(1)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Lekka mżawka 18.5
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Na czym polega cięcie laserem i kiedy się je stosuje?

Autor: Partner 06 Kwiecień 2023 przeczytasz w ok. 2 min.
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Na czym polega cięcie laserem i kiedy się je stosuje?
© partner
(1) | Czytano:
761 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

Cięcie laserem to proces, który wykorzystuje strumień światła laserowego do precyzyjnego przecinania materiałów – głównie metali. Jest to nowoczesna i bardzo popularna technologia stosowana w wielu dziedzinach przemysłu – motoryzacyjnym, lotniczym, medycznym, ale też w sztuce czy projektowaniu instalacji artystycznych.

R E K L A M A
1
Czytano:
761 razy
Udostępnij

Jak działa cięcie laserem?

W tej technologii urządzenie emituje skoncentrowaną wiązkę lasera i kieruje ją na obrabianą powierzchnię. Strumień ten jest skierowany wzdłuż linii cięcia, której kształt jest wcześniej zdefiniowany przez program komputerowy. Laser jest tak dokładny, że może ciąć nawet najbardziej skomplikowane kształty na bazie projektów, specyfikacji dostarczonych przez klientów. Zamawiający mają wpływ na wiele detali związanych z tą metodą obróbki. Jednak ze względu na wysoką temperaturę, jaka wytwarza się podczas cięcia laserem, technologia jest stosowana najczęściej w przypadku metalu. Mimo tego można wykorzystywać ją także do cięcia drewna, szkła, tworzywa sztucznego, tkaniny. Materiał jest przecinany przez strumień światła laserowego, który jest skierowany wzdłuż linii cięcia. Można uzyskać dowolne kształty.

Źródło: https://metalradom.com/ciecie-laserem/

Zalety cięcia laserowego

Wybór metody cięcia materiałów nie zawsze jest łatwy, bo zależy od kilku czynników. Jeżeli jednak zastanawiasz się, kiedy i dlaczego warto zastosować cięcie laserowe, poniższe argumenty powinny Cię przekonać:

  • precyzja – cięcie laserowe jest bardzo precyzyjne, co oznacza, że ​​można uzyskać bardzo dokładne kształty i rozmiary z dokładnością do 0,03 mm,
  • szybkość – pomimo zachowania bardzo dużej precyzji, laser może ciąć materiały w bardzo szybkim tempie,
  • automatyzacja – proces cięcia laserowego może być w pełni zautomatyzowany – od projektu do wykończenia, co oznacza, że ​​nie ma potrzeby ręcznego cięcia czy przygotowywania materiału. Pozwala to oszczędzić czas i koszty pracy.

Pamiętaj, że w firmie, w której zlecasz cięcie laserowe zawsze jest doradca służący pomocą i radą w kwestii wyboru najlepszej metody obróbki. 

Zastosowanie cięcia laserowego

Cięcie laserowe znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, w tym w produkcji elementów metalowych, przemysłowych silników lotniczych, implantów medycznych, elementów elektronicznych, sprzętu laboratoryjnego oraz działalności artystycznej.

W przemyśle metalowym cięcie laserowe jest wykorzystywane do produkcji elementów, takich jak blachy, rury, przewody i części maszyn. W motoryzacji do wytwarzania komponentów układu hamulcowego, oddechowego, silnika. Z kolei w lotnictwie do wykonywania detali kadłuba czy skrzydeł.

Nierzadko z potencjału tej metody korzystają twórcy artystyczni, wykorzystując cięcie laserowe do wykonywania elementów dekoracyjnych, mebli czy dzieł sztuki – klasycznych oraz o skomplikowanych i bardziej wymagających kształtach. 

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Gość · 07 Kwiecień 2023
Cięcie laserem polega na cięciu laserem a stosuje się je do cięcia różnych materiałów
Wybory 2023
Lider listy Koalicji Obywatelskiej rozmawiał dziś z mieszkańcami Koła [WIDEO]
6 godziny temu 733

Lider listy Koalicji Obywatelskiej rozmawiał dziś z mieszkańcami Koła [WIDEO]

Gmina Koło
Gmina Koło z dotacją na żłobek z programu Maluch+
13 godziny temu 5,839 1

Gmina Koło z dotacją na żłobek z programu Maluch+

Gmina Babiak
Gmina Babiak: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy
15 godziny temu 449

Gmina Babiak: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy

Gmina Kościelec
Uroczyste otwarcie Gminnego Domu Kultury w Kościelcu
16 godziny temu 7,442 1

Uroczyste otwarcie Gminnego Domu Kultury w Kościelcu

Gmina Kłodawa
Festiwal FoodTracków w Kłodawie! 15 mobilnych restauracji z różnymi smakami
1 dzień temu 5,262

Festiwal FoodTracków w Kłodawie! 15 mobilnych restauracji z różnymi smakami

Wypadki
Zderzenie motocyklisty z osobówką. 24-latek przewieziony do szpitala
1 dzień temu 37,991 1

Zderzenie motocyklisty z osobówką. 24-latek przewieziony do szpitala

R E K L A M A