(32)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Bezchmurnie 18.1
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Śledztwo ws. znęcania się nad zwierzętami w kolskiej ubojni

Autor: PAP 09 Luty 2023 przeczytasz w ok. 4 min.
Śledztwo ws. znęcania się nad zwierzętami w kolskiej ubojni
© Redakcja e-kolo.pl
(32) | Czytano:
10,248 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Prokuratura prowadzi śledztwo ws. ewentualnego znęcania się nad zwierzętami w ubojni w Kole. Postępowanie wszczęto po tym, jak Fundacja Viva! przekazała śledczym nagrania rejestrujące traktowanie krów w czasie ich rozładunku z ciężarówek.

R E K L A M A
32
Czytano:
10,248 razy
Udostępnij

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Koninie prok. Ewa Woźniak poinformowała w czwartek PAP, że śledztwo, prowadzone pod kątem przepisów dotyczących znęcania się nad zwierzętami, wszczęła Prokuratura Rejonowa w Kole.

"Prokuratura zażądała przekazania jej monitoringu wewnętrznego z zakładu" - wskazała prok. Woźniak.

W poniedziałek Fundacja Viva! opublikowała w internecie nagrania dokumentujące wyładunek krów z ciężarówek na terenie ubojni w Kole. "Bicie krów, uderzanie we wrażliwe miejsca ich ciała, m.in. w głowy, brzuch i dolne części nóg, dźganie długim narzędziem, ciągnięcie za liny przywiązane do rogów czy opuszczanie metalowych zasuw na grzbiety zwierząt to tylko część zarejestrowanych sytuacji" - opisali nagrania aktywiści.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A


W komunikacie fundacja podała, że nagrania powstały w okresie od września do listopada ub. roku. "Fundacja Viva! pod koniec grudnia ubiegłego roku złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 35 ust. 1 a ustawy o ochronie zwierząt polegającego na znęcaniu się nad zwierzętami na terenie ubojni Sokołów S.A. i przekazała dziewięć godzin materiału wideo" - zaznaczono w informacji prasowej.

"Niezwykle przykro jest patrzeć, jak traktowane są zwierzęta w ubojniach w ostatnich chwilach życia. To już szóste śledztwo Vivy z ubojni w Polsce i kolejne zawiadomienie do prokuratury, co pokazuje, że takie traktowanie zwierząt to nie są jednostkowe sytuacje, ale poważny problem systemowy" - podkreślono w komunikacie fundacji.

Fundacja Viva! poinformowała również, że zbiera podpisy pod petycją dotyczącą wprowadzenia obowiązkowego monitoringu w ubojniach, co według aktywistów zwiększyłoby nadzór, przyczyniłoby się do poprawy bezpieczeństwa oraz "zmniejszenia cierpienia zwierząt".

W nawiązaniu do opublikowanych materiałów firma Sokołów S.A. wydała oświadczenie, w którym dyrektor spółki ds. zrównoważonego rozwoju i dobrostanu zwierząt Dariusz Jakóbowski zapewnił, że do zgłoszeń i sygnałów dotyczących możliwości niewłaściwego traktowania zwierząt przedsiębiorstwo podchodzi "niezwykle poważnie".

Jakóbowski podkreślił, że spółka podjęła niezwłocznie "wszelkie możliwe kroki, których celem jest szczegółowe zbadanie sprawy", a w przypadku naruszenia standardów przedsiębiorstwa dotyczących dobrostanu zwierząt, "wobec osób odpowiedzialnych zostaną natychmiast wyciągnięte stanowcze i surowe konsekwencje".

W oświadczeniu zapewniono również, że "zachowanie procedur dotyczących właściwego traktowania zwierząt, dostarczanych do zakładów Sokołów S.A. podlega ciągłemu nadzorowi i codziennej weryfikacji przez służby zakładowe na etapie przyjęcia zwierząt do zakładu", a proces dostawy, rozładunku, przemieszczania i uboju zwierząt jest pod stałym urzędowym nadzorem inspekcji weterynaryjnej.

"Chcielibyśmy podkreślić, iż w trakcie transportu i rozładunku za zwierzęta bezpośrednio są odpowiedzialni przewoźnicy, którzy nie są pracownikami firmy Sokołów, lecz pracownikami firm zewnętrznych" - zaznaczono w oświadczeniu.

Firma przekazała w komunikacie, że po otrzymaniu informacji o sprawie ubojni w Kole tamtejszy zakładowy inspektor ds. dobrostanu zwierząt, "został zobowiązany do zorganizowania dodatkowego, wzmożonego nadzoru nad procesem rozładunku i przyjęcia zwierząt". Spółka zapewniła również, że przeprowadzi dodatkowe szkolenie z zasad dobrostanu dla swoich pracowników, dostawców i przewoźników, współpracujących z zakładem w Kole. "W celu pełnej transparentności oraz weryfikacji aktualnych procedur, w zakładzie w Kole odbędzie się audyt dobrostanu zwierząt, który przeprowadzą zewnętrzni, niezależni eksperci" - dodano w komunikacie.

Zgodnie z przepisami za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.(PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ jann/

Oceń artykuł
średnia ocena: 5 liczba głosów: 2
R E K L A M A

Jeśli byłaś/eś świadkiem wypadku lub innego niebezpiecznego zdarzenia
[ powiadom nas o tym ]
R E K L A M A
Komentarze (32)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wyróżniony komentarz
Yupi · 09 Luty 2023
Niech ci z fundacji sami spróbują wyprowadzić byka z ciężarówki
Kolo · 10 Luty 2023
Sam jestes debil
Bea · 10 Luty 2023
Gdzie mieszkają te bestie ,które tak okrutnie traktowali bydło .podajcie namiary -mam dzidy na nich
Gość · 11 Luty 2023
Ty chyba okrucieństwa nie widziałeś
Jola · 10 Luty 2023
Zazdrościsz ze PiS daje
Bruno · 11 Luty 2023
co pis daje? podwyżki w sklepach i prowadzi do likwidacji firm do tego każe rodzić matką chore dzieci. kto wygra kolejne wybory powinien pisiorom zabrać kasę na leczenie chorych dzieci które kazali kobietom rodzić.
***** *** · 10 Luty 2023
ty też coś dostałaś od czarnka? wkrótce oddacie wszystko.
***** *** · 10 Luty 2023
temat zastępczy na działania pisu i galopującej drożyzny. może napiszcie o czarnku i rozdawaniu kasy przez nieudaczników z pisu.
Tadzik · 10 Luty 2023
Co chcesz odemnie
Wacek · 10 Luty 2023
Tadzik, śpisz?
Tadzik · 10 Luty 2023
Ja pracuje kurczaki to ty masz
Tadzik · 10 Luty 2023
Jidz spać odaj mamusi telefon
Tadzik · 10 Luty 2023
Że Słupcy jest nie daleko
Ciekawe · 10 Luty 2023
Słupca??? Co ty k... Tutaj robisz? Wracaj do swoich kurczaków...
Jwona · 10 Luty 2023
Spac anie głupoty wypisywać brak sluw.
Gość · 10 Luty 2023
Daj spokój... Tadzikowi też należy się trochę bliskości i czułości. A w Polsce nie jest łatwo takim ludziom. Orientacja to nie wybór, bądźmy tolerancyjni
Tadzik · 10 Luty 2023
To możemy spróbować to będzie mocniejsz
Ciekawe · 10 Luty 2023
Najpierw pogadaj tak że swoim prezesem, a później z prokuratorem. Przeważnie są to ludzie lichej postury.powinienes sobie dać radę. Tylko napisz jak Ci poszło:) a później możemy się spiknac na jakiejś sali albo macie w kole czy w Koninie:)
Tadzik · 10 Luty 2023
Ja nie mam czasu chodzisz na policję kapować chcesz to możemy porozmawiać cwaniaku po pracy dawaj się spotkamy nie chodzę na policję bo nie mam czasu trzeba pracować ja na mamę nie wołam na chleb
Ciekawe · 10 Luty 2023
Tylko tyle potrafisz? Machać łapkami łatwiej niż podać jakieś sensowne argumenty? A jak dostaniesz to przyznasz się honorowo że się myliles i inni (silniejsi od ciebie) mieli rację? Ale siedzieć po nocach i ustawiać się to masz czas? Czemu taki mocny nie jesteś jak każą dmuchać przed zmianą?
Tadzik · 09 Luty 2023
Tutaj każdy cwany pisze jeden na drugiego chcesz to możemy się spotkać Sam na sam i pogadać dawaj
Ciekawe... · 10 Luty 2023
Takiś hardy? A jak trafisz na mocniejszego to co? Uderzysz się w pierś? Czy raczej jak większość polecisz na policję donosić? Nie wiesz kto jest po drugiej stronie, może być chudy dzieciak a może być ktoś mocniejszy od Ciebie...
Piotrek · 09 Luty 2023
Ja mam pracę aty się ...sz
Piotrek · 09 Luty 2023
Sam szkole skończ debilu wal się na ryj
zygam · 09 Luty 2023
tego co wiem na magazynie żywca jest całodobowy monitoring.Pewno Viva kogoś przekupiła by zdobyć nagrania.Każde zwierzę po przywiezieniu musi być zważone w małej klatce co nieraz wymaga siły żeby byka wprowadzić do klatki .Viva to wykorzystuje do swoich celi
Jędi · 09 Luty 2023
Jaka pani Dyrektor tacy i uczniowie, jakby się nie zapisała do struktur PiSu to by nigdy nie została tym kim została, a uczniowie zamiast się uczyć to palą i rozrabiają wokół szkoły a belfrowie nie reagują.
Gość · 09 Luty 2023
A ty myślisz że kiedyś było inaczej? Sam tam chodziłem i pamiętam jak to wyglądało
Piotrek · 09 Luty 2023
Szkoła na kolejowej to taki szkoły nie widziałem jeszcze dramat brak sluw
Były uczeń ZSZ · 09 Luty 2023
Brak słów to z powodu Twojej pisowni i znajomości języka polskiego. Pewnie nawet tej twoim zdaniem okropnej szkoły nie dałbyś rady ukończyć. Życzę zdrówka.
kolanin · 09 Luty 2023
Niech się lepiej wezmą za młodzież ze szkoły na Kolejowej zwanej "Z", za tych wyłudzaczy i rozrabiaków.
Gość · 09 Luty 2023
Od spraw w szkołach są inne organizacje. Te się zajmują zwierzętami, a inne szkołami. A co do dzieci, to sami zacznijcie je wychowywać a nie dawać tel i niech głowy nie zawraca bo ojciec czy matka sami są uzależnieni od internetu
Yupi · 09 Luty 2023
Niech ci z fundacji sami spróbują wyprowadzić byka z ciężarówki
Bea · 10 Luty 2023
Debil
Miasto Koło
84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
7 godziny temu 253

84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Powiat Kolski
Przyznano kolejne dotacje na renowacje zabytków. Gdzie trafią w naszym powiecie?
7 godziny temu 10,753 3

Przyznano kolejne dotacje na renowacje zabytków. Gdzie trafią w naszym powiecie?

Miasto Koło
Ślub w oku telewizyjnej kamery. Nowy odcinek Ślubu od pierwszego wejrzenia
12 godziny temu 16,099

Ślub w oku telewizyjnej kamery. Nowy odcinek Ślubu od pierwszego wejrzenia

Wypadki
Śmierć na torach kolejowych. Mężczyzna zginął na miejscu!
2 dni temu 69,980

Śmierć na torach kolejowych. Mężczyzna zginął na miejscu!

Inne
Mając prawie 3 promile wsiadł za kierownicę, bo zgłodniał - pojechał po kebaba
2 dni temu 18,705 1

Mając prawie 3 promile wsiadł za kierownicę, bo zgłodniał - pojechał po kebaba

Inne
Fantastyczna Joanna Sołtysiak. SUB9 w spontanicznym starcie Ironman!
2 dni temu 6,954 1

Fantastyczna Joanna Sołtysiak. SUB9 w spontanicznym starcie Ironman!

R E K L A M A