Słonecznie 19.1

Wrześniowa korekta rozkładu jazdy pociągów

Autor: PKP 01 Wrzesień 2023 przeczytasz w ok. 6 min.
Wrześniowa korekta rozkładu jazdy pociągów
© redakcja e-kolo.pl
(0) | Czytano:
2,670 razy | przeczytasz w ok. 6 min.
archiwalne zdjęcie

Od niedzieli 3 września wprowadzona zostanie korekta rozkładu jazdy. Pociągiem pojedziemy po zmodernizowanym odcinku Kwidzyn – Gardeja na trasie Grudziądz – Malbork. Skróci się czas podróży m.in. z Warszawy do Poznania i Wrocławia, z Krakowa do Warszawy i Gdańska. Pasażerowie skorzystają z 15 nowych przystanków kolejowych, np. Kraków Grzegórzki.

R E K L A M A
0
Czytano:
2,670 razy
Udostępnij

W stolicy pociągi wrócą na podmiejską linię średnicową. Wygodniej wsiądziemy do pociągów z lepiej dostępnych dla wszystkich podróżnych peronów.

- Korekta rozkładu jazdy umożliwia pasażerom skorzystanie z owoców ostatnich inwestycji. Nowe i szybsze połączenia, nowe miejsca obsługi podróżnych. Polska kolej zmienia się dla pasażerów i cieszymy się, że Polacy to dostrzegają. Dzisiaj z transportu kolejowego korzysta najwięcej Polaków w całym XXI w. Rozwijamy ten rodzaj transportu, ponieważ jest on najbardziej ekologiczny i komfortowy – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

- Zmiana rozkładu jazdy daje możliwość przewoźnikom dostosowania najlepszej oferty dla podróżnych i zapewnia PKP Polskim Liniom Kolejowym S.A. realizację prac m.in. na stacji Warszawa Zachodnia, Olsztyn Główny. Poprawiają one komfort, dostępność i bezpieczeństwo podróży koleją – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 3 września do 12 listopada.

Na Kujawach i Pomorzu wracają pociągi na zmodernizowane linie kolejowe

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizowały odcinek linii nr 207 Kwidzyn – Gardeja na trasie Grudziądz – Malbork. Zakończona przebudowa umożliwi od 3 września m.in. uruchomienie dalekobieżnego połączenia do Grudziądza, Sztumu i Kwidzyna skąd dojedziemy m.in. do Trójmiasta, Łodzi, Częstochowy czy Katowic.

Wracają pociągi na linię kolejową nr 215 odcinek Śliwice – Szlachta. Przez wakacje obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa. Wymiana szyn i podkładów oraz remont obiektów inżynieryjnych pozwoli na skrócenie o kilka minut przejazdu pociągów na trasie Laskowice Pomorskie – Czersk. Od 3 września po dwóch miesiącach przerwy wracają pociągi na odcinek linii Bursztynowo – Brodnica. Sprawne i bezpieczne przejazdy zapewniają wyremontowane wiadukty kolejowe w Jabłonowie Pomorskim.

Krótsze podróże

Od 3 września pociągi między Warszawą a Poznaniem pojadą o ok. 20 minut szybciej. Na trasie podróżni skorzystają z przebudowanej stacji Ożarów Mazowiecki. Lepszą obsługę zapewnią nowe perony i nowe przejście podziemne dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych. Prace na Centralnej Magistrali Kolejowej przełożą się na skrócenie podróży ze stolicy do Krakowa i Wrocławia. Podróże na tych trasach będą krótsze o kilkanaście minut. Wrześniowa korekta rozkładu jazdy przyniesie również lepsze połączenia kolejowe między głównymi miastami w kraju. Krótsze przejazdy do Warszawy będą m.in. z Zielonej Góry, Rzeszowa czy Bydgoszczy.

Większe możliwości podróży w Warszawie, Białymstoku, Krakowie

Wraz z nowym rokiem szkolnym przywrócony zostanie ruch na stacjach Warszawa Ochota, Warszawa Śródmieście i Warszawa Powiśle – po wakacyjnej przerwie spowodowanej pracami na stacji Warszawa Zachodnia. Od 3 września mieszkańcy Białegostoku będą mogli korzystać z pierwszego nowego peronu na przystanku Białystok Zielone Wzgórza. Nowy przystanek ułatwi codzienne dojazdy do szkoły i pracy. Większe możliwości przejazdów zapewnią pociągi regionalne i dalekobieżne m.in w kierunku Warszawy, Ełku i Bielska Podlaskiego. Od niedzieli w stolicy Małopolski podróżni skorzystają z nowego przystanku Kraków Grzegórzki na krakowskiej linii średnicowej. Dzięki nowemu obiektowi będzie można szybko i wygodnie dojechać do centrum Krakowa. Po wakacyjnej przerwie, rozpoczynają się kolejne prace na trasie Sucha Beskidzka – Chabówka - Zakopane, zmieniające jakość trasy i zwiększające standard podróży pociągiem do Zakopanego.

Podróże z nowych i dostępniejszych stacji oraz przystanków

W woj. podkarpackim podróżni skorzystają aż z 8 nowych przystanków. Cztery z nich wybudowano w ramach rządowego Programu Przystankowego: Przemyśl Wschodni na linii Kraków – Medyka, Strzyżów Zachód na linii Rzeszów – Jasło oraz Chorzelów Południowy i Mielec Południowy na linii Padew – Mielec – Dębica. Od 3 września pasażerowie otrzymają do dyspozycji również nowe przystanki będące częścią Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Są to: Sędziszów Małopolski Wschodni, Rzeszów Dworzysko i Rzeszów Baranówka na trasie Kraków – Medyka oraz Żarnowa na linii Rzeszów – Jasło.
W woj. kujawsko – pomorskim w ramach rewitalizacji linii Toruń Wschodni – Chełmża na mapie kolejowej pojawi się nowy przystanek Toruń Katarzynka. Jednokrawędziowy peron o długości 125 metrów powstał w sąsiedztwie rozbudowującego się osiedla mieszkaniowego, zakładów pracy i drogi krajowej nr 91. Przystanek zwiększy dostęp do kolei w tej części Torunia.
W Wielkopolsce wygodniej wsiądziemy z nowych peronów na przystankach Słupca, Pleszew i Książno. W woj. zachodniopomorskim od 3 września oddany do użytku zostanie nowy peron przystanku Recz Pomorski wybudowany z Programu Przystankowego.
W woj. mazowieckim od niedzieli zwiększy się komfort podróży na stacji Mrozy między Warszawą a Siedlcami. Dwukrawędziowy peron w Mrozach zostanie wydłużony o 100 metrów. Umożliwi to obsługę dłuższych pociągów pasażerskich.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Skrzyżowania bezkolizyjne i inwestycje dla podróżnych

Rozkład jazdy pociągów uwzględnia modernizacje linii, stacji, przystanków w całym kraju. Od września dzięki programowi zastępowania przejazdów kolejowo-drogowych bezkolizyjnymi skrzyżowaniami wzrost bezpieczeństwa zapewnią nowe tunele drogowe/wiadukty kolejowe w Kobylnicy (woj. wielkopolskie) i Gałkowie (woj. łódzkie). Współpraca zarządcy infrastruktury, przewoźników i wykonawców pozwala na optymalne wykorzystanie sieci kolejowej i uzyskanych efektów prac oraz kontynuowanie inwestycji. Dla wygodnych i atrakcyjnych podróży regionalnych i dalekobieżnych prace realizowane są m.in. na liniach: Poznań – Szczecin, Czyżew – Białystok oraz stacjach Warszawa Zachodnia, Olsztyn Główny.

W stolicy kontynuowana jest przebudowa Warszawy Zachodniej - największej stacji kolejowej w Polsce. By zapewnić sprawne kursowanie pociągów część z nich będzie kierowana przez stację Warszawa Gdańska. Na odcinku Warszawa Wawer – Warszawa Wschodnia rozpocznie się kolejny ważny etap prac. Zaplanowane są zmiany w komunikacji, które zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy.

Informacja dla podróżnych

Aktualny i przyszły rozkład jazdy pociągów można sprawdzić przed podróżą w Internecie na portalpasazera.plrozklad-pkp.plwww.intercity.pl oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera i Rozkład-PKP. Również przewoźnicy publikują rozkład jazdy na stronach internetowych, np. https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/pkp-intercity-zwieksza-czestotliwosc-pociagow-na-wakacje.html. Nowe rozkłady są dostępne także na stacjach i przystankach w formie plakatów.

R E K L A M A
Podobne tematy
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Gmina Kościelec
PROM „ZDZISŁAW” – ATRAKCJA I UŁATWIENIE
28 minuty temu 204

PROM „ZDZISŁAW” – ATRAKCJA I UŁATWIENIE

Biblioteka
Wojciech Widłak gościem PiMBP w Kole
1 godzinę temu 135

Wojciech Widłak gościem PiMBP w Kole

Powiat Kolski
Olszówka: przyznano Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie
2 godziny temu 588

Olszówka: przyznano Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

EURO 2024
ME 2024 - Probierz o zdrowiu Lewandowskiego: jest postęp
2 godziny temu 184

ME 2024 - Probierz o zdrowiu Lewandowskiego: jest postęp

Gmina Przedecz
Dni Przedcza: wspólne kibicowanie podczas Euro 2024
2 godziny temu 191

Dni Przedcza: wspólne kibicowanie podczas Euro 2024

Wystawy
Fotografia dzikiej przyrody -  wystawa w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole
4 godziny temu 507

Fotografia dzikiej przyrody - wystawa w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole

R E K L A M A

Newsletter - bądź na bieżąco

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych