× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Lekkie opady śniegu -2.6
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

O czym pracownik powinien pamiętać przed podpisaniem umowy?

Autor: Partner 12 Lipiec 2023 przeczytasz w ok. 2 min.
MATERIAŁ SPONSOROWANY
O czym pracownik powinien pamiętać przed podpisaniem umowy?
©
(0) | Czytano:
868 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

Nowa praca stwarza nowe perspektywy rozwoju i zarobków. Jeśli pomyślnie przeszliśmy proces rekrutacji, czeka nas podpisanie, a wcześniej negocjacja umowy. Zgadza się, umowy można negocjować – zapytać o szczególnie niejasne punkty, dopytać o pozapłacowe benefity. Jakie są inne kwestie, o których powinien pamiętać pracownik? Sprawdźmy.

R E K L A M A
0
Czytano:
868 razy
Udostępnij

Umowa – czego może wymagać pracodawca?

Pracodawca na potrzeby spisania umowy ma prawo zażądać od przyszłego pracownika dokumentów potwierdzających faktyczne kompetencje nowozatrudnionego. Jest to forma zabezpieczenia. Na rozmowie kwalifikacyjnej można mówić wiele rzeczy, jednak to, co na papierze nadaje naszym słowom więcej wiarygodności. Zatem warto przygotować świadectwa pracy, zaświadczenia i certyfikaty, które potwierdzą nasze doświadczenie zawodowe, a także inne kompetencje. Kolejnym dokumentem, którego pracodawca może wymagać (choć nie musi, jeśli charakter pracy nie pozostaje w związku ze zdrowiem), jest orzeczenie lekarskie mające stwierdzić ewentualne przeciwwskazania uniemożliwiające nam podjęcie pracy na danym stanowisku. Istotnym dokumentem jest również kwestionariusz osobowy zawierający dane potrzebne do umieszczenia ich w umowie (data urodzenia, PESEL, miejsce zamieszkania, numer dowodu i legitymacji w przypadku osób uczących się). Przyjmuje się, że w jeśli umowa nie wskazuje czasu pracy, wówczas jest to umowa na czas nieokreślony, to znaczy będzie trwała tak długo, jak długo pracodawca i pracownik zechcą współpracować. Warto pamiętać, że pracodawcy przysługuje możliwość likwidacji miejsc pracy z przyczyn niezależnych od pracowników i w takim wypadku przysługuje im prawo do odprawy pieniężnej, o której można więcej przeczytać przykładowo na stronie: https://aleo.com/pl/blog/kiedy-i-na-jakich-zasadach-przysluguje-prawo-do-odprawy-pienieznej/.

Jakie są prawa pracownika?

Prawa pracownicze w Polsce reguluje Kodeks Pracy i mówi wyraźnie, iż dokument, a więc umowa, powinien precyzyjnie określać zakres obowiązków pracownika, miejsce i czas wykonywanej pracy oraz wynagrodzenie, które nie może być niższe niż najniższa krajowa. Umowa ta powinna gwarantować pracownikowi pracę w higienicznych warunkach, zgodnych z zasadami BHP. Nieważne zatem, czy pracujemy stacjonarnie w kraju, czy skusiła nas praca zdalna za granicą, pracownik ma prawo domagać się bezpiecznych warunków pracy. W razie jakichkolwiek wątpliwości przed podpisaniem umowy warto dopytać o szczegóły tych kwestii, aby w przyszłości uniknąć nieprzyjemności.

Inne kwestie, o których warto wiedzieć

Dodatkowo możemy dowiedzieć się np. na stronie https://radiopoznan.fm/informacje/materialy-sponsorowane/informacja-o-warunkach-zatrudnienia-co-warto-wiedziec-na-temat-tego-dokumentu, że pracodawca ma siedem dni na dostarczeniu pracownikowi informacji o warunkach współpracy, czyli zatrudnienia. Jest to jego obowiązek. Taki dokument reguluje też kwestie długości urlopu wypoczynkowego, dlatego, jeśli pracodawca zwleka z wypełnieniem tego obowiązku, powinien być to dla nas sygnał potwierdzający to, czy na pewno firma spełnia standardy rzetelnej i wiarygodnej.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Gmina Kościelec
Twoje dziecko chciałoby być majsterkowiczem? Zwróć uwagę na te zajęcia
3 godziny temu 145

Twoje dziecko chciałoby być majsterkowiczem? Zwróć uwagę na te zajęcia

Miasto Koło
Pamiętaj! Nie wchodź na niesprawdzony lód, to może skończyć się tragicznie
3 godziny temu 113

Pamiętaj! Nie wchodź na niesprawdzony lód, to może skończyć się tragicznie

Miasto Koło
Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 5.0!
10 godziny temu 1,738

Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 5.0!

MS
Inne
Oddali hołd poległym na służbie policjantom [WIDEO]
11 godziny temu 3,222

Oddali hołd poległym na służbie policjantom [WIDEO]

Gmina Babiak
Gmina Babiak: ogłoszenie o przetargu ustnym na sprzedaż mienia ruchomego
13 godziny temu 1,699

Gmina Babiak: ogłoszenie o przetargu ustnym na sprzedaż mienia ruchomego

MS
Inne
Nowy radiowóz w codziennej służbie kolskiej policji
1 dzień temu 3,762

Nowy radiowóz w codziennej służbie kolskiej policji

R E K L A M A