× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Pochmurno 9.3
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Napoje energetyczne zostaną w Polsce tylko dla pełnoletnich?

Autor: News4Media, Redakcja e-kolo.pl 13 Luty 2023 przeczytasz w ok. 4 min.
Napoje energetyczne zostaną w Polsce tylko dla pełnoletnich?
© istock
(0) | Czytano:
2,351 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Sejm na poważnie ma się zająć zakazem sprzedaży energetyków. Próba ich omijania będzie zagrożona wysoką karą finansową, a nawet więzieniem.

R E K L A M A
0
Czytano:
2,351 razy
Udostępnij

Wydawało się, że jest to jeden z tych pomysłów, który szybko trafi do sejmowego kosza. Okazuje się, że sprawa jest jednak aktualna. Ale od początku

Podatek cukrowy już jest

Dyskusja, czy ograniczyć w Polsce sprzedaż  napojów energetycznych, trwa w Polsce już od kilku lat. Chodzi o względy zdrowotne. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podaje, że napoje energetyczne pije 18 proc. dzieci w wieku 3-10 lat. W Polsce 12 proc. W grupie wiekowej 15-18 lat odsetek wynosi aż 68 procent.

Rynek napojów energetycznych w Polsce jest bardzo duży. Według danych z 2020 r. sprzedaje się 110 milionów litrów napojów energetyzujących rocznie.

I właśnie o zdrowie dzieci i młodzieży chodzi w tej sprawie. Żeby zniechęcić do kupowania takich produktów, w styczniu 2021 r. został wprowadzony tzw. podatek cukrowy. To opłata, którą ponoszą producenci napojów słodzonych oraz zawierających kofeinę lub taurynę. Te dwie substancje to obowiązkowy składnik energetyków. Przez ten podatek takie produkty podrożały.

Chcą ograniczyć dostępność do energetyków

Patryk Wicher, poseł PiS, jakiś czas temu uznał jednak, że podatek cukrowy to za mało. I na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia zaproponował, żeby przepisy jeszcze bardziej zaostrzyć. Chce, żeby takie napoje mogły kupować wyłącznie osoby pełnoletnie. Parlamentarzysta przypomniał, że taki zakaz funkcjonuje np. w Stanach Zjednoczonych.

– Młody człowiek dostał zawału serca w wieku ok. 19 lat po spożyciu nadmiernej ilości energetyków. Młodzież nie wie, że to jest niebezpieczne, medycznie i nie tylko, przy zbyt dużej ilości. Myślę, że ten temat robi się ważki, jest problematyczny i można byłoby go przedyskutować 

– przekonywał poseł.

To na nowo otworzyło sprawę. Teraz posłowie na poważnie mają zająć się propozycją Wichra.

Partia Republikanie przygotowała już projekt nowelizujący ustawę. Jest w Sejmie.

– Niezależnie od głosów lobbystów będziemy skutecznie zabiegać o to, żeby ograniczyć dostępność do napojów energetycznych polskiej młodzieży, czyli grupy, jak wynika z badań, która jest najbardziej narażona na negatywne skutki działania kofeiny i tauryny

– podkreślił Kamil Bortniczuk, minister sportu.

Co zmieni znowelizowana ustawa?

Nowela dotyczy m.in. wprowadzenia całkowitego zakazu sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18 roku życia, a także zakazu sprzedaży takich napojów w szkołach i innych jednostkach oświatowych.

Projekt wprowadza definicję „energetyka”, a więc napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Za taki napój według projektu uznawany jest produkt, w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg na litr lub tauryna z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie. 

Według projektu reklama napojów spełniających powyższą definicję nie będzie możliwa w telewizji, radiu, kinie i teatrze w godz. 6-20.  Jedynym wyjątkiem od tej zasady będzie reklama prowadzona przez „organizatora imprezy sportu wyczynowego lub profesjonalnego w trakcie trwania tej imprezy”. Ma obowiązywać zakaz reklamy w prasie dziecięcej i młodzieżowej. Obejmie on także m.in. słupy i tablice reklamowe.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Jeśli już będą reklamy, to nie mogą one być skierowane do dzieci i młodzieży. Reklama nie będzie mogła przedstawiać młodzież lub dzieci czy łączyć spożywanie napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny z energią i witalnością, a także wywoływać skojarzenia m.in. z atrakcyjnością seksualną, sukcesem zawodowym lub życiowym oraz zajęciami sportowymi.

Za reklamę lub promocję napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny naruszającą te postanowienia sąd będzie mógł nałożyć grzywnę od 10 do 500 tys. zł, karę ograniczenia wolności lub obie te kary łącznie. 

Co na to Ministerstwo Zdrowia?

Zapytał je o to serwis wiadomosclihandlowe.pl. Ministerstwo podkreśliło, że zgodnie z unijnymi regulacjami na tego typu napojach jest informacja, że nie są one przeznaczone dla dzieci. I dodało, że ograniczeniu spożywania energetyków służy właśnie podatek cukrowy.

[linkhttps://www.e-kolo.pl/restauracje[/link]

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani.
Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji!
Inne
Statystyka wyjazdów strażaków [24.03.2023 - 31.03.2023]
3 godziny temu 986

Statystyka wyjazdów strażaków [24.03.2023 - 31.03.2023]

Miasto Koło
Kolorowy pochód ulicami miasta i finał pod Starostwem Kolskim [ZDJĘCIA]
82
3 godziny temu 1,517

Kolorowy pochód ulicami miasta i finał pod Starostwem Kolskim [ZDJĘCIA]

Wypadki
Nietrzeźwy kierowca sprawcą kolizji na autostradzie A2
1 dzień temu 11,786 3

Nietrzeźwy kierowca sprawcą kolizji na autostradzie A2

Polityka
19:00 - wywiad na żywo z Przewodniczącym Rady Miejskiej Koła
1 dzień temu 12,313 40

19:00 - wywiad na żywo z Przewodniczącym Rady Miejskiej Koła

Polityka
Będzie powtórka z głosowania nad kredytem dla MZEC! Zwołano sesję nadzwyczajną
1 dzień temu 22,561 75

Będzie powtórka z głosowania nad kredytem dla MZEC! Zwołano sesję nadzwyczajną

Gmina Grzegorzew
Grzegorzew: eliminacje gminne Turnieju Wiedzy Pożarniczej
2 dni temu 3,949

Grzegorzew: eliminacje gminne Turnieju Wiedzy Pożarniczej

R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz