(4)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Wiatr ze śniegiem 3.6
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Młodzi kierowcy będą zadowoleni. Prawo jazdy zaraz po zdanym egzaminie

Autor: News4Media 06 Marzec 2023 przeczytasz w minutę
Młodzi kierowcy będą zadowoleni. Prawo jazdy zaraz po zdanym egzaminie
© istock
(4) | Czytano:
12,798 razy | przeczytasz w minutę

Nie będzie trzeba czekać na wydanie plastikowego prawa jazdy, żeby po egzaminie usiąść za kierownicą. Wystarczy telefon z aplikacją. Jest jedno „ale”...

R E K L A M A
4
Czytano:
12,798 razy
Udostępnij

Teraz wygląda to tak, że gdy ktoś zda egzamin i zostaje kierowcą, nie może od razu prowadzić samochodu. Musi poczekać na wydanie dokumentu. A to może potrwać.

Dzięki aplikacji to rozwiązanie prawne stanie się przeszłością. „Jeszcze w tym roku w aplikacji mObywatel, wprowadzona zostanie funkcjonalność „tymczasowego cyfrowego prawa jazdy” – podaje Interia.

Z pomocą przychodzi mObywatel

Oznacza to, że nowy cyfrowy dokument prawa jazdy będzie udostępniany do pobrania przez użytkownika aplikacji mObywatel bezpośrednio po zdanym państwowym egzaminie praktycznym na prawo jazdy. Wprowadzone zmiany „umożliwią nowym kierowcom poruszanie się po drogach od razu po zdaniu egzaminu i pobraniu tymczasowego elektronicznego dokumentu w aplikacji mObywatel”.

Tymczasowe prawo jazdy będzie ważne tylko przez 30 dni. Po tym okresie system sam je wygasi. Jeżeli po 30 dniach ktoś nie będzie legitymował się plastikowym dokumentem, może zostać ukarany grzywną do 250 złotych.

Zacznie działać w połowie roku

Jak zapewnia resort cyfryzacji, „tymczasowe cyfrowe prawo jazdy ma zacząć funkcjonować w połowie bieżącego roku. Wynika to właśnie z prac nad ustawą o aplikacji mObywatel. Ta – o ile uda się ją uchwalić w szybkim tempie – miałaby zacząć obowiązywać w 14 dni od daty publikacji (z pewnymi wyjątkami, mającymi wejść w życie pod koniec czerwca bieżącego roku)” – podaje serwis.

Oceń artykuł
średnia ocena: 1 liczba głosów: 1
R E K L A M A
Podobne tematy
R E K L A M A
Komentarze (4)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani.
Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji!
Bezpiecznej drogi · 07 Marzec 2023
Tylko proszę młodych kierowców nie bądżcie zawalidrogami, jeśli chcecie jeżdzić za wolno to umożliwiajcie wyprzedzenie się innym pojazdom, zjeżdzająć jak najbardziej do prawej strony pasa ruchu. I pamiętajcie wolno jazda jest bardziej niebezpieczna od dynamicznej, tego zresztą uczyli Was na kursie. Szerokości
Do do gościa · 07 Marzec 2023
Nie wolno zjeżdżać jeżeli jest ciągła linia. I znowu się mylisz bo 20 nie można jechać, a dokładniej do zależy od danego funkcjonariusza. Bo znając życie pewnie jeżdżąc szybko i bezpiecznie nawet nie wiesz, że przepisy się zmieniają i po ostatnich podwyżkach mandatów jest też wprowadzone 500zl za zbyt wolna jazdę. Druga sprawa, zależy też o jakich prędkościach piszemy bo nikt nic nie napisał. Dla jednego może być to 50 a dla innego 80. I ja miałem na myśli właśnie tą drugą, czyli 80 a nie 50km bo to już tamowanie ruchu.
Do Gość · 07 Marzec 2023
Tak jest niebezpieczna wolna jazda już Ci napiszę kiedy. Dopuszczalne np 90 a Ty pędzisz 50. Owszem możesz jechać i 20 tyle że nie środkiem pasa, zjedź umożliwij wyprzedzenie się tym co jadą 80. Proste.
Gość · 07 Marzec 2023
A kto powiedział (ale ktoś sensowny a nie co ludzie gadają) że wolna jazda jest niebezpieczna? Druga sprawa MLODYM KIEROWCOM NIE WOLNO PRZEKROCZYC 80KM/H POZA TERENEM ZABUDOWANYM A NA AUTOSTRADZIE 100km/h. Takie są nowe przepisy.
Polityka
Kolski cieplik prosi miasto o poręczenie kredytu
2 godziny temu 4,092 15

Kolski cieplik prosi miasto o poręczenie kredytu

Inne
Walne zebranie jednostki OSP Ruszków Pierwszy
17 godziny temu 1,906

Walne zebranie jednostki OSP Ruszków Pierwszy

Gmina Koło
Dobry występ warcabistów z SP Wrząca Wielka na finale wojewódzkim
17 godziny temu 1,467

Dobry występ warcabistów z SP Wrząca Wielka na finale wojewódzkim

Sport
Orzeł Grzegorzew dominuje w meczu inauguracyjnym
20 godziny temu 5,026 1

Orzeł Grzegorzew dominuje w meczu inauguracyjnym

Miasto Koło
Folklorem Malowane - jarmark wielkanocny w kolskim MDK
1 dzień temu 4,584 3

Folklorem Malowane - jarmark wielkanocny w kolskim MDK

Inne
GKS Osiek Wielki: remis na otwarcie
1 dzień temu 4,302

GKS Osiek Wielki: remis na otwarcie

R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz