sim
Artbud
Wiadomości Miasto Koło Jan Stępiński na pielgrzymce

Jan Stępiński na pielgrzymce

11-10-2013 08:12 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 5,653 | Komentarzy: 2
Jan Stępiński na pielgrzymce
Foto:
zacisze
Były burmistrz m. Koła Jan Stępiński wraz z żoną Anną odbył pielgrzymkę dziękczynną do miejscowości Efezem w Turcji, gdzie miała ostatnie schronienie na ziemi Matka Boska. Po powrocie do Koła podzielił się swoimi wrażeniami ze mną, które poniżej zamieszczam.
Maryja – Matka Zbawiciela Jezusa Chrystusa swoje życie i śmierć związała z Jerozolimą i Efezem. W Jerozolimie wypełniała do końca matczynie zobowiązania wobec Syna. Jezus się tu narodził, dorastał i został ukrzyżowany. Maryja wychowywała Go i towarzyszyła Mu w jego zbawczej misji. W Efezie (obecnie Selcuk – czytaj Selczuk) mieście położonym w Republice Turcji (zachodnia Antalia) Maryja zamieszkała uciekając przed prześladowaniami przeciwników religii chrześcijańskiej. Dom Maryi Matki (Meryjem Ana) jest położony na wzgórzu (Góra Słowikowa) 7 km od antycznego Efezu.

W świecie chrześcijańskim do dnia dzisiejszego istnieją rozbieżne hipotezy dotyczące śmierci Maryi. Zdecydowana większość teologów jest przekonana, że w Efezie Maryja została Wniebowzięta. Potwierdzeniem nowożytnej historii Kaplicy Maryi były duchowe widzenia Anny Katarzyny Emmerich (1774-1824) niemieckiej zakonnicy stygmatyczki wizjonerki. Nigdy nie będąc w Turcji z detalami opisała dom, w który przebywała Maryja i jego otoczenie, a także wskazała na pozostałości po grobie. W wyniku prowadzonych badań archeologicznych odkryto ruiny Świętego Domu. Grobowiec Matki nie został odnaleziony.

Dzisiejszy Dom Maryi stanowi niewielka kaplica. W jej centrum powyżej ołtarza wzrok przyciąga figura Marki Bożej wykonana z brązu. Jest ona repliką Cudownego Medalika Św. Katarzyny Laboure. Po prawej stronie ołtarza miejsce zajmuje „Sypialnia Maryi”, która odpowiada opisowi wspomnianej wcześniej Anny Katarzyny Emmerich. Wnętrze kaplicy cechuje prostota, która nadaje temu miejscu szczególny i niepowtarzalny charakter. Na twarzach osób zwiedzających można zaobserwować skupienie i głębokie zamyślenie. Wśród innowierców zdecydowaną większość stanowią muzułmanie, którzy Maryję traktują jako wyjątkową Matkę. W Koranie wymienia się często imię Maryja łącząc Jej Osobę z cudem narodzin Chrystusa. Swoją obecność w Domu Matki zaszczycili papieże: Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI..

Opiekę nad tym Świętym Miejscem sprawują zakonnice i zakonnicy wielu narodowości w tym z Polski. To wyjątkowe miejsce jest odwiedzane prze zorganizowane grupy turystyczne jak i osoby indywidualne w ilości sięgającej tysięcy pątników. Ułatwieniem dla zwiedzających są tablice informacyjne w różnych językach świata w tym w języku polskim.
– Miałem tą szczególną Łaskę od Boga i szczęście być na Wzgórzu Słowikowym. Mogłem zobaczyć Dom Matki i podziwiać jego historyczną wartość. Przechodząc przed Figurą dziękowałem Maryi za dotychczasową opiekę i ofiarowałem Jej dalsze życie swoje i mojej rodziny. Kiedy odmawiam litanię Loretańską, zatrzymuję się przy zawołaniu „Królowo Wniebowzięta módl się za nami” i myślami wracam do Maryjem Ana – powiedział szczęśliwy pielgrzym Jan Stępiński.

Wysłuchał Michał Chojnacki.


Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (2)
jmmm 21-07-2014 16:07
Sezon ogórkowy w pełni. Wielu obywateli naszego miasta odwiedza różne miejsca, także religijne w ramach wakacji ale nie nazywa tego zaraz górnolotnie "pielgrzymkami". Czyżby pan Jan planował start na Burmistrza? Reklamy nigdy za wiele (tylko czy skutecznej), prawda?
| Zgłoś do usunięcia
danuta 21-07-2014 09:55
Chciałam sprostować, że miejscowość w Turcji to nie Efezem tylko Efez . Miejscowość ta jest położone nie w Zachodniej Antalii , lecz w Zachodniej Anatolii.Pozdrawiam.
| Zgłoś do usunięcia