Mgła 12
Popularne tagi:

Pożary lasów i traw w powiecie kolskim - strażacy coraz częściej wzywani do akcji

Autor: Redakcja e-kolo.pl 1 tydzień temu przeczytasz w ok. 4 min.
 Pożary lasów i traw w powiecie kolskim - strażacy coraz częściej wzywani do akcji
© OSP Brdów
(0) | Czytano:
4,649 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Powiat kolski zaczyna borykać się z problemem pożarów lasów i traw, które nasiliły się w wyniku wielu ostatnich suchych dni. Wyższe temperatury i brak opadów przyczyniły się do zwiększenia liczby pożarów, do których regularnie wzywane są jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) oraz Państwowej Straży Pożarnej (PSP).

R E K L A M A
0
Czytano:
4,649 razy
Udostępnij

Zwiększona aktywność strażaków

Jednostki OSP z terenu powiatu kolskiego oraz PSP w Kole coraz częściej interweniują w przypadku pożarów poszycia leśnego, ściółki, łąk, a nawet nasypów kolejowych. Od początku maja strażacy byli wielokrotnie wzywani do akcji gaśniczych. Ostatnie wyjazdy jednostki OSP Brdów obrazują skalę problemu:

  • Alarm 18/2024: Dnia 15.05.2024r o godzinie 13:34 Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Brdowie została zadysponowana alarmowo przez SKKP PSP Koło do pożaru lasu w miejscowości Korzecznik-Podlesie.
  • Alarm 19/2024: Dnia 15.05.2024r o godzinie 17:27 Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Brdowie została zadysponowana alarmowo przez SKKP PSP Koło do pożaru lasu w miejscowości Korzecznik-Podlesie.
  • Alarm 20/2024: Dnia 15.05.2024r o godzinie 19:56 Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Brdowie została zadysponowana alarmowo przez SKKP PSP Koło do pożaru lasu w miejscowości Korzecznik-Podlesie.

Zagrożenia związane z pożarami w okresie suszy

W okresie suszy nawet najmniejsze źródło ognia może stać się przyczyną rozległego pożaru. Wysuszone rośliny, liście oraz ściółka leśna są łatwopalne, co sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia. Pożary te nie tylko niszczą roślinność, ale również stanowią zagrożenie dla zwierząt i ludzi. Dym z pożarów może powodować problemy zdrowotne, szczególnie u osób starszych i dzieci.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Zasady bezpieczeństwa w lasach i na terenach zielonych

Aby zminimalizować ryzyko pożarów, mieszkańcy i turyści powinni przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  1. Zakaz palenia ognisk i grillowania: W okresie suszy palenie ognisk jest szczególnie niebezpieczne. Należy bezwzględnie przestrzegać zakazu palenia ognisk w lasach oraz na terenach zielonych.
  2. Nie wyrzucanie niedopałków papierosów: Niedopałki papierosów mogą łatwo zapalić suchą trawę lub liście. Powinny być gaszone i wyrzucane w odpowiednich miejscach.
  3. Unikanie używania narzędzi generujących iskry: Prace z użyciem narzędzi mechanicznych, takich jak kosiarki czy pilarki, powinny być ograniczone do minimum lub wykonywane z zachowaniem szczególnej ostrożności.
  4. Parkowanie na odpowiednich nawierzchniach: Należy unikać parkowania samochodów na suchych łąkach i trawnikach. Gorący katalizator pojazdu może łatwo zapalić suchą roślinność.
  5. Informowanie odpowiednich służb: W przypadku zauważenia dymu lub ognia, należy natychmiast powiadomić straż pożarną, dzwoniąc na numer 112.

Zapobieganie pożarom

Aby zapobiegać pożarom, ważne jest również edukowanie społeczności na temat zagrożeń i zasad postępowania w okresie suszy. Lokalne władze oraz straż pożarna prowadzą kampanie informacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości mieszkańców i turystów. Ważnym elementem prewencji jest również odpowiednie zarządzanie terenami zielonymi, w tym regularne koszenie traw i usuwanie suchej roślinności.

Strażacy walczący z ogniem w lesie
foto: OSP Brdów

Uważajmy

Pożary lasów i traw w powiecie kolskim są poważnym zagrożeniem, szczególnie w okresie suszy. Dzięki wysiłkom strażaków z OSP i PSP udaje się kontrolować sytuację, jednak zapobieganie pożarom wymaga współpracy całej społeczności. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, odpowiedzialne zachowanie oraz szybka reakcja na pojawiające się zagrożenia mogą znacząco ograniczyć ryzyko pożarów i ich tragiczne skutki.

Jednostki straży pożarnej w powiecie kolskim nieustannie walczą z pożarami, narażając swoje życie i zdrowie, aby chronić naszą przyrodę i mienie. Ważne jest, abyśmy wszyscy pamiętali o zasadach bezpieczeństwa i dbali o nasze otoczenie, aby zmniejszyć ryzyko pożarów i ich niszczycielskie konsekwencje.

R E K L A M A

Jeśli byłaś/eś świadkiem wypadku lub innego niebezpiecznego zdarzenia
[ powiadom nas o tym ]
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Biblioteka
Basia w pociągu relacji
1 dzień temu 974

Basia w pociągu relacji "Pisarz-Czytelnik"

Biblioteka
Zofia Stanecka w Kole
1 dzień temu 1,718

Zofia Stanecka w Kole

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [17.05.2024 -24.05.2024]
1 dzień temu 2,069

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [17.05.2024 -24.05.2024]

Gmina Przedecz
Prezydent Andrzej Duda ponownie w naszym powiecie!
1 dzień temu 12,958 11

Prezydent Andrzej Duda ponownie w naszym powiecie!

Miasto Koło
Miasto i Mundurowi Dzieciom - festyn sportowy
2 dni temu 3,270 2

Miasto i Mundurowi Dzieciom - festyn sportowy

Miasto Koło
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza na rodzinny piknik
2 dni temu 2,523

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza na rodzinny piknik

1 dzień temu 1718
R E K L A M A