Częściowe zachmurzenie 17.8

Czy można cofnąć zlecony przelew?

Autor: partner 05 Wrzesień 2023 przeczytasz w ok. 7 min.
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Czy można cofnąć zlecony przelew?
© partner
(0) | Czytano:
2,159 razy | przeczytasz w ok. 7 min.

Pośpiech jest złym doradcą. Tak mawiały jeszcze nasze babki i maksyma ta nadal jest aktualna. Nieraz przecież zdarza się nam podjąć pochopną i co za tym idzie niekorzystną decyzję. Skutki możemy odczuwać na wielu płaszczyznach. Nie da się ukryć, że te dotkliwe często dotyczą sfery finansów. Nawet zbyt szybko wykonany przelew może być przyczyną niepotrzebnego stresu. Zła kwota przelewu, błąd w numerze rachunku i pieniądze zablokowane. Co zrobić, jeśli wykonaliśmy zły przelew, lub co gorsza, gdy zleciliśmy go niepotrzebnie? Jak możemy cofnąć zlecony przelew?

R E K L A M A
0
Czytano:
2,159 razy
Udostępnij

Czy można anulować przelew?

W dobie Internetu wszystko przyspieszyło, co z jednej strony jest bardzo korzystne, a z drugiej wymusza na nas coraz więcej zaangażowania i coraz więcej uważności. Nawet wykonanie przelewu może trwać zaledwie kilkanaście sekund – szczególnie jeśli przelew wykonujemy na numer telefonu, a nie na rachunek bankowy. Takie szybkie transakcje wykonujemy na ogół w obrębie przelewów prywatnych wśród grona znajomych.

Jeżeli natomiast płatność wykonujemy na rzecz instytucji państwowych, usługodawców, czy spłacając pożyczkę online na raty, przeważnie logujemy się do bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej. Większość banków w swoich aplikacjach telefonicznych udostępnia możliwość skanowania dokumentów płatniczych. Wystarczy nakierować aparat na adresata przelewu, numer jego rachunku, czy kwotę przelewu, aplikacja sczyta je i uzupełni o pobrane wartości. Nie każdy jednak z tych udogodnień korzysta. Ręczne wpisywanie numeru rachunku lub kwoty do przelewu może spowodować naszą pomyłkę. Szczególnie jeśli faktycznie się spieszymy. Czy w takim przypadku możemy anulować transakcję?

Wiele zależy od tego, po jakim czasie zorientujemy się, że popełniliśmy błąd. Nie bez znaczenia jest również rodzaj pomyłki. Jeśli zaraz po wykonaniu zwykłego przelewu (ELIXIR), zorientujemy się, że wkradł się błąd, mamy szansę go anulować. Nie jest to jednak możliwe, gdy wykonamy przelew natychmiastowy.

Jaką drogę pokonuje przelew, by znaleźć się na rachunku odbiorcy?

Wszystkie banki wykonują przelewy, które muszą być zaksięgowane przez system obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Zanim przelew trafi do nadawcy, musi przejść kilka etapów. Pierwszym etapem jest zlecenie przez nas przelewu. W tym momencie wpisujemy dane przelewu i kliknięciem np. „wyślij przelew”, czym zlecamy przeprowadzenie transakcji. Nasz przelew czeka teraz na otwarcie sesji wychodzącej z naszego banku. Jeśli zaraz po kliknięciu zatwierdzenia transakcji zauważymy swój błąd, szanse na anulowanie przelewu są dużo wyższe. W Kolejnym kroku nasz bank 3 razy dziennie w sesjach wychodzących przesyła informacje na temat wykonanego przelewu do systemu KIR, który księguje nasz przelew. Na tym etapie wstrzymanie przelewu jest dużo trudniejsze, a czasami niemożliwe. Po zatwierdzeniu przelewu przez KIR, informacje o transakcji przesyłane są do banku odbiorcy. Każdy bank odbiera przelewy również w trzech sesjach przychodzących. Po tym, jak bank adresata zaksięguje wpływ, pieniądze trafiają na rachunek odbiorcy. W tym momencie nie mamy już szans na anulowanie transakcji.

Jak anulować transakcję?

Jeśli dość szybko zorientujemy się, że wykonany przez nas przelew jest błędny, możemy próbować go anulować. Mamy trzy możliwości do wyboru.

Pierwszą opcją, jest wyszukanie zakładki „transakcje oczekujące” lub podobnie brzmiącej zakładki w swojej aplikacji bankowej w telefonie, lub logując się do systemu transakcyjnego. To właśnie w tym miejscu przelewy oczekują na „wyście” z banku. Jeśli sesja wychodząca jeszcze nie miała miejsca na tym etapie, możemy anulować transakcję.

Inną opcją, jaką mamy do wyboru, jest telefon na infolinię banku. Na ogół po weryfikacji tożsamości, będziemy mogli anulować przelew z pomocą pracownika banku.

Kolejną możliwością, jaką mamy do wyboru, jest osobiste stawienie się w placówce naszego banku. Tym sposobem również możemy anulować błędny przelew.

Pamiętajmy jednak o tym, że sesje wykonywane są trzy razy dziennie. Jest to więc poniekąd wyścig z czasem. Jeśli się spóźniliśmy i nasz przelew wyszedł już z banku, sami nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Jedynie pracownicy banku mogą nam pomóc. Jeśli jednak przelew dotarł już do KIR, szanse na jego wstrzymanie są niewielkie. Pozostaje nam skontaktować się z odbiorcą przelewu i wyjaśnić sytuację.

Błędny numer rachunku – co się dzieje z takim przelewem?

Błąd w przepisywaniu numeru rachunku bankowego jest dość powszechnym błędem. Jeśli omyłkowo wpiszemy numer rachunku, który nie istnieje lub jest już zamknięty, przelew wróci do nas najpóźniej po kilku dniach

W przypadku, gdy numer rachunku, który wpisaliśmy, należy do innej osoby lub instytucji, możemy prosić bank o kontakt z odbiorcą przelewu. Pamiętajmy jednak, że bank nie ma obowiązku naprawiać naszych błędów i może za taką interwencję pobierać opłaty. Jeśli bank zgodzi się nam pomóc, wyśle do adresata błędnego przelewu wezwanie do zapłaty, w którym wskaże nasze dane jako odbiorcę przelewu, nasz numer rachunku i kwotę, którą powinien zwrócić. Jeśli jednak adresat nie zgodzi się na zwrot, bank nie może podjąć żadnych innych kroków. W tym przypadku to my musimy podjąć działania na drodze sądowej.

Błędna kwota przelewu – co zrobić?

Jeśli wyślemy przelew na wyższą kwotę, niż planowaliśmy, mamy do wyboru kilka rozwiązań. Jednym z pierwszych jest szybkie anulowanie przelewu tak jak w przypadku błędnego rachunku. Jeżeli kwota jest niewielka, a przelew do tego adresata wykonujemy regularnie, możemy pozostawić nadwyżkę na rzecz np. przyszłej spłaty rachunku, czy raty za kredyt lub pożyczkę.

Jeżeli przelew był na zbyt dużą kwotę, warto zadzwonić do adresata i poprosić o zwrot. Również w tym przypadku może nam pomóc bank, wystosowując wezwanie do zapłaty tak jak w przypadku błędnego rachunku bankowego. Za co może pobrać opłatę.

Przy błędnej – za niskiej kwocie, wystarczy, żebyśmy dosłali różnicę do adresata. Warto, aby zrobić to jak najszybciej. Szczególnie jeśli przelew dotyczy płatności za rachunek. Pamiętajmy, że brak spłaty nie tylko zobowiązań finansowych może być odnotowany w bazie dłużników. Więcej informacji o bazach informacji kredytowej i bazach dłużników znajdziemy na stronie internetowej lendup.pl.

Błędny adresat – czy przelew dotrze?

Każdy konsument i każdy pomiot posiadający rachunek bankowy ma indywidualny numer konta, który nie może się powtórzyć. Nawet jeśli rachunek zostanie zamknięty, numer nie wraca ponownie do obiegu i nie będzie kolejny raz wykorzystany. Banki wykonując zlecone transakcje, bazują jedynie na numerze rachunku wskazanym w przelewie. Nawet jeśli wpiszemy błędne dane adresata przelewu lub w ogóle zignorujemy tę rubrykę, przelew dojdzie po wpisanym numerze. Nie musimy wówczas korygować tych informacji.

Czy można cofnąć zlecony przelew?

Cofnięcie błędnego przelewu jest możliwe jedynie do pewnego etapu. Im szybciej dostrzeżemy swój błąd, tym większe szanse mamy na jego anulowanie i naprawę. Jeżeli pieniądze trafią do innej osoby, niż faktycznego adresata o pomoc możemy prosić swój bank. Jeśli jednak to nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, jedynie sąd może zmusić pomyłkowego odbiorcę do zwrotu naszych środków.

R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Inne
 Podsumowanie zdarzeń Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole (19-26 lipca 2024)
14 godziny temu 1,878

Podsumowanie zdarzeń Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole (19-26 lipca 2024)

Gmina Kościelec
Kościelec - Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze
16 godziny temu 2,664

Kościelec - Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze

Miasto Koło
Park Moniuszki otwarty dla mieszkańców. Ile drzew ucierpiało w wichurze?
16 godziny temu 3,826

Park Moniuszki otwarty dla mieszkańców. Ile drzew ucierpiało w wichurze?

Inne
Raport o bezpieczeństwie na kolskich drogach w czerwcu. Wielu nietrzeźwych
18 godziny temu 2,083

Raport o bezpieczeństwie na kolskich drogach w czerwcu. Wielu nietrzeźwych

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 25.07.2024
1 dzień temu 2,170

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 25.07.2024

Powiat Kolski
Ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego gminy Osiek Mały
1 dzień temu 3,388

Ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego gminy Osiek Mały

R E K L A M A

Newsletter - bądź na bieżąco

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych