(14)
Częściowe zachmurzenie 17
Popularne tagi:

Najpierw były srogie kary dla kierowców, a teraz jak będzie?

Autor: News4Media 15 Kwiecień 2023 przeczytasz w ok. 3 min.
Najpierw były srogie kary dla kierowców, a teraz jak będzie?
© istock
(14) | Czytano:
2,824 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Po kolejnych zmianach w prawie zaostrzających przepisy dotyczące kierowców rząd i parlament idą teraz na rękę piratom drogowym. Trwa festiwal łagodzenia kar.

R E K L A M A
14
Czytano:
2,824 razy
Udostępnij

Zaczęło się od zmian w przepisach, które mocniej na drodze chronią pieszych. Teraz kierowca podjeżdżający do „zebry” musi zachować szczególną uwagę, a samochody zatrzymują się, gdy kierowca zauważy człowieka, który zbliża się do przejścia. Takie zachowanie może zaobserwować każdy, kto jeździ ulicami miast albo nimi chodzi.

Ostra gra

Kolejne zmiany weszły w życie w 2022 roku. Na ich mocy policja może podwójnymi mandatami karać recydywistów drogowych, czyli kierowców które dane wykroczenie popełnili ponownie.

A kary są wysokie, bo podstawowe stawki mandatów także poszły w górę. I o ile mandat za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych wynosi 1500 złotych, to przyłapani na tym po raz drugi w ciągu 2 lat zapłacimy 3000 zł.

Podniesiono także kary za przekroczenie prędkości: 

  • do 10 km/h po raz drugi zapłacimy 100 zł zamiast 50.

  • ponad 30 km/h – mandat 800 zł; w przypadku recydywy to 1600 zł,

  • ponad 40 km/h – recydywa 2000 zł,

  • ponad 50 km/h – recydywa 3000 zł,

  • ponad 60 km/h – recydywa 4000 zł,

  • ponad 70 km/h – recydywa 5000 zł.

Konfiskata samochodu

Do tego nie można już zredukować liczby nazbieranych punktów karnych, bo wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego już takich kursów nie organizują. To wszystko sprawiło, że teraz jest łatwiej stracić prawo jazdy, a każda kontrola drogowa może się zakończyć wyczyszczeniem portfela.

Można też stracić samochód. Pod koniec roku wejdą w życie przepisy, na mocy których pijani kierowcy pożegnają się ze swoim autem. Za kilka miesięcy konkwista pojazdu będzie możliwa w dwóch przypadkach:

  • jeżeli kierowca będzie miał 1,5 promila alkoholu we krwi. Bez względu na to, czy spowodował wypadek czy nie;

  • kiedy spowoduje wypadek i okaże się, że ma we krwi co najmniej 0,5 promila alkoholu.

Nowe zasady

Jednak od kilku tygodni politycy chcą złagodzenia przepisów, które wcześniej sami przygotowali i wprowadzili w życie. Ten festiwal „dobrych wujków” zaczął resort Zbigniewa Ziobry. 

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, żeby przepisy mówiące o zabieraniu samochodów pijanym zaczęły obowiązywać później. Nie w tym roku, ale od 14 marca 2024 roku. 

Dodatkowo odebranie kierowcy samochodu byłoby trudniejsze. Resort proponuje, aby przepadek pojazdu był stosowany wobec kierowców, którzy spowodowali wypadek i we krwi mają co najmniej promil alkoholu. Prawo, które zostało już przyjęte – przypomnijmy – mówi o 0,5 promila.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

To nie koniec, bo parlament musi (po wyroku Trybunału Konstytucyjnego) zmienić przepisy dotyczące przekroczenia prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym. Obecnie jeszcze jest tak, że przyłapany na tym kierowca traci prawo jazdy na 3 miesiące. Nad zmianą prawa pracuje już resort Ziobry i proponuje, żeby dokument był odbierany na 30 dni.

Na rękę kierowcom

Najnowsza odsłona liberalizacji przepisów miała miejsce na niedawnym posiedzeniu komisji sejmowej. Posłowie PiS zgłosili poprawki do nowelizacji prawa i zgodnie z nimi mają wrócić kursy redukujące punkty karne. Raz na pół roku kierowca miałby możliwość zgłosić się na płatny kurs i w ten sposób usunąć ze swojego konta 6 punktów.

To poważna zmiana, bo obecnie takich kursów nie ma, a dodatkowo punkty na koncie zostają na dłużej. O ile wcześniej kasowały się po roku od popełnienia wykroczenia, to teraz wymazywane są z systemu po 2 latach i to od opłacenia mandatu.

R E K L A M A

Jeśli byłaś/eś świadkiem wypadku lub innego niebezpiecznego zdarzenia
[ powiadom nas o tym ]
R E K L A M A
Komentarze (14)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
...bbk · 18 Kwiecień 2023
z doświadczenia powiem że po zabraniu prawka na 3msc jestem gorszm kierowca jak bylem
bbk · 18 Kwiecień 2023
2ga sprawa że jednemu zabiora uto za mln a jednemu za tysiaka i gdzie to równa kara...
Wybory idą · 17 Kwiecień 2023
Nieudacznicy chcą zmienić przepisy pod siebie a nie dla ludzi. Przegrają wybory i już nie będą mieć kierowców tylko ciekawe czym będzie jeździł Kaczyński chyba na koniku na biegunach.
Mr.T · 16 Kwiecień 2023
Dokręcili śrubę o trzy obroty a teraz święto bo popuścili o pół obrotu. A głupim radość.
MójNick · 15 Kwiecień 2023
Kolejne wyciąganie kasy- kursy, żeby wykupić punkty karne. I można znów szaleć. Po drugie konfiskata samochodu to karanie całej rodziny, a nie winowajcy. Jeżeli on i ona mają prawo jazdy, ale jeden samochód i któreś będzie jechało po pijaku, to z jakiej racji to drugie ma stracić auto? I po trzecie - jeden samochód jest wart 3 tys.zl, a inny 200 tys. Sprawiedliwość? Gdzie?
Gość · 16 Kwiecień 2023
Punkty za kasę to dobry pomysł. Tylko, że oprócz kasy było też szkolenie.. sam na takim raz byłem i możesz mi wierzyć lub nie po kilku godzinach oglądania zdjęć wypadków bez cenzury odechciewa się zapier..dalac. a żeby nie dać wyciągać kasy wystarczy wolniej jezdzic
Degustator · 16 Kwiecień 2023
Wartość auta. Złe pytanie. To tak jak byś spytał czy po drogim alkoholu kara wyższa niż po tanim alkoholu
Szofer · 16 Kwiecień 2023
Odpowiedź jest bardzo prosta: nie jeździć po pijaku, to samochodu nie skonfiskują. To takie trudne?
Duży przebieg · 15 Kwiecień 2023
Wolnojadów zawalidrogi tych co jadą środkiem i nie zjadą by dać się wyprzedzić surowo chamów karać. Dlaczego? Ograniczenie do 90km/h a taki gna 60km/h bo się boi jechac szybciej, niech jedzie 5 km/h ale należy zjechać jak najbardziej do prawej strony na ile pozwala jezdnia i niech inni co jadą 90km/h mogli taką łajzę wyprzedzić
Kłodawiok · 17 Kwiecień 2023
Koło Kłodawa tylko miejscami jest 70 a tak w większości 90. Faktycznie tam nie ma gdzie zjechać. No cóż noga na gaz i 90km/h. Bezpiecznie i kulturalnie
Były szofer · 16 Kwiecień 2023
Jak ktoś nie ogarnia szybkiej jazdy to niech odda prawko i tyle. Na drogach dziś nie ma miejsca dla slamazar. Droga jest jak życie, wygrywa najsilniejszy najszybszy ten co z przodu.
Mr.T · 16 Kwiecień 2023
Bo te głupie fuje co tak wolno jeżdżą to myślą że jak będą wolniej jechać to dostaną nagrodę
Były szofer · 16 Kwiecień 2023
Mi przez takiego wolnojada prawko zabrali i prawie poszlem siedzieć bo wjechałem na czołówkę. Bo taki jechał właśnie 60 i się wk.. i wyprzedzałem. I to ja dostałem karę a nie on który doprowadził do takiej sytuacji bo się przez niego wk.. urwilem i musiałem wyprzedzać a myślałem że zdarze. I gdzie tu sprawiedliwość?
Gość · 16 Kwiecień 2023
A jak masz ciągłą na poboczu jak na trasie koło Kłodawa to co zrobisz? Namawiasz do łamania przepisów?
Miasto Koło
Miasto i Mundurowi Dzieciom - festyn sportowy
12 godziny temu 2,046 2

Miasto i Mundurowi Dzieciom - festyn sportowy

Miasto Koło
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza na rodzinny piknik
13 godziny temu 1,811

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza na rodzinny piknik

Powiat Kolski
Przebudowa drogi powiatowej nr 3413P w miejscowości Długie zakończona
14 godziny temu 5,777 1

Przebudowa drogi powiatowej nr 3413P w miejscowości Długie zakończona

Miasto Koło
Stowarzyszenie Klubu Seniora Trzecia zmiana w Kole: Zmiany w Zarządzie i plany na wakacje
14 godziny temu 3,733

Stowarzyszenie Klubu Seniora Trzecia zmiana w Kole: Zmiany w Zarządzie i plany na wakacje

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 23.05.2024
15 godziny temu 3,371

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 23.05.2024

Miasto Koło
Minister Krzysztof Hetman gościem naszego podcastu [WIDEO]
1 dzień temu 1,393 1

Minister Krzysztof Hetman gościem naszego podcastu [WIDEO]

R E K L A M A