Słonecznie 25
Popularne tagi:

Rozliczenie PIT online - PIT za 2023

Autor: partner 12 Kwiecień 2024 przeczytasz w ok. 7 min.
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Rozliczenie PIT online - PIT za 2023
© Partner
(0) | Czytano:
558 razy | przeczytasz w ok. 7 min.

Rozliczenie PIT online jest nowoczesnym i najlepszym rozwiązaniem ułatwiającym życie wielu podatnikom. Korzystając z tej możliwości, można w prosty sposób uniknąć kolejek w urzędzie skarbowym i złożyć deklarację szybko i wygodnie z dowolnego miejsca w formie elektronicznej.

R E K L A M A
0
Czytano:
558 razy
Udostępnij

Rozliczenie PIT online – PIT do Urzędu Skarbowego przez Internet

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii, coraz więcej aspektów naszego życia przenosi się do wirtualnego świata, a procesy administracyjne nie są wyjątkiem. W dzisiejszych czasach, kiedy Internet staje się gównym narzędziem komunikacji i przesyłania informacji, także rozliczanie podatków uległo rewolucji. Tradycyjne metody składania deklaracji PIT (Podatek Dochodowy od Osób Fizycznych), takie jak wizyta w urzędzie skarbowym czy wypełnianie papierowych formularzy, ustępują miejsca wygodniejszym i bardziej efektywnym rozwiązaniom. Jednym z takich nowoczesnych sposobów jest rozliczenie PIT online.

E-PIT, czyli elektroniczna forma deklaracji podatkowej, umożliwia podatnikom szybkie i łatwe rozliczenie podatku dochodowego online. Darmowy program do odliczeń podatkowych jest świetnym narzędziem dla osób poszukujących prostego i efektywnego sposobu zarządzania swoimi finansami oraz przygotowania deklaracji PIT bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Kilka słów o deklaracji PIT

Deklaracja PIT to dokument, który podatnicy składają do urzędu skarbowego. Informuje on o ich dochodach w danym roku podatkowym i o wysokości należnego podatku. Dotychczas proces ten wymagał wypełnienia formularza PIT, a następnie złożenia dokumentów osobiście w urzędzie skarbowym lub wysłania pocztą. Jednak dzięki e-PIT, czyli wersji online PIT, ten proces stał się I przychody opodatkowane, odliczenia i ulgi podatkowe podatników. Zgłasza on również za jej pomocą wszelkie inne istotne informacje, które dotyczą swojej instytucji finansowej. Z zeznania podatkowego urząd skarbowy oblicza, jaki podatnicy muszą zapłacić podatek lub jaka będzie kwota zwrotu. Termin rozliczenia PIT 37, PIT-36, PIT 36l i PIT 28 przypada na 30 kwietnia 2024 r . Ważne jest, aby podatnicy pamiętali o terminie złożenia dokumentów, dzięki czemu unikną oni ewentualnych kar i opóźnień w rozliczeniu podatków.

Kto może rozliczyć e-PIT?

W Polsce obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego (PIT) do urzędów skarbowych mają osoby fizyczne, które w ubiegłym roku podatkowym uzyskały dochody podlegające opodatkowaniu. Wśród nich znajdują się podatnicy, których wiąże umowa o pracę, umowa zlecenie oraz umowa o dzieło. Podatnik w taki sposób zatrudniony składa formularze PIT 37. Kolejną grupą podatników są osoby prowadzące działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Zazwyczaj składają swoje druki PIT 36. Jednak wszystko zależy od rodzaju prowadzonej działalności oraz sposobu opodatkowania. W Polsce druk PIT 28 muszą również rozliczać osoby mające dochody z wynajmu i dzierżawy nieruchomości, działek oraz mieszkań. Wśród podatników znajdują się również osoby, które mają inne źródła przychodu.

Niezależnie od uzyskanych dochodów osoby fizyczne są zobowiązane do złożenia zeznania podatkowego. Istnieją jednak określone kryteria, które mogą zwolnić pewne grupy podatników z tego obowiązku, na przykład, gdy osiągnięte dochody nie przekraczają określonego progu, albo gdy dochody zostały opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Niezależnie od rodzaju formularza, każdy podatnik może swojego rozliczenia dokonać wykorzystując e-deklaracje.

Jak rozliczyć PIT online?

Rozliczenie PIT online jest prostym procesem, który może być szybko i poprawnie przeprowadzony przez podatnika. Oto kilka kroków, które należy podjąć, aby rozliczyć PIT poprzez Internet:

 1. przed rozpoczęciem procesu rozliczenia, należy przygotować wszystkie niezbędne dokumenty finansowe z wszelkimi danymi podatkowymi, na przykład informacje zawarte na fakturach,

 2. logowanie się w serwisie e-PIT. Aby zalogować się do e-PIT, podatnicy mogą skorzystać z profilu zaufanego, e-dowodu lub z bankowości elektronicznej,

 3. kolejny krok to wypełnienie formularza na przykład PIT 28, PIT-36L, PIT-37. Należy uzupełnić wszystkie pola zgodnie z instrukcjami. Osoba ta musi podać wszystkie wymagane informacje o swoich dochodach, odliczeniach oraz innych istotnych szczegółach,

 4. następny etap to wysyłka PIT. Po wypełnieniu formularza druk należy wysłać poprzez platformę do urzędu skarbowego,

 5. po złożeniu deklaracji, osoba składająca zeznanie otrzymuje z urzędu skarbowego urzędowe poświadczenie odbioru, które potwierdza złożenie dokumentów,

 6. po złożeniu deklaracji każdy otrzyma informację, czy należy się mu zwrot podatku lub, czy wystąpiła niedopłata.

Korzyści z rozliczenia PIT online

Rozliczenie e-PIT ma wiele korzyści. Po pierwsze, eliminuje konieczność osobistego stawienia się w urzędzie skarbowym, co znacznie oszczędza czas i ułatwia załatwienie spraw urzędowych dla osób z ograniczoną mobilnością. Po drugie, umożliwia szybkie i wygodne rozliczenie przychodu z dowolnego miejsca, o dowolnej porze. A także w przypadku jakichkolwiek pytań lub problemów, można wykorzystać e-korespondencję lub zadzwonić do urzędu skarbowego. Takie usługi ułatwiają kontakt z administracją podatkową. Dzięki temu na wszelkie zadawane pytania bardzo szybko i sprawnie można otrzymać wyczerpującą odpowiedź.

Do 30 kwietnia 2024 r., niezależnie od tego, czy jest się przedsiębiorcą prowadzącym własną firmę, czy też osobą fizyczną, którą obowiązuje umowa o pracę, każda osoba ma obowiązek złożenia deklaracji podatkowej. Dzięki dostępowi do rozliczenia online ten obowiązek staje się prostszy i bardziej wygodny niż kiedykolwiek wcześniej.

Usługi i funkcjonalności e-PIT

Podczas rozliczania w 2023 roku podatnicy mają możliwość wysłania e-PIT z Twój e-PIT. Program ten pozwala załatwić wiele spraw podatkowych dotyczących podatku PIT, CIT i VAT, a także pozwala on na sprawdzenie stanu ich realizacji przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Podatnicy mają przypisany własny profil. Dzięki temu w jednym miejscu mogą skontrolować bieżący stan spraw związanych z urzędem skarbowym, a także mają możliwość uzyskania informacji o statusie spraw, terminach i czynnościach, jakie podejmują pracownicy urzędu skarbowego. Osoby korzystające z serwisu mogą też przeglądać złożone dotychczas formularze dokumentów i innych pism. Program umożliwia również wysyłanie e-deklaracji i sprawną e-korespondencję z poziomu podatnika. Ponadto wykorzystując funkcjonalność platformy, łatwo załatwić sprawy urzędowe, bez konieczności wizyty w urzędzie.

Jakie sprawy można załatwić korzystając z e-urząd skarbowy?

System e-urząd skarbowy udostępnia następujące funkcjonalności:

 • e-PIT (formularze podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36l, PIT-37 i PIT-38),

 • możliwość skorzystania z bezpłatnej aplikacji – e-mikrofirma,

 • wykaz otrzymanych mandatów karnych,

 • możliwość dokonania płatności online na rzecz organów skarbowych,

 • kontrola wszelkich danych osobowych, które posiada organ skarbowy, w tym również informacji dotyczących działalności gospodarczej,

 • informacja o indywidualnym rachunku podatkowym, tzw. mikrorachunku podatkowym,

 • historia złożonych dokumentów, płatności, a także informacja o logowaniu.

Korzystając z serwisu e-PIT można nie tylko sięgnąć po powyższe usługi, ale również wysłać ważne pisma urzędowe, na przykład takie jak pismo dotyczące wyjaśnienia przeznaczania wpłaty, zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego, czy też wniosek o zwrot podatku na poczet różnych zobowiązań.

Używanie oprogramowania e-PIT stanowi obecnie powszechną praktykę. Dzięki temu rozwiązaniu podatnicy mogą wygodnie i sprawnie złożyć swoje zeznania podatkowe, bez konieczności opuszczania swojego miejsca zamieszkania. Nawet osoba samotnie wychowująca dzieci może skorzystać z tej usługi, co przyspiesza i ułatwia proces rozliczenia.

Wypełnienie deklaracji podatkowej online obejmuje nie tylko podstawowe informacje, ale także deklarowane ubezpieczenie zdrowotne oraz inne istotne dane. Dzięki intuicyjnej aplikacji podatnicy mają dostęp do najlepszych funkcjonalności. Takie działania w dzisiejszych czasach są bardzo korzystne.

W większości przypadków rozliczenia odbywają się bezproblemowo, a podatnicy otrzymują potwierdzenie swoich e-deklaracji. Jednak ważne jest, aby dokładnie sprawdzić przesłane dokumenty i faktury, dzięki czemu można uniknąć wielu problemów. Błędne dane mogą prowadzić do niewłaściwych obliczeń podatkowych lub nawet do nieprawidłowego rozliczenia. Stosując się do powyżej przedstawionych porad, każdy będzie wiedział, jak rozliczyć swój PIT za 2023 rok.

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Powiat Kolski
Konferencja: Standardy ochrony małoletnich
2 godziny temu 433

Konferencja: Standardy ochrony małoletnich

Gmina Kłodawa
Zaproszenie do udziału w V Biegu Kłodawskiego Święta Soli 2024
3 godziny temu 874

Zaproszenie do udziału w V Biegu Kłodawskiego Święta Soli 2024

Powiat Kolski
Eliminacje do Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych Dzielnicowy Roku
3 godziny temu 586

Eliminacje do Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych Dzielnicowy Roku

Powiat Kolski
Sprawdź czy Twój pojazd nie zostanie wyrejestrowany po 10 czerwca! Sprawdź w wyszukiwarce
4 godziny temu 2,247

Sprawdź czy Twój pojazd nie zostanie wyrejestrowany po 10 czerwca! Sprawdź w wyszukiwarce

Powiat Kolski
Uwaga! Ostrzeżenie meteo drugiego stopnia dla powiatu kolskiego
4 godziny temu 4,706

Uwaga! Ostrzeżenie meteo drugiego stopnia dla powiatu kolskiego

Miasto Koło
Łóżka dla rodziców małych pacjentów szpitala w Kole!
14 godziny temu 4,860

Łóżka dla rodziców małych pacjentów szpitala w Kole!

R E K L A M A