sim
marzena pilarska
Wiadomości Powiat Kolski Grzegorzew: Oddali hołd poległym

Grzegorzew: Oddali hołd poległym

03-09-2013 08:11 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,778 | Komentarzy: 0
Grzegorzew: Oddali hołd poległym
Foto:
zacisze
W niedzielę 1 września w Grzegorzewie odbyły się obchody 74. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. za poległych w obronie Ojczyzny, która została odprawiona w miejscowym kościele parafialnym. Następnie uczestnicy uroczystości z pocztami sztandarowymi i orkiestrą dętą OSP Grzegorzew przemaszerowali przed budynek urzędu gminy, gdzie zostały złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939 - 1945.
Z tego miejsca udano się na cmentarz parafialny, na którym znajduje się zbiorowy grób ofiar nalotu lotnictwa niemieckiego w dniu 5 września 1939 r. na wieś Chojny, gdzie zaatakowano kolumnę uchodźców z okolic Kalisza. Na cmentarzu odbył się apel poległych oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie poległych w tym nalocie.

Warto podkreślić, że w uroczystościach uczestniczyła - podobnie jak w latach poprzednich - rodzina Państwa Perzów (Marian Perz z żoną i siostrą Heleną Wasiela) z okolic Przygodzic k. Ostrowa Wlkp., którzy jako dzieci byli świadkami tej zbrodni, a w tym ataku zginęła ich matka i starsza siostra spoczywające w mogile na cmentarzu w Grzegorzewie. Na zakończenie uroczystości z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego z inicjatywy regionalisty Tomasza Nuszkiewicza złożono kwiaty i zapalono znicze także na grobie, w którym spoczywają Powstańcy Styczniowi: Antoni Jezierski - oficer tego powstania i Józef Jezierski - szeregowiec Powstania 1863 r.

Grzegorzew - Gazeta Samorządowa
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!