sim

Wiadomości Kultura i rozrywka Nowy Album Jana Stępińskiego

Nowy Album Jana Stępińskiego

08-01-2010 12:20 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,468 | Komentarzy: 0
Nowy Album Jana Stępińskiego
Foto:
zacisze
Burmistrz poprzedniej kadencji miasta Koła Jan Stępiński z zawodu nauczyciel, ma w sobie żyłkę literacką, o czym świadczą wydawane publikacje. Dotychczas ukazały się cztery, są to: „Koło obiekty sakralne”, „Twój kościół – świątynie Ziemi Kolskiej”, „Zabytkowy zespół klasztorny OO. Bernardynów w Kole” i inne.
W połowie grudnia 2009 roku ukazało się nowe wydanie albumu p.t. „Kościół i klasztor oo. Bernardynów w Kole, Jubileusz 800 lecia Zakonu Braci Mniejszych 1209 - 2009”. Publikacja jest formą dokumentu, który ukazuje bogactwo historyczne wnętrza świątyni i klasztoru. – Zapraszam do zwiedzania i kontemplowania jego niepowtarzalnych nastrojów – mówi autor – album jest też formą prezentu dla zainteresowanych i gości z racji pamiątki narodzenia Chrystusa Pana.

Album powstał dla upamiętnienia Roku Jubileuszu 800 lecia zatwierdzenia przez papieża Innocentego III reguły zakonu franciszkanów (1209 – 2009) – święty Franciszek– założyciel zakonu w historii kościoła był szczególną osobowością. Żyjąc w niedostatku i ubóstwie potrafił zgromadzić wokół siebie grupę współbraci, których motywem przewodnim w życiu była praca, jałmużna i pokuta. Te ewangeliczne cechy osobowości zostały na stałe wpisane w regułę franciszkańską, a ich wartości pozostały niezmienne do dnia dzisiejszego.

Wydanie albumu nie byłoby możliwe, gdyby nie daleko idąca pomoc ojca gwardiana Stanisława Górki. Jego serdeczność i życzliwość towarzyszyła mi w trakcie zbierania materiałów pomocniczych, przeglądania archiwalnej dokumentacji, wykonywania zdjęć – zaakcentował autor albumu.

Kościół, jakim jest kolski klasztor pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w wielki jubileusz wpisuje się od 1466 roku, kiedy to pierwsi bernardyni przybyli do miasta. Na przestrzeni wieków zmienił się wygląd świątyni, zaangażowanie franciszkanów w życie społeczno – polityczne miasta przybierało różne natężenia niezmienne pozostały wartości duchowe zakonników.

Częste wylewy rzeki Warty i powodzie naruszały fundamenty kościoła i klasztoru, co groziło katastrofą budowlaną. Dlatego też w 1751 roku przystąpiono do koniecznych prac przebudowy klasztoru, natomiast w 1773 rozebrano stary kościół i wybudowano nowy. Prace te zakończono w 1788 roku konsekracją świątyni, której dokonał ksiądz biskup Józef Korytowski – sufragan gnieźnieński.

Całość klasztoru zachowała swoją gotycką architekturę, natomiast kościół trójnawowy został wybudowany w stylu barokowo – rokokowym.
Zespół kościelno – klasztorny OO. Bernardynów w Kole należy do najcenniejszych zabytków baroku i rokoka na terenie wschodniej Wielkopolski i jest skarbem kultury całego Polskiego Narodu.

Michał Chojnacki
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!