(1)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Słonecznie 13.6
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
reklama
reklama

Planujesz wymianę okien? Sprawdź, jak możesz wydać mniej pieniędzy

Autor: News4Media 31 Marzec 2023 przeczytasz w ok. 3 min.
Planujesz wymianę okien? Sprawdź, jak możesz wydać mniej pieniędzy
© Canva
(1) | Czytano:
4,595 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Stare i nieszczelne okna to utrapienie każdego lokatora. Niestety ich wymiana – zwłaszcza teraz – może być kosztowna. Jest jednak sposób na to, żeby nam więcej zostało w portfelu.

R E K L A M A
1
Czytano:
4,595 razy
Udostępnij

Szczelne okna zmniejszają ucieczkę ciepła i pozwalają oszczędzać energię. Ta proekologiczna postawa jest wspierana przez różnego typu programy. Korzystając z nich, możemy liczyć na spore dofinansowanie, a czasami nawet pełny zwrot kosztów inwestycji.

Wymień okna za państwową kasę 

Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie to dwa programy, z których można ubiegać się o finansowe wsparcie wymiany stolarki okiennej w domu lub mieszkaniu.

Czyste Powietrze 

Pierwsza opcja dotyczy właścicieli domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych współdzielonych w takich domach, lecz z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dofinansowanie może sięgnąć od 66 tys. zł w formie podstawowej do maksymalnie 135 tys. zł. W szczegółach wygląda to następująco:

dofinansowanie do 66 tys. zł w formie podstawowej przysługuje wnioskodawcy, którego roczny dochód jest nie wyższy niż 135 tys. zł. Przy założeniu, że 40 proc. ma stanowić dofinansowanie stolarki okiennej lub drzwiowej albo zostanie przeznaczone na wymianę bramy garażowej. 

do 99 tys. zł w formie podwyższonego dofinansowania. Tu aż 70 proc. ma stanowić dofinansowanie stolarki okiennej, drzwiowej lub bramy garażowej. Wymogiem jest, aby w gospodarstwie jednoosobowym dochód nie przekraczał 2651 zł miesięcznie, a w wieloosobowym był nie większy niż 1894 zł na miesiąc.

do 135 tys. zł w formie najwyższego dofinansowania – w tym przypadku stolarka okienna, drzwiowa i wymiana bramy garażowej zostaną dofinansowane w pełnym, 100-procentowym zakresie. O to wsparcie może się ubiegać wnioskodawca, u którego miesięczny dochód w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza 1526 zł, a w wieloosobowym jest nie większy niż 1090 zł na miesiąc.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Ciepłe Mieszkanie 

W przypadku programu Ciepłe Mieszkanie przyznanie środków w określonej wysokości jest uzależnione od kryterium dochodowego.

Do 120 tys. zł rocznie – wsparcie może wynieść najwyżej 15 tys. zł na lokal i objąć maksymalnie 30 proc. kosztów inwestycji.

Do 1673 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym – pomoc wyniesie do 25 tys. zł i pokryje do 60 proc. kosztów.

Do 900 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub do 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym – wsparcie finansowe wyniesie do 37,5 tys. zł i pokryje aż do 90 proc. kosztów.

Jeśli wnioskodawca mieszka w budynku w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin, poziom dofinansowania może być zwiększony o 5 proc.

Jak remontują Polacy?

W czasach wysokiej inflacji zwłaszcza trzeba trzymać się za kieszeń. Dlatego ponad 40 proc. Polaków odłożyło albo zawiesiło prace remontowo-budowlane właśnie z powodu cen. 

34,2 proc. zdecydowało się na mniejszy remont, 32,4 proc. postanowiło wyremontować mieszkanie samodzielnie, a 17,4 proc. odłożyło prace remontowe na później – wynika z raportu „Remonty Polaków w czasach inflacji” firmy Ramirent. 

Remont w polskim wydaniu to w zdecydowanej większości przypadków wydatek rzędu co najmniej 10 tys. zł, choć zdarza się, że szykujemy na ten cel nawet dwa razy więcej. 

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
Podobne tematy
R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
znafca · 01 Kwiecień 2023
Proszę nie zapomnieć, że te odliczenia to od kwot netto wydatków.
Miasto Koło
150 lat temu w Kole urodził się Czesław Freundenreich. Dziś odsłonięcie ławeczki
1 dzień temu 6,750 4

150 lat temu w Kole urodził się Czesław Freundenreich. Dziś odsłonięcie ławeczki

Miasto Koło
Bo w każdym z nas jest trochę dziecka
1 dzień temu 1,750 12

Bo w każdym z nas jest trochę dziecka

Miasto Koło
Koncertu z okazji Dni Koła nie będzie. Dlaczego? Zobacz wideo
1 dzień temu 15,996 36

Koncertu z okazji Dni Koła nie będzie. Dlaczego? Zobacz wideo

Miasto Koło
Henryk Perzyński Honorowym Obywatelem miasta Koła
1 dzień temu 4,480 4

Henryk Perzyński Honorowym Obywatelem miasta Koła

Pożary
Pożar budynku mieszkalnego. 17 strażaków wysłanych do działań [ZDJĘCIA]
2 dni temu 9,243 6

Pożar budynku mieszkalnego. 17 strażaków wysłanych do działań [ZDJĘCIA]

Inne
15 punktów karnych i wysoki mandat - efekt szybkiej jazdy
2 dni temu 18,408 5

15 punktów karnych i wysoki mandat - efekt szybkiej jazdy

MS
R E K L A M A