Częściowe zachmurzenie 6
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Ćwicząc tyle samo, co mężczyźni, kobiety uzyskują większe korzyści

Autor: PAP - Polska Agencja Prasowa 21 Luty 2024 przeczytasz w ok. 3 min.
Ćwicząc tyle samo, co mężczyźni, kobiety uzyskują większe korzyści
© PAP
(0) | Czytano:
1,063 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Pomiędzy kobietami i mężczyznami istnieją znaczące różnice, jeśli chodzi o wpływ aktywności fizycznej na zdrowie. Kobiety mogą ćwiczyć rzadziej, a mimo tego zyskują stosunkowo więcej korzyści sercowo-naczyniowych - informuje „Journal of the American College of Cardiology”.

R E K L A M A
0
Czytano:
1,063 razy
Udostępnij
Z O B A C ZK O N I E C Z N I E
Nocna akcja gaśnicza w centrum Koła

Naukowcy ze Smidt Heart Institute w Kalifornii (USA) porównywali stan kobiet i mężczyzn korzystających z takich samych "dawek" aktywności fizycznej. Ich najnowsza publikacja (https://doi.org/10.1016/j.jacc.2023.12.019) dowodzi, że uprawiając tyle samo sportu, panie odnoszą stosunkowo większe korzyści w zakresie redukcji ryzyka śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny oraz śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Odkrycie to może - zdaniem badaczy - uświadomić zwykłym ludziom i osobom odpowiadającym za zdrowie publiczne, jak ważne są regularne ćwiczenia, oraz to, że że wplatając je do codziennej rutyny można osiągnąć spektakularne efekty w zakresie profilaktyki groźnych chorób.

"Statystycznie i historycznie kobiety mniej angażują się w istotną aktywność fizyczną - mówi kardiolożka dr Martha Gulati, współautorka publikacji. - Piękno naszego badania polega na tym, że pokazujemy im, iż z każdej minuty umiarkowanej lub intensywnej aktywności mogą wyciągnąć dużo więcej niż panowie. To motywująca koncepcja, którą mamy nadzieję, panie wezmą sobie do serca".

Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali dane zebrane od niemal 412,5 tysiąca dorosłych Amerykanów, z których 55 proc. stanowiły kobiety. Uczestnicy wypełniali ankiety, w których pytano ich o podejmowaną w wolnym czasie aktywność fizyczną. Wyniki analizowano, biorąc pod uwagę nie tylko płeć, ale także częstotliwość, czas trwania, intensywność i rodzaj treningu.

"Okazało się, że w przypadku wszystkich dorosłych podejmujących jakąkolwiek regularną aktywność fizyczną, ryzyko śmiertelności - w porównaniu z osobami nieaktywnymi - było niższe – opowiada dr Susan Cheng, starsza autorka badania. - Jednak, co ciekawe, ryzyko zgonu u kobiet spadło o 24 proc., a u mężczyzn tylko o 15 proc.".

W dalszej kolejności zespół zajął się porównaniem skuteczności ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej lub wysokiej intensywności u obu płci. Analizowano dwie formy tego typu ruchu: szybki marsz i jazdę na rowerze. Odkryto, że mężczyźni osiągnęli maksymalne korzyści w zakresie przeżycia wykonując ćwiczenia przez około 5 godzin tygodniowo (300 minut), podczas gdy kobiety osiągnęły ten sam stopień korzyści ćwicząc niecałe 2,5 godziny (140 minut) w tygodniu.

Podobnie było z treningami wzmacniającymi, takimi jak podnoszenie ciężarów lub ćwiczenia nastawione na pracę mięśni tułowia: panowie dla maksymalnych korzyści musieli wykonywać 3 sesje 2 tygodniu, a panie, aby osiągnąć te same rezultaty, zaledwie jedną.

Ostatecznie wyliczono, że największe korzyści dla zdrowia ma sytuacja, w której kobiety ćwiczą 2,5 godziny lub więcej aerobowo (z umiarkowaną lub wysoką intensywnością) albo wykonują 2 lub więcej sesji ćwiczeń wzmacniających mięśnie.

Autorzy podkreślają, że w oparciu o uzyskane przez nich wyniki można skonstruować zalecenia o naprawdę dużej mocy. Mają nadzieję, że ich badanie zmotywuje kobiety, które obecnie nie są zaangażowane w regularną aktywność fizyczną, do regularnego ruchu, ponieważ pozwoli im zrozumieć, jak duże korzyści mogą odnieść z każdej dodatkowej minuty ćwiczeń. "To bezcenna inwestycja w swoje długoterminowe zdrowie" - mówią. (PAP)

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Inne
Policjanci odwiedzili Przedszkole Miejskie nr 3 w Kole
7 godziny temu 733

Policjanci odwiedzili Przedszkole Miejskie nr 3 w Kole

Inne
Zapobieganie oszustwom: Policja spotyka się z seniorami w Osieku Małym
7 godziny temu 981

Zapobieganie oszustwom: Policja spotyka się z seniorami w Osieku Małym

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim
9 godziny temu 7,905

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim

Miasto Koło
Odszedł od nas wieloletni Radny Rady Miejskiej - Andrzej Cesarz
10 godziny temu 6,426 8

Odszedł od nas wieloletni Radny Rady Miejskiej - Andrzej Cesarz

Gmina Kościelec
Zebranie Zarządu Gminnego ZOSP RP w Kościelcu
11 godziny temu 632

Zebranie Zarządu Gminnego ZOSP RP w Kościelcu

Gmina Babiak
Podcast: Podsumowanie kadencji Wójta Wojciecha Chojnowskiego
11 godziny temu 880 2

Podcast: Podsumowanie kadencji Wójta Wojciecha Chojnowskiego

R E K L A M A