie wilka lub zabranie szczenięcia z nory wypłacano premie. W 1962 zezwolono na trucie wilków strychniną i sprowadzanym z Austrii cyonanem. Działania te doprowadziły do obniżenia liczebności populacji do około 100 osobników w 1973 roku. Pierwszym aktem prawnej ochrony wilka w Polsce było rozporządzenie 2/92 Wojewody Poznańskiego z dnia 13 kwietnia 1992 r. w sprawie gatunkowej ochrony zwierząt. Uznał on wilka za gatunek podlegający całkowitej ochronie na obszarze całego ówczesnego województwa poznańskiego. W 1998 r. wilki zostały objęte całkowitą ochroną na terenie całej Polski, dzięki czemu w ciągu niemal 20 lat ich populacja wzrosła. Według danych Ministerstwa Środowiska w 2013 r. obszar Polski zasiedlały 1122 wilki. W okresie od 9 sierpnia 2016 r. do 31 grudnia 2020 r. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska realizował projekt "Pilotażowy monitoring wilka i rysia w Polsce realizowany w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska", który wskazuje na wzrost populacji wilka w Polsce do około 2 tyś. osobników.

Coraz większa liczba tych drapieżników przyczynia się do ich powrotu na tereny, na których wcześniej występowały. Przed objęciem wilka ochroną zwarty zasięg jego występowania ograniczony był do Karpat oraz rozległych lasów wschodniej i północno–wschodniej części kraju. W lasach zachodniej i środkowej Polski wilki pojawiały się rzadko. Sytuacja zaczęła się stopniowo zmieniać po 1998 roku. Dzięki niebywałej zdolności do długodystansowych, kilkusetkilometrowych wędrówek, wilki stopniowo powracały do swoich dawnych ostoi w centralnej i zachodniej Polsce, gdzie z powodzeniem samodzielnie zrekolonizowały wszystkie większe kompleksy leśne. Pojedyncze osobniki, zwłaszcza młode wilki opuszczające swoje grupy rodzinne w poszukiwaniu partnerów i nowych terytoriów, mogą pojawiać się okresowo również poza rozległymi lasami, także w obszarach mozaiki pól uprawnych i lasów.

R E K L A M A

Należy pamiętać, że zwierzęta te nie stanowią zagrożenia dla ludzi, są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem.

Najważniejsze usługi ekosystemowe dostarczane przez wilki związane są z ich drapieżnictwem. Wilki polują na wiele gatunków dzikich ssaków, wpływając na ich liczebność i modyfikując zachowanie. Tam gdzie żyją wilki, jelenie i sarny osiągają niższe zagęszczenia, żerują w jednym miejscu krócej, a podczas żerowania poświęcają więcej czasu na obserwację otoczenia. Jelenie i sarny, żywiąc się roślinami drzewiastymi mają ogromny wpływ na lasy. Szczególnie w lasach gospodarczych wyrządzają ogromne szkody w uprawach i młodnikach. Leśnicy co roku wydają na ochronę lasu przed jeleniowatymi od 100 do 150 mln złotych. Wilki zjadające jelenie i sarny są sprzymierzeńcami leśników.

Wilki zawsze bytowały na terenie Polski. Przy odpowiednim ich zagęszczeniu są sanitariuszem lasu - wyłapują zwierzęta słabsze, chore, takie, które mają mniejsze możliwości adaptacyjne. Wilki jedzą również zwierzęta martwe, powypadkowe, są więc czyścicielem lasu. Wilki nie gardzą odpadkami, toteż powinniśmy pamiętać, żeby w lesie odpadków nie wyrzucać i nie przyzwyczajać ich do odwiedzania takich miejsc. To są zwierzęta dzikie i takie powinny pozostać.

Fot. K. Kaźmierczak, M. Lewandowski

GALERIA ZDJĘĆ
GALERIA ZDJĘĆ


zdjecie w galerii
Oceń artykuł
średnia ocena: 3.23 liczba głosów: 13
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (15)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Wyróżniony komentarz
Zenon · 1 tydzień temu
A gdzie jest las Kolski?
Iga · 6 dni temu
No i mądrą P.Halinę też powinny w du... szczypnąć przy jakimkolwiek spacerze. Może by troszkę poczytała o tych zwierzętach. Pozdrawim.
Ela · 6 dni temu
Rozważania P. Haliny - to coś wprost głupiego. Może i ona jeździła sobie po lasach z jakimś Leszkiem, ale co to kogo obchodzi.?. TO JEJ SPRAWA. Natomiast wilki w naszych rejonach- to już zupełnie inna sprawa. Ja na pewno się ich obawiam.Mieszkam z 3 stron w lesie w pięknej miejscowości w której wielu ,,mieszczuchów.. kupuje działki i buduje domy wśród lasów. I co? mamy bać się wyjść z dziećmi na spacer? Wyj Nie po to ktoś kupuje działkę dalej od miasta i smogu, by znowu nie wychodzić z domu , bo wilki? MASAKRA....A ta Pani może jeśli jest mężatką , a używa na boku- może przestanie jeździć po lasach, tylko stać ją będzie i jej partnera na Hotel.
jurgen · 1 tydzień temu
spotkałem 2 młode wilki w pażdżierniku okolice Genowefa -Tury coraz więcej tego w lasach
zuza · 1 tydzień temu
po co to publikować, zaraz znajdą się chętni żeby to biedne zwierzę unicestwić, szkoda by było. człowiek prowadząc rabunkową gospodarkę zabiera tereny na , których żyją dzikie zwierzęta, ich tereny łowieckie i mieszkalne maleją, gdzie mają się podziać. człowiek to taka istota, która niszczy wszystko na swoje drodze, a na koniec sam siebie unicestwi.
Leśnik · 1 tydzień temu
Dzień dobry. Droga Pani Zuzo, populacja wilka w Polsce jest o wiele wyższa niż pokazują oficjalne statystyki. Drapieżniki polują na razie w lasach skąd płoszą inną zwierzynę na pola uprawne. W pewnym momencie głodne wyjdą za sarnami, jeleniami. Rozumiem ochronę tych zwierząt ale brak kontroli i eliminacji wilków obok siedlisk ludzkich będzie wtedy realnym zagrożeniem dla Pani, spacerującej na łonie przyrody. Napisała Pani "biedne zwierzę" i "rabunkowa polityka człowieka". Lasów w Polsce jest obecnie dwukrotnie więcej niż przed II wojną światową, wilków też przybywa w zastraszającym tempie.
Gość · 1 tydzień temu
Fajnie jak jest kilka... Gorzej jak jest ich za dużo i mają problem się wyżywić. Jak np na Podlasiu, atakują zwierzęta gospodarcze i nawet psy na podwórkach. A najgorzej, gdy wilk skrzyżuje się z dzikim bezdomnym psem.
Boda · 1 tydzień temu
To wszystkie Daniele muszą uwaza
Spacerowicz · 1 tydzień temu
W lesie Czepowzkim pod Uniejowem też już były widziane 3 osobniki to tylko przelotne populacja się zwiększa .
Halina · 1 tydzień temu
Wracał ze slynnej imprezy w Mieszku i się zagubił .
Halina · 1 tydzień temu
dobrze że nie nagrała mnie jak z leszkiem do lasu jeździłam hi hi.
Łowiczanin · 1 tydzień temu
Tam gdzie się całe starostwo powiatowe w pandemię bawiło??
Zenon · 1 tydzień temu
A gdzie jest las Kolski?
Robson · 1 tydzień temu
Dokładnie. W granicach administracyjnych miasta Koła nie ma lasu, chyba, że mowa jest o lasku miejskim, ale szczerze śmiem wątpić...
Mariusz · 1 tydzień temu
Byle na myśliwych się nie natknął.
Leon · 1 tydzień temu
Fajny artykuł
Muzeum
Magiczny Lechistan - nowa wystawa w kolskim muzeum
12 godziny temu 341

Magiczny Lechistan - nowa wystawa w kolskim muzeum

Inne
Rusza nowy cykl Grand Prix Koło 2023
13 godziny temu 940

Rusza nowy cykl Grand Prix Koło 2023

Inne
Wolontariusze WOŚP przeszli szkolenie z bezpieczeństwa w trakcie kwesty
15 godziny temu 1,057 1

Wolontariusze WOŚP przeszli szkolenie z bezpieczeństwa w trakcie kwesty

Gmina Koło
Szkoła w Powierciu przejdzie termomodernizację. Inwestycja realizowana przy środkach zewnętrznych
17 godziny temu 3,001 7

Szkoła w Powierciu przejdzie termomodernizację. Inwestycja realizowana przy środkach zewnętrznych

Powiat Kolski
Powiat Kolski: Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami
1 dzień temu 4,964 3

Powiat Kolski: Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami

Powiat Kolski
Gmina Olszówka: Najpopularniejsze imiona wśród noworodków?
1 dzień temu 3,258

Gmina Olszówka: Najpopularniejsze imiona wśród noworodków?

19 godziny temu 524
R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz