(6)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Zamglenie -1.5
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Prawdopodobne podwyżki cen paliw, najbardziej może zdrożeć ON

Autor: PAP - Polska Agencja Prasowa 27 Styczeń 2023 przeczytasz w ok. 3 min.
Prawdopodobne podwyżki cen paliw, najbardziej może zdrożeć ON
© PAP
(6) | Czytano:
4,150 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

W kolejnych dniach zmiany na polskich stacjach będą odczuwalne dla portfeli tankujących; zdrożeć może zwłaszcza olej napędowy - wskazują analitycy e-petrol. Dodają, że dzieje się to na kilka dni przed wejściem w życie unijnego embarga dla importu z Rosji paliw gotowych.

R E K L A M A
6
Czytano:
4,150 razy
Udostępnij

"Wpływ embarga jest jak na razie trudny do oszacowania, jednak można uznać, że strukturalna zmiana, jaką będzie odejście od zaopatrywania się w diesla z Rosji przez całą Europę może przez jakiś czas jeszcze wiązać się z wyższymi cenami tego paliwa" - napisali analitycy w piątkowym komentarzu.

W przypadku cen hurtowych podkreślili, że szczególnie znacząca zmiana w cennikach hurtowych dotyczy benzyn – "benzyna 98-oktanowa kosztuje dzisiaj 5801,2 zł/m sześc., o 116 zł ponad wynikami z ostatniego weekendu". W przypadku benzyny 95-oktanowej cena ulokowała się dzisiaj na poziomie 5444,4 zł/m sześc. – to o ponad 90 zł więcej niż w minioną sobotę - podali. Olej napędowy drożał w hurcie wolniej, sprzedawany jest dzisiaj średnio po 6213,6 zł/m sześc., czyli o niecałe 15 zł więcej niż w ostatni weekend. O ponad 40 zł drożał także olej opałowy, którego cena średnia wynosi 5143,4 zł/m sześc. - napisali.

Ich zdaniem w kolejnych dniach, między 30 stycznia i 5 lutego, zmiany cen na polskich stacjach będą odczuwalne dla portfeli tankujących. "W przypadku cen benzyny 98-oktanowej spodziewamy się poziomu 7,31-7,44 zł/l. W cenach benzyny Pb95 będziemy zapewne widzieć przedział między 6,60 i 6,74 zł/l. Wyraźna zmiana na plus dotyczyć może także oleju napędowego, który może kosztować 7,64-7,79 zł/l. Zmiana dotycząca autogazu będzie mniejsza niż w przypadku paliw tradycyjnych i ceny na stacjach w kolejnym tygodniu wynieść mogą 3,18-3,24 zł/l" - czytamy w komentarzu.

Eksperci zauważyli, że w pierwszej połowie mijającego tygodnia na rynku naftowym w Londynie doszło do przeceny notowań ropy Brent. W środę jej cena spadła do poziomu 85,41 dol. za baryłkę. "Korekta była jednak krótkotrwała i przed weekendem większa część strat została odrobiona" - ocenili. W piątkowe przedpołudnie - jak dodali - za baryłkę ropy Brent na giełdzie w Londynie kupujący płacili blisko 88 dolarów, czyli niemal tyle samo, ile na zamknięciu poprzedniego tygodnia.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A


"Cena surowca utrzymuje się na wysokim poziomie, bo inwestorzy liczą na większy popyt na paliwa w największych gospodarkach świata – USA i Chinach. Podstawy do optymizmu w przypadku tempa rozwoju tej pierwszej dały publikowane w tym tygodniu dane, m.in. dotyczące amerykańskiego PKB za IV kwartał 2022 roku, które były wyższe od prognoz. W odniesieniu do Chin nadzieje inwestorów związane są z odchodzeniem przez władze w Pekinie od restrykcyjnej polityki zerowej tolerancji dla koronawirusa i poluzowaniem epidemicznych obostrzeń w ostatnich tygodniach" - przekazali.

W ich ocenie to "zachowawcza polityka OPEC+ i sankcje wymierzone w rosyjską ropę i produkty naftowe powodują, że prognozowany wzrost popytu nakłada się na napiętą sytuacją po stronie podaży ropy i paliw. To skutkuje cenami surowca utrzymującymi się na wysokim poziomie". (PAP)

drag/ pad/

Oceń artykuł
średnia ocena: 4.29 liczba głosów: 7
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (6)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Szofer · 27 Styczeń 2023
Media antypolskie nie pokażą cen paliw takich jak Orlen tańszy od Shella i od BP. Oj nie wolno takich rzeczy pokazywać.
Gość · 29 Styczeń 2023
I żeby nie było... Dokładnie napisze... Grupa TVN należy do grupy kanałów Discovery, a te należą do prywatnej firmy w USA. PiS wprowadził ustawę, że w Polsce mogą nadawać stacje tylko mające koncesje w Europie. Więc Discovery (TVN) załatwiło koncesje w Holandii chyba, więc teoretycznie może nadawać w Polsce. Polsce to nie bardzo się podobało, ale wybuchła wojna na Ukrainie i rząd USA pogrozil paluszkiem i PiS, wbrew temu co mówi, zgodzil się na nadawanie TVNu w Polsce bo po prostu nie miał innego wyjścia. I tak właśnie wygląda w pełni suwerenne państwo i niezależnie od nikogo, a w szczególności nie zależne od Niemiec i europy... Tego chcieliście to macie cwaniaczki...
Do ty... · 29 Styczeń 2023
Skoro wychodzi ci że USA popiera Putina to głosuj teraz na partię, które chcą wycofać wojska USA z Polski i wystąpić z UE i NATO. I zglos to do Bidena I Ziobry, że USA popierają Putina
Do albo ty albo ja · 29 Styczeń 2023
Ok, napisze prościej .TVN należy do Amerykanów . NATO to W większości wojska USA. Polska (czyli obecny rząd PiS) zabiega o Wojska USA na wschodniej flance i o uzbrojenie (Samoloty itp) amerykańskie bo Rosja za progiem. PiS się chwali w swojej Tv żołnierzami z Ameryki w Polsce i ich sojuszem z nami, jednocześnie przed wojną na Ukrainie chciało zabrać koncesje Tvnowi a po wejściu rosji na Ukrainie cisza. Rozumiesz? Czy ci to rozrysować?
Albo ja albo Ty · 28 Styczeń 2023
Gościu napisz proszę jaśniej. Jestem tak tępy że nie rozumiem. Bo z tego co napisałeś wynika że USA popierają Putina. Coś ze mną albo z Tobą jest nie tak
Gość · 27 Styczeń 2023
Ale ze za tymi mediami stoi jedna z największych armii świata, o których to żołnierzy polskie media tak krzyczą to już co innego. Czyli media antypolskie i żołnierze amerykańscy w Polsce albo brak antypolskich mediów i brak żołnierzy, brak F35 i innego uzbrojenia
Powiat Kolski
Mikołajkowy turniej na otwarcie wirtualnej strzelnicy [WIDEO]
2 godziny temu 294

Mikołajkowy turniej na otwarcie wirtualnej strzelnicy [WIDEO]

Inne
ECPU Polska znów w naszym powiecie. Zatrzymano 23-latka z gm. Dąbie
20 godziny temu 22,358

ECPU Polska znów w naszym powiecie. Zatrzymano 23-latka z gm. Dąbie

Inne
Znęcał się nad rodziną. Policja wydała nakaz opuszczenia domu i zakaz zbliżania się do rodziny
1 dzień temu 14,650

Znęcał się nad rodziną. Policja wydała nakaz opuszczenia domu i zakaz zbliżania się do rodziny

Miasto Koło
IMGW wydał komunikat ostrzegawczy dla powiatu kolskiego!
1 dzień temu 4,402

IMGW wydał komunikat ostrzegawczy dla powiatu kolskiego!

Miasto Koło
Jak bezpiecznie poruszać się po śliskich drogach w okresie świątecznym? Porady dla kierowców i pieszych [SONDA]
1 dzień temu 966

Jak bezpiecznie poruszać się po śliskich drogach w okresie świątecznym? Porady dla kierowców i pieszych [SONDA]

Gmina Kościelec
Twoje dziecko chciałoby być majsterkowiczem? Zwróć uwagę na te zajęcia
1 dzień temu 975

Twoje dziecko chciałoby być majsterkowiczem? Zwróć uwagę na te zajęcia

23 godziny temu 266
R E K L A M A