3 maja 2025 roku, podczas uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego wybitnych przedstawicieli świata kultury, nauki i życia społecznego. Wśród uhonorowanych znalazł się Janusz Kapusta - artysta, rysownik, filozof i wynalazca pochodzący z powiatu kolskiego.
To wyjątkowe wyróżnienie, będące najwyższym odznaczeniem państwowym w Polsce, przyznawane jest za znamienite zasługi dla Rzeczypospolitej. Kapusta został doceniony za wybitne osiągnięcia twórcze oraz wkład w rozwój kultury i myśli humanistycznej.
Janusz Kapusta urodził się w 1951 roku w Zalesiu, ale dzieciństwo i młodość spędził w Kole. To właśnie w tym mieście zaczęła się jego droga twórcza, która zaprowadziła go najpierw do Warszawy, a następnie do Nowego Jorku, gdzie od lat z powodzeniem rozwija swoją artystyczną i intelektualną działalność.
Kapusta jest autorem licznych rysunków publikowanych w prestiżowych tytułach prasowych, m.in. w „The New York Times” czy „The Wall Street Journal”. Znany jest również jako twórca unikalnej figury geometrycznej – K-DRONu, którą opatentował w 1985 roku.
K-DRON, będący przestrzenną formą opartą na jedenastościanie, łączy w sobie elementy matematyki, sztuki i filozofii. Jego struktura od lat inspiruje architektów, projektantów i edukatorów. Figura stała się również symbolem nowoczesnej refleksji o przestrzeni i formie.
W 2015 roku, z inicjatywy lokalnych władz, przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole odsłonięto pomnik K-DRONu. Rzeźba jest nie tylko hołdem dla wybitnego twórcy, ale i znakiem rozpoznawczym powiatu kolskiego. Stanowi ona unikatowy przykład upamiętnienia współczesnego wynalazku i jego autora w przestrzeni publicznej.
Podczas ceremonii wręczenia Orderów Orła Białego Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że odznaczeni są „ludźmi, którzy swoimi talentami, pracą i postawą służyli Polsce i jej obywatelom”. W przypadku Janusza Kapusty to uhonorowanie całego dorobku intelektualnego i artystycznego, a także jego nieprzerwanej aktywności twórczej, która przekracza granice krajów i kontynentów.
W wystąpieniu podkreślono również rolę polskich twórców w budowaniu pozytywnego wizerunku kraju na arenie międzynarodowej. Kapusta od lat działa jako ambasador polskiej kultury, promując rodzimą naukę i sztukę za granicą.
Wyróżnienie dla Janusza Kapusty to również powód do dumy dla mieszkańców Koła i całego powiatu kolskiego. Jego droga życiowa stanowi inspirację dla młodych ludzi – pokazuje, że nawet z małego miasta można dotrzeć na światowe salony nauki i sztuki.
Starostwo Powiatowe w Kole od lat wspiera działania upamiętniające Kapustę, m.in. poprzez organizację wydarzeń edukacyjnych, promocję jego twórczości oraz symboliczny pomnik K-DRONu, który stał się jednym z rozpoznawalnych punktów miasta.