(1)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Zamglenie 6
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Napoje energetyczne tylko dla pełnoletnich. Sprawdź szczegóły zmian [ANKIETA]

Autor: KPP Oława 04 Styczeń 2024 przeczytasz w ok. 2 min.
Napoje energetyczne tylko dla pełnoletnich. Sprawdź szczegóły zmian [ANKIETA]
© Pixabay
(1) | Czytano:
2,178 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

Napój energetyzujący potocznie nazywany napojem energetycznym i energetykiem jest pobudzającym, przeważnie gazowanym napojem bezalkoholowym, z reguły zawierającym kofeinę, taurynę i guaranę (źródło kofeiny). Bardzo często napoje energetyczne bywają mylone z napojami izotonicznymi, które mają inne działanie. Od nowego roku zakup wymienionych napoi będzie możliwy jedynie po okazaniu dokumentu tożsamości. Pamiętajmy, by żyć pełnią życia bez energetyka.

R E K L A M A
1
Czytano:
2,178 razy
Udostępnij
Ankieta
Czy wprowadzony zakaz będzie skuteczny

Wraz z nowym rokiem, bo już od 1 stycznia napoje energetyczne kupimy jedynie po okazaniu dowodu osobistego! Zmiany te podyktowane są nowelizacją ustawy o zdrowiu publicznym. Zakazuje ona całkowitego zakazu sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia oraz zakazu sprzedaży takich napojów na terenie szkół i innych jednostek oświatowych oraz w automatach.

Producenci lub importerzy takich napojów będą mieli obowiązek oznaczenia opakowania jednostkowego wyrobu widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”. Pamiętajmy - w przypadku wątpliwości, co do pełnoletności kupującego, sprzedawca będzie mógł żądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek kupującego. Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie sankcji dla podmiotu sprzedającego napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny osobom poniżej 18. roku życia, na terenie szkół, jednostek systemu oświaty oraz w automatach.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Wykroczenie to zagrożone jest karą grzywny do 2000 zł. Tej samej karze będzie podlegał kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia tego wykroczenia. W wymienionych przypadkach Sąd będzie mógł orzec przepadek napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy.

Po niewielkie, kolorowe puszki różnosmakowego napoju sięgają coraz młodsze dzieci, które kuszone są ich słodkim smakiem, dostępnością i niską ceną. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że regularne sięganie po energetyki może wyrządzić ogromne szkody w organizmach zwłaszcza dzieci i młodzieży.

Przypominamy ! Napoje energetyzujące zostały stworzone dla osób dorosłych, głównie tych którzy wykonują swoja pracę także w godzinach nocnych.

Jedna puszka takiego napoju to bardzo duża dawka cukru i kofeiny. Napoje energetyczne mogą nie tylko źle wpływać na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne młodych osób. Pamiętajmy, by żyć pełnią życia bez energetyka!

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Ewa · 06 Luty 2024
I prawidłowo. Takie napoje nie mają żadnych wartości odżywczych. U nas w domu nawet dorośli ich nie piją. Kupujemy do picia cisowiankę lub napoje 100% z owoców. Jak ktoś ma ochotę się doładować kofeiną to może sobie zaparzyć kawę z ekspresu.
Biblioteka
Ferie z Królikiem i Misią
17 godziny temu 428

Ferie z Królikiem i Misią

Miasto Koło
Przy prawie pełnej sali kinowej Jarosław Kawka zaprezentował program i kandydatów [FOTO]
1 dzień temu 11,404 11

Przy prawie pełnej sali kinowej Jarosław Kawka zaprezentował program i kandydatów [FOTO]

Inne
Akcja kontroli autobusów i ciężarówek. Posypały się mandaty
2 dni temu 5,615 3

Akcja kontroli autobusów i ciężarówek. Posypały się mandaty

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]
3 dni temu 107,790

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]

Wypadki
Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala
6 dni temu 22,249

Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala

17 godziny temu 428
R E K L A M A