Lekki deszcz 7
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Kolejne usługi w aplikacji mObywatel - moduły stłuczka i moja firma

Autor: PAP - Polska Agencja Prasowa 17 Styczeń 2024 przeczytasz w ok. 3 min.
Kolejne usługi w aplikacji mObywatel - moduły stłuczka i moja firma
© PAP
(0) | Czytano:
1,635 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka powiedział we wtorek, że w aplikacji mObywatel pojawią się kolejne usługi. Chodzi o moduł stłuczka, czyli wypełnienie protokołu zdarzenia drogowego oraz moduł dla przedsiębiorców - moja firma.

R E K L A M A
0
Czytano:
1,635 razy
Udostępnij

Michał Gramatyka na posiedzeniu sejmowej komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii ocenił, że atrakcyjnych dla Polaków planów rozwoju aplikacji bardzo podoba mu się możliwość wypełnienia za pośrednictwem mObywatela, protokołu zdarzenia drogowego - moduł stłuczka.

"Pozwoli on nie sięgać po papiery i będzie pomagał uczestnikom zdarzenia drogowego, w momencie, kiedy sprawa nie budzi większych wątpliwości, na sporządzenie tego protokołu właśnie przez mObywatela" - dodał.

Atrakcyjna wydaje mu się również propozycja dla przedsiębiorców, czyli moduł moja firma, gdzie będzie można gromadzić dane dotyczące działalności gospodarczej i informacje o zarejestrowanej firmie.

"W aplikacji mObywatel będzie również element sytemu elektronicznych e-doręczeń. Jednak wymaga to jeszcze trochę pracy" - dodał wiceminister.

Podczas dyskusji zastępca przewodniczącego komisji Grzegorz Napieralski zaproponował, by wprowadzić do mObywatela uprawnienia honorowych dawców krwi. Gramatyka wyjaśnił, że jest to dobry pomysł i prace nad tym trwają. Jedynym ograniczeniem technologicznym na dziś jest to, że nie istnieje centralna baza danych honorowych dawców krwi i honorowych dawców szpiku. Zaznaczył, że trwają prace, by taką bazę stworzyć i jak tylko powstanie, to pozostaną tylko kwestie techniczne.

"Będziemy rozszerzać portfolio dokumentów, które będą dostępne w mObywatelu. Dokumentów może pojawić się wiele i to w zasadzie od twórcy tych dokumentów zależy, czy one się w mObywatelu pojawią. Bariery są dwie prawna i technologiczna. Prawna jest właściwie bezproblemowa, natomiast technologiczna jest tylko kwestią pracy Centralnego Ośrodka Informatyki" - zaznaczył.

Gramatyka podkreślił, że Unia Europejska widzi potrzebę funkcjonowania elektronicznej tożsamości. "Polski mObywatel nie odpowiada w pełni na te wzywania, które precyzuje UE, ale jesteśmy chyba najbardziej zaawansowani cyfrowo i to jest naprawdę powód do dumy" - zaznaczył.

Aplikacja została już pobrana niemal 16 mln razy - podał - i jest chyba najpopularniejszą w Europie rządową aplikacją. Wyjaśnił, że aplikacja "ma stanowić terminal, przez który każdy obywatel będzie mógł korzystać ze wszystkich tych usług, z których normalnie korzystałby w dowolnym urzędzie".

Stwierdził, że jest to jeden z sukcesów poprzedniego rządu. "Obszar cyfryzacji w mojej ocenie, był obszarem, w którym udało się osiągnąć parę bardzo znaczących sukcesów" - dodał.

Przypomniał, że jest to aplikacja, w której w tej chwili można regulować zobowiązania z tytułu podatków i opłat lokalnych w niemal 40 polskich miastach. "Mam nadzieję, że ten pilotażowy program płatności zostanie rozszerzony nie tylko o inne samorządy lokalne, ale również o kwestie zobowiązań rządowych" - wyjaśnił.

Ocenił, że mObywatel ma szansę stać się każdym urzędem na smartfonie - urzędem miasta, marszałkowskim, czy wojewódzkim. (PAP)
 

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Gmina Kościelec
Srebrny i brązowy medal zawodników UKS Kościelec w Półfinałach Mistrzostw Wielkopolski w Szachach
32 minuty temu 67

Srebrny i brązowy medal zawodników UKS Kościelec w Półfinałach Mistrzostw Wielkopolski w Szachach

Powiat Kolski
21 kwietnia: Druga tura wyborów samorządowych w trzech gminach Powiatu Kolskiego
1 godzinę temu 360

21 kwietnia: Druga tura wyborów samorządowych w trzech gminach Powiatu Kolskiego

Wypadki
Autostrada A2: kierowca zjechał do rowu - konieczna hospitalizacja
1 godzinę temu 4,473

Autostrada A2: kierowca zjechał do rowu - konieczna hospitalizacja

Inne
Nasi zawodnicy na Mistrzostwach Polski Taekwon-do w Trzebnicy
1 godzinę temu 214

Nasi zawodnicy na Mistrzostwach Polski Taekwon-do w Trzebnicy

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [07-04 - 14-04-2024]
22 godziny temu 8,759

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [07-04 - 14-04-2024]

Pożary
Nocna akcja gaśnicza w centrum Koła
2 dni temu 20,959 4

Nocna akcja gaśnicza w centrum Koła

R E K L A M A