(6)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Bezchmurnie 18.5
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
reklama
reklama

Szczepienie na HPV to najlepszy prezent na Dzień Dziecka

Autor: PAP 02 Czerwiec 2023 przeczytasz w ok. 4 min.
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Szczepienie na HPV to najlepszy prezent na Dzień Dziecka
© PAP
(6) | Czytano:
774 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

1 czerwca, w Dniu Dziecka, rusza bezpłatny ogólnopolski program szczepień przeciwko HPV, który obejmuje dziewczynki i chłopców w wieku 12 i 13 lat - w sumie ponad 700 tys. dzieci. Polska w końcu przestanie być ostatnim krajem w Unii Europejskiej, który nie zapewnia bezpłatnych szczepień przeciwko temu wirusowi.

R E K L A M A
6
Czytano:
774 razy
Udostępnij

Podstawowym celem wdrożenia ogólnopolskiego programu szczepień przeciwko HPV jest prewencja HPV-zależnych nowotworów i chorób. Przede wszystkim raka szyjki macicy, który jest czwartym co do częstości występowania nowotworem złośliwym na świecie (drugim wśród młodych kobiet w wieku od 15 do 44 lat). Ale także innych nowotworów, jak rak głowy i szyi, krtani, gardła, prącia, odbytu, jak i brodawek na skórze w okolicach narządów płciowych, przed którymi ochrony potrzebują również chłopcy.

 

Darmowe szczepienie dla wszystkich dzieci z roczników 2010 i 2011 będzie można wykonać w każdej przychodni POZ, która ma podpisaną umowę z NFZ na realizację programu (a więc nie tylko u swojego lekarza rodzinnego). Najprostszą metodą zapisania dziecka na szczepienie przeciw HPV jest skorzystanie z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). W tym celu należy kolejno:

  1. Zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta,

  2. Wybrać zakładkę „Uprawnienia”, a następnie „Konta Twoich dzieci”,

  3. Wybrać konto swojego dziecka, później zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienie”,

  4. Kliknąć w opcję „Umów na szczepienie”,

  5. Wskazać, przeciwko czemu chce się zaszczepić dziecko (w przyszłości obsługiwane będą też inne szczepienia),

  6. Na koniec należy wybrać termin i miejsce szczepienia oraz potwierdzić wybór.

Rejestracja na szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest również możliwa za pośrednictwem infolinii 989 oraz na miejscu w przychodni.

„Tylko powszechne, bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV, zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców, stanowią sprawdzoną i skuteczną ochronę przed nowotworami, które on wywołuje. Doświadczenia innych krajów, które już wiele lat temu zaczęły szczepić swoich najmłodszych obywateli pokazują, że udało im się zmniejszyć zachorowalność na raka szyjki macicy nawet o 80 proc., czyli niemal całkowicie wyeliminować ten nowotwór” - tłumaczy prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii oraz prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

W programie szczepień przeciwko HPV będą dostępne dwie szczepionki o różnym zakresie ochrony: 2-walentna oraz 9-walentna, zaś decyzja o wyborze jednej z nich będzie pozostawiona rodzicom w trakcie zapisu na szczepienie lub po zalecanej konsultacji z lekarzem. Obie certyfikowane szczepionki, są obecne na rynku już od 15 lat, będą podawane w schemacie dwudawkowym.

„To wielkie wydarzenie, które porównać można do rządowego programu obowiązkowych szczepień przeciwko pneumokokom z 2017 roku. Od tego momentu wyraźnie zmniejszyliśmy w Polsce zarówno liczbę wywołanych nimi zachorowań, jak i hospitalizacji, a za kilka lat o podobnych sukcesach będziemy mogli mówić w kontekście walki z wirusem HPV” - ocenia prof. Peregud-Pogorzelski.

Ekspert zauważa, że wybór roczników posiadających możliwość darmowego zaszczepienia się przeciwko HPV nie jest przypadkowy - warto to bowiem uczynić jeszcze przed inicjacją seksualną, aby zyskać ochronę przed groźnymi chorobami nowotworowymi w przyszłości. Należy zaznaczyć, że program nie obejmuje starszych roczników, dlatego lekarze apelują do rodziców 12- i 13-latków o wykorzystanie tego swoistego „okienka”.

Jako społeczeństwo musimy się teraz zmobilizować, gdyż sukces programu zależy od uzyskania jak największej wyszczepialności. Oznacza to konieczność przeprowadzenia szeroko zakrojonych działań edukacyjnych, zapewniających o całkowitym bezpieczeństwie szczepień.

„Szczepionka przeciwko HPV to jedna z nielicznych dostępnych form leczenia przeciwnowotworowego, a społeczna świadomość, czym jest rak i że warto zrobić wszystko, by uchronić przed nim nasze dzieci, jest coraz większa. Bez szczepionek, jako ludzkość, mierzylibyśmy się wciąż z ciągłymi, śmiercionośnymi epidemiami, które jednak udało się wyeliminować - najwyższa pora, by ten sam los spotkał raka szyjki macicy” - ocenia prof. Peregud-Pogorzelski.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (6)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Papaj · 13 Czerwiec 2023
Co za tytuł! Jeszcze ktoś w to wierzy?
Mmm · 03 Czerwiec 2023
Jak chcecie to macie to dane osoby, przez którą są teraz te wszystkie szczypawki... Hilary Koprowski (ur. 5 grudnia 1916 w Warszawie, zm. 11 kwietnia 2013 w Filadelfii) ? polski lekarz, wirusolog i immunolog, nauczyciel akademicki, odkrywca i twórca pierwszej na świecie (1950), skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi polio
Jjj · 03 Czerwiec 2023
Koprowski wraz z asystentami pobierali od zakażonych szczurów wycinki mózgu i wstrzykiwali je następnemu szczurowi. Po kilkunastu takich zabiegach otrzymywano żywego, lecz osłabionego wirusa. Po raz pierwszy szczepionka Koprowskiego została podana 27 lutego 1950 roku, a pierwsze masowe szczepienie miało miejsce w 1958 roku w Kongo. Od 1951 r. w Polsce trwała epidemia polio, początkowo rocznie chorowało 2?3 tysięcy dzieci, w 1958 roku już 6 tysięcy. Koprowski dzięki swym wpływom uzyskał od firmy farmaceutycznej Wyeth dziewięć milionów dawek, które zużytkowano w czasie ośmiu miesięcy szczepień.
Apollo · 02 Czerwiec 2023
Nie........... Jeszcze takich jaj nie było. Ciekawe kto się nabierze na ten numer.
Gość · 03 Czerwiec 2023
Kiedyś szczepionek nie było i ludzie też żyli... Ba, nawet mniej chorowali i dłużej żyli.
Gość · 02 Czerwiec 2023
Na pewno nie ci po podstawówce z dwucyfrowym ilorazem inteligencji. Ale o czym ja tu w ogóle pisze.. jak połowa obywateli nie myje rąk nawet po "dwójce" bo przecież to naturalne
Wybory 2023
Aleja Milionerów ustawiona na ulicy w centrum Koła
3 godziny temu 3,519 1

Aleja Milionerów ustawiona na ulicy w centrum Koła

Gmina Kościelec
Różowa Skrzyneczka w kolejnej ze szkół
9 godziny temu 3,130

Różowa Skrzyneczka w kolejnej ze szkół

Gmina Kościelec
Mieszkańcy sołectwa Tury po raz kolejny spotkali się na wspólnym ognisku
9 godziny temu 3,917

Mieszkańcy sołectwa Tury po raz kolejny spotkali się na wspólnym ognisku

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [24-09 - 01-10-2023]
1 dzień temu 17,998

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [24-09 - 01-10-2023]

Wybory 2023
Lider listy Koalicji Obywatelskiej rozmawiał dziś z mieszkańcami Koła [WIDEO]
2 dni temu 29,839 12

Lider listy Koalicji Obywatelskiej rozmawiał dziś z mieszkańcami Koła [WIDEO]

Gmina Koło
Gmina Koło z dotacją na żłobek z programu Maluch+
3 dni temu 9,572 1

Gmina Koło z dotacją na żłobek z programu Maluch+

R E K L A M A
Lifestyle i życie społeczne
Wrześniowa korekta rozkładu jazdy pociągów
01 Wrzesień 2023 1,915
Lifestyle i życie społeczne
Czy wiesz, jakie są obowiązkowe lektury szkolne? Sprawdź koniecznie!
01 Wrzesień 2023 5,309
Lifestyle i życie społeczne
W nocy z 30 na 31 sierpnia kumulacja Niebieskiego Księżyca i superpełni
27 Sierpień 2023 4,297
Lifestyle i życie społeczne
Czy wiesz, jakie są niezbędne elementy wyprawki szkolnej?
25 Sierpień 2023 3,349
Lifestyle i życie społeczne
CKE: wiosną 2024 r. egzamin ósmoklasisty odbędzie się 14-16 maja
22 Sierpień 2023 2,357
Lifestyle i życie społeczne
Sprawdzanie historii pojazdu po numerze rejestracji - to możliwe
01 Sierpień 2023 2,426