(7)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Bezchmurnie -1.8
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Ruszył nabór wniosków o 500+ na kolejny okres świadczeniowy

Autor: ZUS 01 Luty 2023 przeczytasz w ok. 3 min.
Ruszył nabór wniosków o 500+ na kolejny okres świadczeniowy
© Pixabay
(7) | Czytano:
1,434 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Od 1 lutego ZUS zaczął przyjmować wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Wnioski na nowy okres można złożyć m.in. za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na telefony komórkowe lub tablety.

R E K L A M A
7
Czytano:
1,434 razy
Udostępnij

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych przez rodziców dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety). Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia albo swój bank – jeśli bank uruchomił taką usługę. Jeżeli rodzic złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek: do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie  do 30 czerwca 2023 r., w maju 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, w czerwcu  2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, w lipcu 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2023 r., wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca, w sierpniu 2023 r.  – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

500+ dla obcokrajowców

Świadczenie wychowawcze przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom UE, a także pozostałym cudzoziemcom, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.

Świadczenie 500+ przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutym 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Wniosek o 500+ w aplikacji mZUS

Od 1 lutego 2023 r. wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy można złożyć w aplikacji mZUS na swoim telefonie lub tablecie. Z mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację należy  pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store.

Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500+. Jeśli klient składał już wniosek o to świadczenie w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to klient może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych.

Podobnie jak na PUE, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, to klient może w kreatorze wniosku pobrać ich dane (m.in. PESEL, data urodzenia) automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać danych ręcznie. Funkcje aplikacji mZUS znacznie przyspieszają wypełnienie wniosku, który można wysłać szybko i wygodnie na tablecie lub telefonie.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (7)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani.
Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji!
Gość · 03 Luty 2023
Wnioski o 500+ i 13 emerytury powinny być składane dopiero podczas głosowania. Głosujesz na PiS.. masz 500+. Na Tuska... To masz wiek emerytalny 67 i 5zl na godzinę. Dlaczego PiS ma utrzymać tych którzy głosują na tego Tuska?
Gość · 02 Luty 2023
Ja popieram konfederację. Zero dopłat, socjali, rozbudowanego państwa, prywatną służba zdrowia, szkoły, kopalnie, cały Orlen, brak emerytur. Nic państwowego, zadnych spółek i pociotków na stanowach. Wszystko prywatne. I żadnego homoseksualizmu, tylko religia. I prawdziwa rodzina jako podstawowa komorka społeczna. Obowiazek utrzymania rodziców i posiadania dzieci, min dwójkę, żadnych rozwodów, etyki itp, tylko wychowanie kościelne
Gość · 01 Luty 2023
A dlaczego mam nie składać? Przecież skąd się biorą pieniądze na 500+? Ze skarbca? Z prywatnych oszczędności Kaczyńskiego? Czy może z podatków zebranych od obywateli? Skoro mi i tak już zabrali w podatkach to mi się też należy jako zwrot podatku, który już zapłaciłem.
Do anty · 02 Luty 2023
A kogo popierasz?
Gość · 02 Luty 2023
Masz rację, nie chce Tuska, wolę kobiety.
Anty... · 02 Luty 2023
Czyli nie chcesz Tuska. Brawo dla Ciebie. Ja go też nie popieram
Polak · 01 Luty 2023
Nie chcesz PiS to NIE SKŁADAJ wniosku 500+ !!! Pomożesz Tuskowi w okradaniu polskich dzieci i polskich rodzin
Polityka
Kolski cieplik prosi miasto o poręczenie kredytu
9 godziny temu 12,460 28

Kolski cieplik prosi miasto o poręczenie kredytu

Inne
Walne zebranie jednostki OSP Ruszków Pierwszy
1 dzień temu 3,376

Walne zebranie jednostki OSP Ruszków Pierwszy

Gmina Koło
Dobry występ warcabistów z SP Wrząca Wielka na finale wojewódzkim
1 dzień temu 2,028

Dobry występ warcabistów z SP Wrząca Wielka na finale wojewódzkim

Sport
Orzeł Grzegorzew dominuje w meczu inauguracyjnym
1 dzień temu 6,007 1

Orzeł Grzegorzew dominuje w meczu inauguracyjnym

Miasto Koło
Folklorem Malowane - jarmark wielkanocny w kolskim MDK
1 dzień temu 5,028 3

Folklorem Malowane - jarmark wielkanocny w kolskim MDK

Inne
GKS Osiek Wielki: remis na otwarcie
1 dzień temu 4,537

GKS Osiek Wielki: remis na otwarcie

R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz