(7)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Lekkie opady mroźnego deszczu -2.4
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Czesne w żłobku w górę. Rodzice piszą petycję o zmianę. Co na to Burmistrz Koła?

Autor: Redakcja e-kolo.pl 07 Listopad 2023 przeczytasz w ok. 4 min.
Czesne w żłobku w górę. Rodzice piszą petycję o zmianę. Co na to Burmistrz Koła?
© Redakcja e-kolo.pl
(7) | Czytano:
10,097 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Pod koniec października na ręce Burmistrza Miasta Koła, Wiceburmistrza oraz Rady Miejskiej w Kole wpłynęła petycja od rodziców dzieci uczęszczających do żłobka miejskiego. Podnoszoną przez nich kwestią jest wysokość czesnego, które zmieniło się wraz z nowym rokiem szkolnym.

R E K L A M A
7
Czytano:
10,097 razy
Udostępnij

Pełna treść petycji znajduje się na zdjęciach poniżej. Rodzice maluszków kierowali swoją prośbę o podjęcie tematu również naszą redakcję. Postanowiliśmy na podstawie petycji zadać kilka pytań Burmistrzowi Miasta Koła: 

  • co wpłynęło na zmianę opłat czesnego kolskiego żłobka? (znaczna podwyżka i ustalenie 10% min. wynagrodzenia)
  • dlaczego rodzice już uczęszczających dzieci nie zostali poinformowani wcześniej, tylko jak przekazują - już w trakcie trwania roku?
  • jak Burmistrz odniesie się do petycji jaką na ręce włodarzy złożyli przedstawiciele rodziców?

Odpowiedzi na powyższe pytania otrzymaliśmy na adres poczty elektronicznej redakcji. Pełna treść poniżej

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Odpowiedź Burmistrza m. Koła

Odpowiadając na pytania dotyczące zmiany wysokości odpłatności za pobyt dziecka w Żłobku Miejskim w Kole informuję, że Rada Miejska Koła uchwałą nr LX1V/633/2023  z dnia 19 kwietnia 2023r. ustaliła opłatę za pobyt dziecka w żłobku w wymiarze do 10 godzin dziennie w kwocie stanowiącej 10 % minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego  zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 października 2002 n o minimalnym wynagrodzeniu za  pracę (Dz. U. z 2020, poz. 2207) w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów na dany rok  kalendarzowy. Stawka odpłatności wchodzi w życie z dniem 1 października 2023 r.  w wysokości 360,00 zł. Wprowadzenie nowej stawki od 1 października 2023 r. spowodowane jest zakończeniem  z dniem 30 września 2023 r. realizacji projektu „Nowe miejsca żłobkowe w Mieście Koło",  który był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu  Społecznego, Działanie 6.4. Wsparcie aktywności zawodowej osób wyłączonych z rynku pracy  z powodu opieki nad małymi dziećmi, Poddziałanie 6.4.1. Wsparcie aktywności zawodowej  osób wyłączonych z rynku pracy z powodu opieki nad małymi dziećmi.

W ramach projektu sfinansowane były wynagrodzenia dla 14 pracowników, koszty eksploatacji  pomieszczeń w tym ogrzewanie, zakup środków czystości/ higienicznych. Po zakończonym projekcie wymienione koszy obciążają budżet Gminy Miejskiej Koło.  Należy również podkreślić, że wzrost opłaty podyktowany jest corocznym wzrostem  minimalnego wynagrodzenia za pracę, zwiększoną liczbą dzieci z 53 na 103, personelu i wzrostem cen towarów i usług mających wpływ na koszt mediów, bieżących napraw, wyposażenia itp. Koszt ponoszony przez Gminę na utrzymanie jednego dziecka w żłobku w roku 2022 wyniósł średnio 1 373,37 zł miesięcznie. Organ prowadzący żłobek, przygotowując projekt przedmiotowej uchwały dokonał analizy opłat za pobyt dziecka w żłobku zarówno państwowym jak i prywatnym w sąsiednich gminach. Koszt przedstawiał się następująco: Żłobek Gminny w Kościelcu 550,00 zł, Żłobek Miejski w Koninie 576,00 zł, Żłobek Miejski w Turku 360,00 zł, Prywatny Żłobek „Jaś i Małgosia" Kolnica k. Brudzewa 1 150,00 zł, Prywatny Żłobek „Tuptuś" Osiek Wielki 1 050,00 zł.

 Projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłaty za pobyt i maksymalnej opłaty za wyżywienie dziecka w Żłobku Miejskim w Kole został przygotowany na wniosek dyrektora Żłobka Miejskiego w Kole i przedłożony Radzie Miejskiej na sesji 19 kwietnia 2023 r., gdyż  jak sama Pani dyrektor podkreśliła chciałaby jak najszybciej poinformować Rodziców o podwyżkach opłaty stałej za pobyt dziecka w żłobku i wyżywienia, która będzie obowiązywać od 1 października 2023 r. Z informacji uzyskanych od dyrektora placówki, co do kwestii informowania Rodziców o zmianach w kosztach opłat, została ona udostępniona Rodzicom na tablicy ogłoszeń placówki oraz przekazana na zebraniach z Rodzicami, które odbyły się 17 maja 2023 r. i 11 września 2023 r.
Odnosząc się do kwestii złożonej petycji przez Rodziców — została ona przekazana zgodnie z obowiązującym prawem do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej Koła. 

Krzysztof Witkowski
Burmistrz Miasta Koła

GALERIA ZDJĘĆ
GALERIA ZDJĘĆ


Oceń artykuł
średnia ocena: 1 liczba głosów: 3
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (7)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wyróżniony komentarz
Serio 360zł to dużo · 07 Listopad 2023
Wynajmijcie sobie niańkę dopiero zobaczycie ile kosztuje opieka nad dzieckiem.
Stefka Kunias · 07 Listopad 2023
Ludzie ogarnięcie się , 360 zł to jak za darmo , w końcu państwo wam daje 500+ więc to nie tylko na papieroski ,kosmetyczkę ,piwko itp . Burmistrz ze swoich wam nie da lecz z naszych podatków , w imię czego mam finansować wam żłobek gdy mi nic nigdy nie dał za darmo . Wychowuje troje dzieci i wiem jaki to koszt więc bez urazy , 500-700 zł nie jest to wygórowana cena . Społeczeństwo dejta i dejta bo mi się należy ....
Rodzic · 08 Listopad 2023
Iza proszę bardzo zatrudnij sobie opiekunkę za 400 zł miesięcznie , myślisz że ktoś będzie ci dziecka pilnował za tyle ? Tyle to zapłacisz za 4 dni . Niektórym się wydaje że im się należy wszystko za darmo , tylko aby Tobie dać kilka osób musi zapłacić podatki . Moim zdaniem nasze państwo jest zbyt socjalne , dać tym którzy tego naprawdę potrzebują . Iza powiedz mi po co państwo z moich podatków daje Ci 500 zł miesięcznie ? Za chwilę będzie to 800 , może właśnie na żłobek ....
Iza · 08 Listopad 2023
Chyba lekka przesada z tymi opłatami za żłobek. Żebym wiedziała że takie pieniądze to bym wzięła opiekunkę za te pieniądze. Maskara, czym żłobek różni się od przedszkola??? Koszty mają podobne ale za przedszkole place ok 300zl a nie 360zl plus posiłki czyli ok 560zl za żłobek! Wypisuje!
Rodzic · 07 Listopad 2023
To jest 360 zł za miesiąc? Serio? Jeśli tak, to są śmieszne pieniądze.
dyrektor · 07 Listopad 2023
jak 360 jest dużo to 500+ a za chwilę 800+ jest to kwota ogromna
Serio 360zł to dużo · 07 Listopad 2023
Wynajmijcie sobie niańkę dopiero zobaczycie ile kosztuje opieka nad dzieckiem.
Anna · 07 Listopad 2023
Niektórzy mają żłobek i niańkę bo muszą pracować ! A Pana burmistrza prosimy o spotkanie bo Pani dyrektor nie poinformowała nas o podwyżce !!
Gmina Kościelec
Twoje dziecko chciałoby być majsterkowiczem? Zwróć uwagę na te zajęcia
2 godziny temu 109

Twoje dziecko chciałoby być majsterkowiczem? Zwróć uwagę na te zajęcia

Miasto Koło
Pamiętaj! Nie wchodź na niesprawdzony lód, to może skończyć się tragicznie
2 godziny temu 100

Pamiętaj! Nie wchodź na niesprawdzony lód, to może skończyć się tragicznie

Miasto Koło
Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 5.0!
9 godziny temu 1,697

Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 5.0!

MS
Inne
Oddali hołd poległym na służbie policjantom [WIDEO]
9 godziny temu 3,195

Oddali hołd poległym na służbie policjantom [WIDEO]

Gmina Babiak
Gmina Babiak: ogłoszenie o przetargu ustnym na sprzedaż mienia ruchomego
12 godziny temu 1,641

Gmina Babiak: ogłoszenie o przetargu ustnym na sprzedaż mienia ruchomego

MS
Inne
Nowy radiowóz w codziennej służbie kolskiej policji
1 dzień temu 3,756

Nowy radiowóz w codziennej służbie kolskiej policji

R E K L A M A