sim
ubezpieczenia klodawa
Wiadomości Miasto Koło Odsłonięcie tablicy pamiątkowej [FOTO]

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej [FOTO]

11-06-2013 09:13 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 32,537 | Komentarzy: 17
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej [FOTO]
Foto:
zacisze
Z racji upamiętnienie ofiar zamordowanych w Katyniu i katastrofy smoleńskiej 10 czerwca w święto patrona Koła, świętego Bogumiła w parafii na Płaszczyźnie, gdzie proboszczem jest ks. Piotr Pawlak została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęconą tym wydarzeniom.
Obelisk został usytuowany przy Krzyżu Misyjnym. Poświęcenie dokonał Ks. Biskup Bronisław Dębowski, a odsłonięcia członkowie Gazety Polskiej Andrzej Cesarz i Paweł Starosta. Wszelkie prace przy budowie cokołu , tablicy i otoczenie wykonali nieodpłatnie sympatycy i członkowie Klubu Gazety Polskiej. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego do zebranych przemówił członek GP Sławomir Grabowicz. Nadmienił, że choć od zbrodni katyńskiej upłynęło tyle lat zapomnieć o tym nie możemy. W katastrofie smoleńskiej zginał kwiat Narodu Polskiego, a prawdziwego powodu katastrofy nadal nie znamy. Po tym nastąpiło złożenie wieńca przez fundatorów oraz wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy przez partie polityczne, Związek Zawodowy „Solidarność” i mieszkańców Koła.

W uroczystości wziął udział poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Hofman, Andrzej Dera z Solidarnej Polski i Zenon Nowak z Platformy Obywatelskiej , którzy w międzyczasie rozmawiali z mieszkańcami.

Następnie wierni przeszli do kościoła, gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości polegający na bierzmowaniu. Do tego aktu przystąpili uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Kole, a namaszczenia olejami świętymi dokonał Biskup Dębowski. Mszę św. sprawował i kazanie wygłosił Ks. Biskup Bronisław Dębowski, który skupił się na miłości bliźniego i akcie bierzmowania.
Uroczystość została powiązana z 18 rocznicą święceń kapłańskich ks. proboszcza Piotra Pawlaka, na którą zaproszeni zostali koledzy z tego samego roku studiów.

– Cieszę się, że tylu mieszkańców naszego miasta i parafii wzięło udział w tej uroczystości patriotyczno – religijnej – powiedział gospodarz parafii ks. Piotr Pawlak.

mc
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (17)
~gość 13-06-2013 12:11
To mże przyjechal p.Hoffman o niczym nie swiadczy p.s onnnn/ bo inicjatorem obeliska nie był wcale kolski PIS tylko Klub Gazety Polskiej bo mozeby się wydawało że Gazeta Polska jest tubą PIS-u ale nie w Kole.Tu nie ma żadnego współdziałania. Jak Działa PIS w Kole to chyba widać, biuro wciąż zamknięte itd.....
| Zgłoś do usunięcia
~tomm 13-06-2013 01:08
Żenująca jest ta tablica Katyń 1940 Smoleńsk 2010!!!! Już by było lepiej jak by było tylko tablica Smoleńsk 2010 to już bym nic nie mówił. Ale wiadomo dla Pisiorów to jest jedno to samo w Katyniu ruskie zamordowali Polaków i w Katyniu też ich zamordowali razem z Tuskiem i największego Góru Lech K który według nich był najlepszym Prezydentem i liczyli się z nim się na świecie!!! A w rzeczywistości był małym karłem nikt się z nim nie liczył na świecie i Ruskom i Tuskowi by im się nie opłacało robić zamachu bo i tak 6 miesięcy po 10 kwietnia 2010r przegrał by Lechu wybory z kretesem!!
| Zgłoś do usunięcia
~justyna 12-06-2013 10:45
katyń i smoleńsk w jednym worku..? żenująca manipulacja.
| Zgłoś do usunięcia
~piotr 12-06-2013 08:54
Na cmentarzach nie da się budować przyszłości. I tego żadne cytaty z Mickiewicza czy jakiegokolwiek innego wieszcza tego nie zmienią. Takie są fakty i proza życia. A my Polacy zamiast zastanowić się jak nie popełniać ciągle tych samych błędów czcimy wydarzenia, które każdy inny naród ukryłby w swojej pamięci ze wstydu. Bo trudno czcić przegrane, klęski, katastrofy, błędy i porażki i jeszcze je wynosić do rangi cnoty - no chyba że się jest masochistą.
| Zgłoś do usunięcia
~Ja Kuba 12-06-2013 08:44
Komuchom nie ma co tłumaczyć bo oni mają ciasny umysł i tak nie zrozumią.
| Zgłoś do usunięcia
~Koło 11-06-2013 22:04
Szacunek dla Andrzeja Cesarza za obelisk i pamięć o zmarłych. Pieniądze z budżetu na to nie poszły tylko ze składek i pracy ludzi. A ten obelisk ma PRZYPOMINAĆ o zamordowanych w Katyniu i o tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem w katastrofie. Jak komuś nie pasuje PAMIĘĆ O ZMARŁYCH, to świadczy o nim samym. Adam Mickiewicz napisał: "Jeśli ja zapomnę o nich, Ty, panie Boże na niebie, zapomnij o mnie". Ale czy wy jesteście w stanie to zrozumieć, czy po Mickiewiczu też zaczniecie zaraz "jeździć"?
| Zgłoś do usunięcia
~ja 11-06-2013 21:58
Może młode pokolenie będzie mądrzejsze i zamiast celebrować klęski i katastrofy zacznie budować normalny nowoczesny kraj dla wszystkich jego obywateli-cyt z komentarza a może mlode pokolenie będzie miało prace swoje mieszkanie będzie mogło godnie żyć nie mowiąc o seniorach-wówczas będzie mądrzejsze!!! a na pewno zadowolone może pozbawione tyle agresji w stosunku do kościoła i innych partii czy do przekonań innych ludzi!!!!!!!
| Zgłoś do usunięcia
~jola 11-06-2013 21:13
Ela - o czym ty piszesz ? Jaka "uroczystość w podniosłym patriotycznym nastroju" ? Organizatorzy bezczelnie wykorzystali bierzmowanie i to, że młodzież oraz jej rodzice musieli być w kościele, bo później nie będzie mogła wziąć konkordatowego ślubu. Gdyby nie to, to byłoby może ze 30 starych solidaruchów na dodatek pokłóconych wzajemnie ze sobą. To co było jedną z głównych przyczyn katastrofy czyli wzajemna nienawiść i ciągły konflikt objawiło się przy tym głazie - klub gazety polskiej, pis, solidarna polska, po uczestniczące w tej uroczystości gdyby mogły zagryzłyby się wzajemnie. Może młode pokolenie będzie mądrzejsze i zamiast celebrować klęski i katastrofy zacznie budować normalny nowoczesny kraj dla wszystkich jego obywateli.
| Zgłoś do usunięcia
~axl 11-06-2013 16:51
a jaki tam kwiat narodu zginął w katastrofie??? same darmozjady i nieroby, no może poza pilotami, reszta to pasożyty zwykłe...
| Zgłoś do usunięcia
~kik 11-06-2013 14:34
tych pisowskich dzialaczy wyslac do szkoly co ma katyn do katastrofy smolenskiej.tacy radni rzadza kolem.plakac nad tym miastem.
| Zgłoś do usunięcia
~onnnn 11-06-2013 13:21
w Polsce ludzie już dawno zapomnieli co to jest honor i patriotyzm a postawienie jakiegoś białego głazu z kamieniołomów nie przywróci tych wartości. p.s do ELA uroczystość musiała być w podniosłym nastroju bo przecież sam Hoffman przyjechał i jakby to wyglądało, gdyby klecha uroczystości nie zrobił. Pomysł dla starych bab i nic więcej, młodzież przejdzie obok tego kamienia i postawi butelki po browarach taki jest nasz patriotyzm. Tyle w temacie
| Zgłoś do usunięcia
~ela 11-06-2013 12:28
Dziwię się piszącym którzy się popisują swoją niewiedzą i nie potrafią skojarzyć i połączyć tych, żenujące. dwóch dat A obelisk właśnie powstał z myślą o przyszłych pokoleniach Polaków którzy z domu rodzinnego a moze iszkoły nie wyniosą wartości narodowych i patriotycznych.Uroczystość była piękna, w podniosłym nastroju patriotycznym.Wielkie gratulacje dla organizatorów Gazety Polskiej
| Zgłoś do usunięcia
~typek 11-06-2013 12:08
co ma piernik do wiatraka. Pomysłodawcom proponuje pouczyć się historii, skoro dwa różne wydarzenia wkładają do jednego wora a następnie przenoszą na jakiś biały kamyk pod kościołem ............ żenada to nasze koło a władze porażka totalna............
| Zgłoś do usunięcia
~Frugoo 11-06-2013 11:28
Zamiast upamiętniać wydarzenia dobre które coś znaczą dla Naszego narodu to My jak zwykle celebrujemy śmierć. Się pytam po cholerę ?
| Zgłoś do usunięcia
~Jacek 11-06-2013 10:57
chyba czegos nie pojmuje co ma Katyn do Smolenska czy to jest to samo wydarzenie chyba cos nie tak porównywać te dwie daty
| Zgłoś do usunięcia
~pffff 11-06-2013 10:52
co to za cyrk.......
| Zgłoś do usunięcia
~boberek 11-06-2013 10:29
PATOLA..................
| Zgłoś do usunięcia