(3)
Bezchmurnie 13.1
Popularne tagi:

Rządowy program in vitro: Nowa szansa dla par zmagających się z niepłodnością

Autor: Redakcja e-kolo 19 Kwiecień 2024 przeczytasz w ok. 2 min.
Rządowy program in vitro: Nowa szansa dla par zmagających się z niepłodnością
© MZ
(3) | Czytano:
1,304 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła szczegóły nowego programu in vitro, który wejdzie w życie 1 czerwca 2024 roku. Program ten stanowi część projektu "Świadoma, Bezpieczna Ja", mającego na celu wspieranie zdrowia i równego dostępu do usług medycznych dla wszystkich obywateli.

R E K L A M A
3
Czytano:
1,304 razy
Udostępnij

Cele programu

Głównym celem programu jest zapewnienie równego dostępu do metody in vitro dla par borykających się z niepłodnością. Minister Leszczyna podkreśliła, że program ma przywrócić nadzieję oraz dać realną szansę na rodzicielstwo wszystkim parom, które tego pragną. Program obejmuje również wsparcie onkopłodności, czyli zabezpieczenie możliwości rozrodczych osób poddających się terapii onkologicznej.

Ekspertyza i hojne wsparcie

Program został opracowany przez zespół 14 wybitnych ekspertów z różnych dziedzin medycyny, takich jak ginekologia, endokrynologia, perinatologia oraz embriologia. Prof. Robert Zygmunt Spaczyński, konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, podkreślił, że program in vitro jest bardzo hojnym wsparciem leczenia niepłodności w porównaniu z innymi krajami Europy.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Kto może skorzystać z programu?

Program adresowany jest do par z niepłodnością, które spełniają określone kryteria, takie jak stwierdzona lub nieskutecznie leczona niepłodność w ciągu ostatnich 12 miesięcy, bycie w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu oraz posiadanie kriokonserwowanych zarodków. Istnieją również kryteria wiekowe, które określają maksymalny wiek korzystających z programu.

Zabezpieczenie płodności pacjentów onkologicznych

Program in vitro obejmuje również pacjentów z chorobami onkologicznymi, którzy będą mogli zabezpieczyć swoją płodność poprzez pobranie i przechowywanie gamet przed lub w trakcie leczenia onkologicznego. To nowe podejście daje praktycznie pełne dofinansowanie procedur medycznych dla tych pacjentów.

Realizacja programu

Program będzie realizowany do 31 grudnia 2028 roku, a na ten cel przeznaczono łącznie 2,5 mld złotych. Wkrótce zostanie ogłoszony konkurs ofert na realizatorów programu, w którym mogą wziąć udział ośrodki medyczne posiadające odpowiednie zaplecze kadrowe i sprzętowe. Minister Leszczyna podkreśliła, że zależy jej na tym, aby uczestniczyło w nim jak najwięcej podmiotów publicznych.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Rządowy program in vitro stanowi krok naprzód w zapewnianiu równego dostępu do leczenia niepłodności oraz zabezpieczenia płodności pacjentów onkologicznych. Jego wprowadzenie może przyczynić się do wzrostu liczby rodzin i spełnienia marzeń o rodzicielstwie dla wielu par w Polsce.

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (3)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Hjk · 20 Kwiecień 2024
A kiedy pomoc dla kobiet będących już w ciazy? Lekarz co 3 tygodnie 250zl. Każde inne badania, morfologia itp to też spory koszt. Jeśli ma być pomoc dla jednych to też powinna być dla drugich. Jeśli jedno ma być finansowane to dlaczego też nie drugie???
Niestety · 20 Kwiecień 2024
Dzień po jest tańsza, a powinna być BEZPŁATNA
Sposób · 20 Kwiecień 2024
Niech Ci od in vitro dogadają się z tymi od aborcji i temat zamknięty. Taniej łatwiej szybciej, proste
Biblioteka
Basia w pociągu relacji
1 dzień temu 973

Basia w pociągu relacji "Pisarz-Czytelnik"

Biblioteka
Zofia Stanecka w Kole
1 dzień temu 1,714

Zofia Stanecka w Kole

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [17.05.2024 -24.05.2024]
1 dzień temu 2,068

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [17.05.2024 -24.05.2024]

Gmina Przedecz
Prezydent Andrzej Duda ponownie w naszym powiecie!
1 dzień temu 12,956 11

Prezydent Andrzej Duda ponownie w naszym powiecie!

Miasto Koło
Miasto i Mundurowi Dzieciom - festyn sportowy
2 dni temu 3,265 2

Miasto i Mundurowi Dzieciom - festyn sportowy

Miasto Koło
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza na rodzinny piknik
2 dni temu 2,509

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza na rodzinny piknik

1 dzień temu 1714
R E K L A M A