(55)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Zamglenie -1.5
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Kolski cieplik prosi miasto o poręczenie kredytu

Autor: Redakcja e-kolo.pl 28 Marzec 2023 przeczytasz w minutę
Kolski cieplik prosi miasto o poręczenie kredytu
© MZEC Koło
(55) | Czytano:
24,918 razy | przeczytasz w minutę

Niemałe zaskoczenie wzbudził projekt uchwały jaki trafił do radnych na najbliższą sesję Rady Miejskiej w Kole złożony przez Burmistrza Miasta Koła Krzysztofa Witkowskiego w sprawie udzielenia poręczenia kredytu długoterminowego planowanego do zaciągnięcia przez Miejski Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Kole.

R E K L A M A
55
Czytano:
24,918 razy
Udostępnij

Uchwała jaka trafiła do kolskich radnych dotyczy poręczenia do wysokości 13,2 mln zł   

W dniu 15 marca 2023 r. Zarząd Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Kole wystąpił o udzielenie poręczenia dla planowanego przez Spółkę zaciągnięcia długoterminowego kredytu bankowego w wysokości 11.000.000,00 zł na okres 7 lat, tj. do 2030 r. w Banku Gospodarstwa Krajowego. Warunkiem uzyskania kredytu jest poręczenie Gminy Miejskiej Koło w wysokości 120% kredytu tj. do kwoty 13.200.000,00 zł. Zaciągnięte przez Spółkę zobowiązanie przeznaczone zostanie na finansowanie i refinansowanie wydatków poniesionych na zakup praw do emisji CO2 oraz zakup miału węglowego i biomasy w roku 2023. 

Kolski cieplik pozyskanie dla kredytu uzasadnia sytuacją związaną z agresją Rosji przeciwko Ukrainie i kryzysem na rynku energetycznym, a także sytuacją Spółki związaną z zatwierdzeniem przez URE taryfy dla ciepła dopiero po ponad 11 miesiącach od dnia złożenia wniosku.

Co na to radni? Dowiemy się już jutro ponieważ Sesja Rady Miasta zaplanowana została na godz. 10.00. Dziś odbędą się komisje rady, na których temat zapewne zostanie poruszony.

Oceń artykuł
średnia ocena: 5 liczba głosów: 1
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (55)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wyróżniony komentarz
Czytelnik · 28 Marzec 2023
Nie rozumiem uzasadnienia. Niedawno Prezes tłumaczył, że uruchomienie geotermii to nieporównanie mniejsze zużycie paliwa stałego a co za tym idzie zmniejszenie kosztów emisji CO2. Podobno geotermia to przyszły rok. Cóż więc takiego się stało? Niech mi nikt nie pier...li o wojnie!!!
kolak · 29 Marzec 2023
"na zakup praw do emisji CO2", przestać płacić za tę klimatyczną ściemę!
Czytelnik · 29 Marzec 2023
Zapytałbym, co robiła do tej pory i jak "nadzorowała" Firmę Rada Nadzorcza MZEC????????
Czytelnik · 29 Marzec 2023
Może to jakieś celowe działanie? Doprowadzić do upadku i za grosze sprzedać w ręce prywatne? A przedsiębiorstwo jest wysoce atrakcyjne; zwłaszcza z geotermią. "Poustawiać" się można po wszystkim. Nie miałem nigdy spiskowych teorii, ale to mi coś brzydko zajeżdża.
Czytelnik · 29 Marzec 2023
@~Gość Ja tylko zadaję pytanie i wyrażam wątpliwości, ponieważ z dotychczasowych wystąpień Prezesa nic niepokojącego nie wynikało. Nie słyszeliśmy również o Radzie Nadzorczej MZEC. Napisałem, że ""Poustawiać" się można po wszystkim" mając na myśli nie zgodę na poręczenie kredytu lub jej nie wyrażenie, tylko czas po ewentualnym upadku przedsiębiorstwa!
Gość · 29 Marzec 2023
Inny komentarz "Pewnie zagłosują za kredytem bo ważne jest dla większości rady koryto dla nich i ich rodzin." Jak dadzą kredy żeby ratować to spisek bo chcą się poustawiać, jak nie dadzą to spisek bo chcą sprzedać. I tak źle i tak niedobrze, a może mają jakąś całą paletę spisków żeby zawsze jakiś odpowiedni do sytuacji dobrać?
Chcemy prawdy · 29 Marzec 2023
Brawo radni. Teraz konkretna kontrola w MZEC i wyniki po przejęciu a czasem obecnym zarządzanym przez tego prezesa.
Kolo · 29 Marzec 2023
Czy urzędnicy nie rozumieją że nabranie kredytów nic nie pomoże spółce a jedynie prezesom mieszkańcy za jakiś czas zostaną poinformowani o następnych niezbędnych podwyżkach. Czas zacząć oszczędności i to drastyczne w spółkach a nie zatrudniać bez konkursów za niebotyczne pieniądze.
Masakra · 29 Marzec 2023
Jak burmistrz może mówić że tracimy spółkę? Może sam niech zrezygnuje bo tragiczne są jego rządy.
Ja · 29 Marzec 2023
Czy Cieplik spala zrębki? Dlaczego o tym cisza? No tak trzeba by było za to pochwalić poprzedników a tego nie potrafią.
Obserwator · 29 Marzec 2023
Od trzech lat spolka jest na dużym minusie i to rośnie. Dlaczego? Jak ktoś nie potrafi rządzić to nie powinien się za to brać. Nawet za poprzedniego burmistrza spółka była na plusie.
MIESZKANIEC · 29 Marzec 2023
Ciekawe ile premii i za co wypłacił MZEC w ostatnich 3latach.
Dobre he he · 29 Marzec 2023
Przerwa w trakcie rozpatrzenia projektu brawo przewodniczący awans dostaniesz w ciepliku. A tak ciekawy jestem jakie stanowisko ma tam radny.
Polak · 29 Marzec 2023
Już wiadomo jak zagłosują. Łubudubu. Wciskanie i straszenie mieszkańców tauronem.
Pomagam policji · 29 Marzec 2023
Tu straty , główna księgowa w wodociągach żona niedoszłego radnego SLD bez konkursu ile jeszcze nieszczęść spadnie na mieszkańców gdzie jest CBA.
LUKASZEWSKA RYSZARDA · 29 Marzec 2023
ZA KADENCJI PANA BURMISTRZA WITKOWSKIEGO ZAPANOWALO TAKIE BEZPRAWIE POMYLENIE POJEC PRAWNYCH MIASTO TO NIE RADNI MIASTO TO MIESZKANCY SKORO W SPOLCE DZIALO SIE ZKE NALEZALO POINFORMOWAC MIESZKANCOW I PRZEPROWADZIC REFERENDUM NIE KRYC NIEPRAWIDLOWOSCI I NIEUDOLNOSCI W ZARZADZANIU SPOLKA SKORO NAS MIESZKANCOW NIKT NIE PYTA O ZDANIE TYLKO KAZE PLACIC PODWYZSZKI TO KOLENE NIE BEDZIEMY PLACIC ZBIORE WSZYST KIE FAKTURY DO ZAPLATY PANU BURMISTRZOWI ORAZ KOLEJNYM RADNYM ZA BLEDY TRZEBA PLACIC A NIE BEZMYSLNIE PODNOSIC RECE DO GORY PRZESTANCIE Z TA SZOPKA / WOJNA ROSJI Z UKRAINA DOBRZE ZE NIE WINA KACZYNSKIEGO
Mieszkaniec · 29 Marzec 2023
Mądra wypowiedź, w końcu Pani wróciła do nas na forum myśleliśmy że coś się stało...
........... · 29 Marzec 2023
Wszystko drorzeje tylko wegiel
hhhh · 29 Marzec 2023
Wy wszyscy, którzy piszecie zastanówcie się ile zdrożał węgiel i wykup uprawnień do emisji CO2. Jak można przeczytać spółka czekała prawie rok na ustalenie nowej wyższej taryfy i była na taryfie sprzed 2 lat, a wszystko podrożało. To jest kwestia ratowania spółki, która jest własnością miasta, tak jak np. powiat poręcza kredyt dla szpitala właśnie żeby go ratować. U nas jest o tyle dobrze, że geotermia nas uratuje od węgla i wykupu uprawnień.
Czytelnik · 29 Marzec 2023
Była na taryfie sprzed 2 lat i nie przynosiła strat? Czy przynosiła a nikt o tym nie wiedział i nikogo nie informował? Jeśli zaś strat nie przynosiła, to o co tu chodzi???
.......... · 29 Marzec 2023
Ciągle jedno i to samo pisze brak zajecia
Gość · 29 Marzec 2023
No ja to wiem że ciągle jedno i to samo piszesz
........ · 28 Marzec 2023
Zajmij swoja ... nie robie
Gość · 29 Marzec 2023
Czego nie robisz?
Gość · 28 Marzec 2023
Sprzedajcie cieplik obajtkowi to będziecie mieli taniej
Waldzik · 28 Marzec 2023
W pierwszej kolejności to prezesik Stasiak do dymisji na zbity pysk, bo ciągnie tylko ten Zakład na samo dno.
Halina · 29 Marzec 2023
Jako kto został zatrudnony w ciepliku przewodniczący rady sobolewski. Zobaczymy jak dziś będzie głosował.
Halina · 28 Marzec 2023
Na jaką kwotę jest zadłużone miasto za tej kadencji? Może czas się tym zainteresować.
Noterk · 28 Marzec 2023
Poręczenie to nie jest zaciągnięcie kredytu, coraz mnie osób czyta artykuły na tym portalu ze zrozumieniem - ale chyba redagowanie w ten sposób ku temu właśnie służy. Żeby czasem nie było dyskusji rzeczowej.
Realista · 28 Marzec 2023
To przyznajesz że MZEC jest źle zarządzany ?
Czytelnik · 28 Marzec 2023
A Ty czytasz??? Cytat: "Zarząd Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Kole wystąpił o udzielenie poręczenia dla planowanego przez Spółkę zaciągnięcia długoterminowego kredytu bankowego w wysokości 11.000.000,00 zł na okres 7 lat, tj. do 2030 r. ". Tak więc to Spółka chce zaciągnąć kredyt, a że sama nie ma już zdolności kredytowych więc prosi miasto o poręczenie. Co Ty chcesz swoim komentarzem wyjaśnić?
He he he · 28 Marzec 2023
To jest tekst dla pisowca.
Gość · 28 Marzec 2023
Czekamy na naszą ukochaną Panią Ryszardę i jej opinię. Pozdrawiam
Radni jutro pokażą swoją odwagę · 28 Marzec 2023
Pewnie zagłosują za kredytem bo ważne jest dla większości rady koryto dla nich i ich rodzin.
Mieszkaniec · 28 Marzec 2023
Cena węgla w dół, cena gazu w dół, cena oleju opałowego w dół, cena energii dla firm itp w dół, a podwyżki za ogrzewanie.. coś mi się wydaję że płacimy ze te długi jakie narobił cieplik. Może sprawę trzeba popchnąć dalej nie na szczeblu miasta, ale wyżej w Polskę.
Emeryt · 28 Marzec 2023
Niech wezmą kredyt 0%, Tusk taki obiecuje jak gruszki na wierzbie
Yogi · 28 Marzec 2023
Przecież niedawno prezes oświadczył jak jest dobrze i jakie znaczenie mają termy dla mieszkańców i co wtedy nie wiedział o tak kiepskiej sytuacji finansowej spółki i dlaczego dopiero teraz to ujawnia . Przecież za to ponownie zapłacą wszyscy mieszkańcy . Więc kiedy znowu podwyżki i drenaż kieszeni mieszkańców.
......... · 28 Marzec 2023
Nie interesuj sie kto bedzie splacal ty napewno nie bo niemasz z czego
ola · 28 Marzec 2023
a przeciez juz ponad 70 mln zl kredytu poszlo na termy ???????????????? i co dalej kto splaca ten kredyt ??????????????
Anna · 28 Marzec 2023
Nie można brać kredytów na ileś lat na bieżące wydatki. Logiczne.
Kolo · 28 Marzec 2023
A miało być tak dobrze a wyszło jak zawsze , należą się nagrody za napisanie wniosku o kredyt
Mariusz · 28 Marzec 2023
Rosnące koszty ciepłowni (i nie tylko) to problem ogólnopolski. Ale tvpinfo wciska kit o najlepszym rządzie w historii a "ciemny lud" to kupi jako rzekł kurski.
Ja · 28 Marzec 2023
Nagrody powini odac
Dość zamiatania pod dywan · 28 Marzec 2023
Haha masakra... Cieplik to jest dopiero początek moi drodzy. Brawo ekolo w końcu ktoś piszę prawdę, mam nadzieję że więcej prawdy się dowiemy. Czekamy na naszą ukochaną Panią Ryszarde. Pozdrawiam
kolanin · 28 Marzec 2023
" zobowiązanie przeznaczone zostanie na finansowanie i refinansowanie wydatków poniesionych na zakup praw do emisji CO2 oraz zakup miału węglowego i biomasy w roku 2023. "Jak może spółka na swoja roczną podstawową działalność tj. ogrzewanie ,brać kredyt i jeszcze spłacać go przez 7 lat?A w następnym roku znowu kredyt i tez na 7 lat? Przecież takie działanie prowadzi do bankructwa. a później do sprzedaży, bo jakiś Chazar wyczuł dobra kasę do zarobienia?
Czytelnik · 28 Marzec 2023
Przepraszam. Nie przyszły a obecny rok!
Czytelnik · 28 Marzec 2023
Nie rozumiem uzasadnienia. Niedawno Prezes tłumaczył, że uruchomienie geotermii to nieporównanie mniejsze zużycie paliwa stałego a co za tym idzie zmniejszenie kosztów emisji CO2. Podobno geotermia to przyszły rok. Cóż więc takiego się stało? Niech mi nikt nie pier...li o wojnie!!!
Ktoś kpi z mieszkańców · 28 Marzec 2023
Podobno od końca 2023 roku miało być taniej bo przecież geotermia ma zacząć działać więc po co miał ,biomasa i co2.Czyżby ta cała geotermia to wielka lipa?
Mieszkaniec · 28 Marzec 2023
miejmy nadzieję że rada nie zagłosuje za kredytem a piasecki i sobolewski będą zadawać wiele pytań jak za poprzedniego prezesa.
Xyz · 28 Marzec 2023
Nie będą przecież dostali prace
Hmm · 28 Marzec 2023
Czy tylko ja to wszystko czarno widze?
Kolo · 28 Marzec 2023
Oczywiście ,że powinni zacząć od szukania oszczędności od siebie a nie zadłużać miasto i mieszkańców
Miłosz · 28 Marzec 2023
Przecież spółka według Pana burmistrza jest w świetnej kondycji ???? za co obłuda tępy lud to kupi
Kosa · 28 Marzec 2023
Hahahah dość zadłużania miasta i spółek przez ta bandę idiotów z czerwonym knurem na czele. Obciąć wysokie pensje śmiesznych prezesików i przy...sów we wszystkich spółkach i pieniądze się znajdą. Byle do wyborów i zmiana tej śmiesznej kolskiej władzy z pseudo radnymi na czele.
Taka jedna · 28 Marzec 2023
Hmmm... prawdziwie czerwone knury najłatwiej znależć na Wiejskiej .... stanowią nawet nieznaczną większość ... ?
Gość · 28 Marzec 2023
Mógłbyś napisać to samo z pominięciem wulgaryzmów. Co, nie stać Cię na normalność?
Powiat Kolski
Mikołajkowy turniej na otwarcie wirtualnej strzelnicy [WIDEO]
1 godzinę temu 220

Mikołajkowy turniej na otwarcie wirtualnej strzelnicy [WIDEO]

Inne
ECPU Polska znów w naszym powiecie. Zatrzymano 23-latka z gm. Dąbie
19 godziny temu 21,868

ECPU Polska znów w naszym powiecie. Zatrzymano 23-latka z gm. Dąbie

Inne
Znęcał się nad rodziną. Policja wydała nakaz opuszczenia domu i zakaz zbliżania się do rodziny
1 dzień temu 14,539

Znęcał się nad rodziną. Policja wydała nakaz opuszczenia domu i zakaz zbliżania się do rodziny

Miasto Koło
IMGW wydał komunikat ostrzegawczy dla powiatu kolskiego!
1 dzień temu 4,402

IMGW wydał komunikat ostrzegawczy dla powiatu kolskiego!

Miasto Koło
Jak bezpiecznie poruszać się po śliskich drogach w okresie świątecznym? Porady dla kierowców i pieszych [SONDA]
1 dzień temu 957

Jak bezpiecznie poruszać się po śliskich drogach w okresie świątecznym? Porady dla kierowców i pieszych [SONDA]

Gmina Kościelec
Twoje dziecko chciałoby być majsterkowiczem? Zwróć uwagę na te zajęcia
1 dzień temu 959

Twoje dziecko chciałoby być majsterkowiczem? Zwróć uwagę na te zajęcia

22 godziny temu 264
R E K L A M A