× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Słonecznie -0.8
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Na jakie uprawy stosujemy nawozy dolistne?

Autor: partner 16 Maj 2023 przeczytasz w ok. 4 min.
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Na jakie uprawy stosujemy nawozy dolistne?
© partner
(0) | Czytano:
1,030 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Nawozy dolistne wykorzystywane są na szeroką skalę we wszystkich gatunkach roślin uprawnych. Ich aplikacja z reguły łączona jest ze stosowaniem środków ochrony roślin w celu optymalnego wykorzystania jednego wjazdu z opryskiwaczem w pole. Zawierają w swoim składzie mikro i makroelementy w różnej koncentracji, bardzo często rekomendowane są do konkretnej uprawy.

R E K L A M A
0
Czytano:
1,030 razy
Udostępnij

Czym są nawozy dolistne? 

Nawożenie dolistne jest ważnym elementem agrotechniki, a jego celem jest uzupełnienie nawożenia doglebowego. Zwłaszcza w warunkach, w których ograniczone jest pobieranie mikro i makroelementów z gleby np. z powodu suszy lub nieustabilizowanego pH.

Składniki pokarmowe zawarte w nawozach dolistnych trafiają w formie oprysku na liście roślin i są bardzo szybko wchłaniane. Nawożenie dolistne wykazuje bardzo wysoką efektywność, zwłaszcza jeżeli mikroskładniki są schelatowane. Tak jest w przypadku Alfa Mikro z firmy Osadkowski.

Zabiegi nawożeniem dolistnym powinny być wykonywane przed wystąpieniem objawów niedoboru. Gdy są już widoczne, jest to jednoznaczna informacja, że nastąpi obniżenie plonu handlowego z powodu niewystarczającego odżywienia roślin.

Każda z roślin uprawnych "posiada" charakterystyczny dla siebie mikroelement, który jednoznacznie kojarzony jest z tą uprawą. W poniższym materiale zostaną przedstawione najważniejsze mikroelementy w danej uprawie.

Nawozy dolistne do kukurydzy 

Analizując nawożenie dolistne kukurydzy (więcej tutaj: https://osadkowski.pl/pl/agrotechnika/nawozenie-dolistne-kukurydzy/), na pierwszy plan wysuwa się cynk. Odgrywa on bardzo ważną rolę w procesach biochemicznych związanych z gospodarką azotem, a jego niedobór ogranicza rozwój systemu korzeniowego.

W przypadku niewłaściwego odżywienia cynkiem system korzeniowy jest płytszy i mniej rozbudowany. Zmniejsza to znacznie penetrację głębszych warstw gleby przez system korzeniowy, co wpływa negatywnie na pobranie wody i składników pokarmowych przez rośliny kukurydzy.

Kolejna ważna funkcja cynku ujawnia się w okresie kwitnienia, ponieważ zwiększa on żywotność pyłku w trudnych warunkach pogodowych- niska wilgotność i wysokie temperatury.

Aplikację nawozów dolistnych zawierających cynk należy rozpocząć możliwie szybko. W praktyce rolniczej rekomendowany jest zabieg od 4 liścia kukurydzy. W tym celu, zalecany jest OSD Cynk, który posiada bardzo wysoką koncentrację składnika w formie łatwo wchłanianej przez rośliny kukurydzy.

Nawozy dolistne do rzepaku 

W uprawie rzepaku ozimego na pierwszy plan wysuwa się bor, który jest stosowany jesienią oraz wczesną wiosną. W okresie jesiennym właściwe odżywienie borem jest ważne dla przezimowania rzepaku ozimego, ponieważ wpływa na zwiększenie koncentracji cukrów w korzeniu.

Rośliny dobrze odżywione borem wykazują większą zimotrwałość. Niedobory boru widoczne są w formie charakterystycznej "dziury", którą można zaobserwować pod stożkiem wzrostu. Z kolei w okresie wiosennym na pierwszy plan wysuwa się rola boru w tworzeniu plonu nasion. W warunkach niedoboru zmniejsza się liczba związywanych łuszczyn oraz spada liczba nasion w łuszczynie. Spowodowane jest to ograniczeniem kiełkowania pyłku.

Dlatego też zalecane jest rozpoczęcie nawożenia dolistnego borem już w okresie jesiennym. Najczęstszy termin aplikacji przypada w fazie 4-5 liści właściwych rzepaku. Nawożenie należy przeprowadzić OSD Bor, który wykazuje bardzo wysoką efektywność. Bor szybko wnika do roślin i jest włączany w procesy fizjologiczne. Wiosną, również niezbędne jest dostarczenie boru w formie aplikacji nalistnej- aby ograniczyć do minimum ryzyko powstania niedoboru w okresie kwitnienia.

Nawozy dolistne na zboża 

W przypadku zbóż, a zwłaszcza pszenicy ozimej, najważniejszym mikroskładnikiem odpowiadającym za ograniczenie wykorzystania potencjału plonowania jest miedź.

Odpowiednie odżywienie zbóż miedzią jest niezbędne do utrzymania wysokiej efektywności pobrania azotu mineralnego z gleby. Miedź wpływa korzystnie także na krzewienie oraz zmniejsza ryzyko redukcji źdźbeł. W związku z tym powinna być dostarczana możliwe wcześnie. W tę koncepcję doskonale wpisuje się w IonBlue, który zawiera bioaktywne jony miedzi i siarki. Prepart ten zastosowany wczesną wiosną z jednej strony dostarcza składników pokarmowych, a z drugiej działa fitosanitarnie. 

Nawożenie dolistne mikro i makroelementami jest bardzo ważne, ponieważ dostarcza składniki pokarmowe do miejsc, w których jest na nie największe zapotrzebowanie. Ważne jest zastosowanie nawozów dolistnych przed wystąpieniem objawów niedoboru, dlatego też powinno być stałym zabiegiem w prowadzeniu upraw.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Gmina Kłodawa
Kino Objazdowe zaprasza do Kłodawy. Cztery propozycje czekają na Was
31 minuty temu 135

Kino Objazdowe zaprasza do Kłodawy. Cztery propozycje czekają na Was

Gmina Kościelec
Jarmark Świąteczny w Gminnym Domu Kultury w Kościelcu
42 minuty temu 349

Jarmark Świąteczny w Gminnym Domu Kultury w Kościelcu

Gmina Kościelec
Kościelec - Gminny Konkurs Plastyczny
2 godziny temu 189

Kościelec - Gminny Konkurs Plastyczny

Miasto Koło
Dwa wilki zarejestrowane w kolskim Nadleśnictwie [WIDEO]
5 godziny temu 8,837

Dwa wilki zarejestrowane w kolskim Nadleśnictwie [WIDEO]

Wypadki
Zderzenie czołowe na prostym odcinku drogowym
5 godziny temu 6,969

Zderzenie czołowe na prostym odcinku drogowym

Miasto Koło
To już pewne. Liczba radnych w Kole zmniejszy się o 6 osób!
1 dzień temu 8,499 9

To już pewne. Liczba radnych w Kole zmniejszy się o 6 osób!

R E K L A M A