(19)
Słonecznie 24
Popularne tagi:
REKLAMA

One Billion Rising ponownie w Kole

Autor: Redakcja e-kolo.pl 07 Luty 2023 przeczytasz w ok. 4 min.
One Billion Rising ponownie w Kole
© Joanna Moleska
(19) | Czytano:
8,556 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Już dziesiąty raz cały świat i cała Polska tańczy i protestuje przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Taniec sprzeciwu tradycyjnie odbywa się 14 lutego – dzień kojarzony ze świętem zakochanych, a także w dniach bliskich tej dacie. Dlaczego właśnie wtedy? Bo miłość jest przeciwieństwem przemocy! Dlaczego taniec? Bo tańcząc rządzimy swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię.

R E K L A M A
19
Czytano:
8,556 razy
Udostępnij

W Kole akcja odbędzie się 14.02, o godzinie 15.30, na Placu przed Ratuszem Miejskim

Przez dekadę w antyprzemocowych akcjach w Polsce wzięło udział czterdzieści tysięcy osób, co roku ich liczba wzrasta. A to znaczy, że jesteśmy coraz bardziej świadome i świadomi zagrożeń, z którymi się nie zgadzamy. Przez te lata, podczas tanecznego protestu poruszałyśmy wiele ważnych tematów, często będącymi tabu.

Nagłaśniałyśmy problem: gwałtów (2013 r.), praw dziewczynek i dziewcząt do życia bez przemocy (2014 r.), przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami (2015 r.), molestowania seksualnego (2016 r.), gwałtu na randce (2017 r.), przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i dziewcząt na poziomie lokalnym (2018 r.). Od 2019 r. poruszamy kwestię zgody na kontakty intymne.

Także w tym roku hasło Polska brzmi: TYLKO TAK OZNACZA ZGODĘ. SEKS BEZ ZGODY TO GWAŁT.

Hasło międzynarodowe to: PO WOLNOŚĆ/ DLA WOLNOŚCI/ ZA WOLNOŚĆ!

Świętujemy 10-lecie, co jest olbrzymim sukcesem Antyprzemocowej Sieci Kobiet, która wyrosła z akcji Nazywam się Milard. I naszym marzeniem jest tańczyć już tylko z radości, że wszelkie zniewolenia już nie dotyczą ludzkości.

One Billion Rising Poland

Polska akcja odbywa się pod hasłem „Nazywam się Miliard”. Tą nazwą chcemy okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. Pierwszego roku do akcji przyłączyło się 17 miejscowości, a w 2018 roku tańczyło i protestowało niemal 100! Za każdym razem poruszamy trudny, zamieciony pod dywan problem związany z przemocą wobec kobiet i/lub dziewcząt.

Inicjatywą organizatorek polskiej akcji jest powstanie w 2015 roku Antyprzemocowej Sieci Kobiet– sieci grup i organizacji z całej Polski specjalizujących się lokalnie w działaniach przeciwprzemocowych.

Wciąż skala przemocy seksualnej jest ogromna. Wystarczy wspomnieć polskie sprawy: zgwałconej przez osobę z rodziny 14-letniej dziewczynki, niepełnosprawnej intelektualnie, poruszającą sprawę zagrożeń spowodowanych przez kierowców sieci taksówkowej.

A także dramaty rozgrywające się tuż za naszymi granicami. Liczba gwałtów wojennych w Ukrainie, gdzie rosyjscy agresorzy gwałcą kobiety, dzieci, mężczyzn w różnym wieku, jest przerażająca ponad ludzkie rozumienie. To także w ich imieniu zatańczmy w Polsce.

Coraz więcej krajów zmieniło swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając, że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. To bardzo ważne zmiany, które pomagają kobietom z doświadczeniem gwałtu. W Polsce cały czas to kobieta/ dziewczyna/dziewczynka musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby udowodnić winę gwałciciela. A jeśli spała albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? A jeśli nie rozumie, co się dzieje, kiedy ktoś dotyka jej sfer intymnych? Jak w takiej sytuacji mogła powiedzieć „tak” lub odmówić czy się bronić?

- 1 na 3 Polki doświadczyła gwałtu lub próby gwałtu, a 1 na 5 została zgwałconą;

- 9 na 10 Polek doświadczyło jakiejś formy przemocy seksualnej;

- 92 proc. Polek nie zgłosiło go policji! Ze wstydu i lęku przed tym, jak zostaną potraktowane;

- Najczęstsze wyroki za gwałt, to wyroki w zawieszeniu (między 30 a 40 proc.). Kary między 5 a 10 lat dostaje zaledwie 13 proc. gwałcicieli. Najczęściej skazywani są na dwa lata, z czego niemal 60 proc. w zawieszeniu;

- Polskie sądy są statystycznie dwa razy łagodniejsze wobec gwałcicieli niż sądy w innych krajach europejskich;

- Cały czas kobieta musi udowadniać, że się broniła, że była „odpowiednio” ubrana, że nie była pod wpływem alkoholu, że wystarczająco głośno powiedziała „nie”.

Wszystkie mamy prawo do kontaktów intymnych bez przemocy! Tylko TAK oznacza zgodę. Seks bez zgody jest gwałtem. To oczywistość i tak musi być rozumiana.

Koordynatorką akcji w Polsce jest fundacja Feminoteka. Informacje o tym, kiedy akcja odbywa się w innych miejscowościach znajdziesz na https://www.facebook.com/OneBillionRisingPoland

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (19)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wyróżniony komentarz
Mariusz · 08 Luty 2023
Fajnie. Oby pogoda dopisała. PS . Zdzichu, z idiotami nie warto gadać. Szkoda nerwów.
plux22 · 10 Luty 2023
Bardzo wymowny gest.
WojakSzwejk · 09 Luty 2023
Super sprawa. To znaczy, że po tym tańcu kobiety w krajach muzułmańskich odzyskają swoje prawa, czyli te, które są normą min. w takich krajach, jak Polska, która w tej materii jest na naprawdę wysokim poziomie. Tani, beznadziejny lans., który nie rozwiązuje realnych problemów z którymi borykają się kobiety.
Gość · 09 Luty 2023
Co to znaczy normalny? Ten co bije żonę? Czy może gwałciciel bo źle się ubrała a on nie wytrzymał? Policja? Życie to nie serial. Wejdź sobie na stronę policji- zaginieni. Większość niemedialnych zabójstw jest ujawniana przez przypadek albo donos. Wiesz jak policja szuka osób poszukiwanych? Nie szuka ich wcale, czekają jak ktoś wpadnie podczas rutynowej kontroli. Niektórzy to by pewnie chcieli żeby było jak w Rosji albo na bliskim wschodzie.
kis · 09 Luty 2023
Jak nie wiadomo o co chodzi, to pewnie chodzi o pieniądze. Jest coraz więcej "organizacji", które manipulują szczytnymi hasłami a w rzeczywistości oczerniają spokojnych i uczciwych Polaków i wyzywają od najgorszych, jak złodzieje, pijaki, bijących kobiety, gwałcicieli, a nawet antysemitów( !).Żadnych pieniędzy dla takich organizacji z naszych podatków. Od łapania przestępców jest policja.
Ania · 09 Luty 2023
Dużo zależy od tego, co dla Ciebie jest normą.
Stefan · 08 Luty 2023
Sam jestes nie douczony wielki uczony jestes ale po... stary koniu
ANDREJ · 08 Luty 2023
Lepiej się nie wypowiadać na idiote
kiku · 08 Luty 2023
Do uczciwej pracy niech się wezmą a na tańce do Iraku
Gość · 09 Luty 2023
ORMO? To co tłumiło bunty robotników w Ursusie w latach 70?
Do nieuka · 08 Luty 2023
Do Iraku? Chyba chodziło ci o Iran, nieuku? A wiesz, że to dwa różne kraje, tępoto?
Pała. · 08 Luty 2023
Kiedyś takie "niepewne" zgromadzenia rozganiało ORMO. Nikt już nie broni spokojnych ludzi...
Ada · 08 Luty 2023
Zapewnieniam, że pracujemy uczciwie i nie przeszkadza nam to w tańcu ????
kobieta mnie bije... · 08 Luty 2023
Gdzie tu one maja jakieś ślady przemocy??Zdrowe, wypasione, raczej to mężczyzna powinien się bać tych pyskatych ,lewicujących istot...
Ada · 08 Luty 2023
Droga osobo anonimowo komentująca posty w internecie. Po pierwsze, myślę, że są organizacje wspierające i broniące mężczyzn, przed pyskatymi, lewicującymi istotami. Jeśli nie ma, zawsze możesz taką stworzyć. Po drugie, gdzie tu jest mowa o tym, że tańczą osoby doświadczające przemocy? Po trzecie , przemoc nie zawsze jest widoczna i nie zawsze zostawia ślady w postaci siniaków. Pozdrawiam. Ada Brzoska - koordynatorka One Billion Rising w Kole.
Mariusz · 08 Luty 2023
Fajnie. Oby pogoda dopisała. PS . Zdzichu, z idiotami nie warto gadać. Szkoda nerwów.
Ada · 09 Luty 2023
Dziękuję! Będziemy bez względu na pogodę :)
ZDZISIEK · 07 Luty 2023
Sam debilu jadz do Iraku sobie masz na srane w glowie
Ahmed · 07 Luty 2023
Do Iraku zapraszamy
Gość · 09 Luty 2023
To sam wracaj do Iraku czy tam Iranu jak podoba Ci się ich model państwa. Nie wiem po co tu siedzisz i tak się męczysz.
Inne
Rzucił petardą w kolumnę Prezydenta - teraz grozi mu więzienie
2 godziny temu 7,623 1

Rzucił petardą w kolumnę Prezydenta - teraz grozi mu więzienie

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu na świecie powitaliśmy noworodki [Podsumowanie:  28-05-2024]
2 godziny temu 395

W ostatnim tygodniu na świecie powitaliśmy noworodki [Podsumowanie: 28-05-2024]

Powiat Kolski
Paweł Gilewski nowym Wielkopolskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym
4 godziny temu 1,127

Paweł Gilewski nowym Wielkopolskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym

Gmina Przedecz
Spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w Przedczu  [WIDEO]
16 godziny temu 8,885

Spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w Przedczu [WIDEO]

Powiat Kolski
Rodzinny Festyn i Święto Zielonych Świątek w Ponętowie Górnym Drugim
19 godziny temu 2,771

Rodzinny Festyn i Święto Zielonych Świątek w Ponętowie Górnym Drugim

Polityka
Wizyta Minister Marleny Maląg w naszym studiu podcastowym [WIDEO]
22 godziny temu 609

Wizyta Minister Marleny Maląg w naszym studiu podcastowym [WIDEO]

R E K L A M A