sim
Artbud
Wiadomości Miasto Koło Przedszkolaki też pomagają

Przedszkolaki też pomagają

20-01-2014 07:21 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 1,847 | Komentarzy: 0
Jubiler Euro Koło
Przedszkolaki też pomagają
Foto:
W sytuacjach kryzysowych często potrafimy mobilizować się do niesienia pomocy innym. Pomagamy okazjonalnie , lecz nie tylko. Jedni czynią to z głęboko ugruntowanego nakazu wewnętrznego , inni kierują się potrzebą chwili. Zwykle chętnie włączamy się też do działań dobroczynnych, jeśli ktoś takie zainicjuje i swoim przykładem przekona nas, że warto.
W okresie grudnia i stycznia Przedszkole Miejskie nr 5 w Kole dzięki zaangażowaniu nauczycieli uczestniczyło z powodzeniem w kilku akcjach charytatywnych. Wszak przedszkole, jako placówka wychowawczo- edukacyjna ma za zadanie kształtować m.in umiejętności społeczne. Uwzględniając treści ujęte w podstawie programowej , przedszkole wyrabia w swoich wychowankach przekonanie ,że : nie należy chwalić się bogactwem i nie należy dokuczać dzieciom, które wychowują się w trudniejszych warunkach, a także ,że nie należy wyszydzać i szykanować innych, wszyscy ludzie mają równe prawa.

Nauczyciele PM 5 orientują się w potrzebach środowiska lokalnego nawiązując kontakty z osobami i instytucjami na terenie naszego miasta, ale także i poza nim. Na przełomie roku nauczycielki p. Elżbieta Szacowna i p. Wiesława Garus zainicjowały akcję charytatywną we współpracy z Parafią Rzymsko – Katolicką Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole , przy którym działa Parafialne Koło Charytatywne. Jego opiekunem jest Ks. Józef Wronkiewicz. Nauczycielki przy wsparciu ks. Maksymiliana , aktywnie działającego na rzecz ww koła podjęły działania dobroczynne pod hasłem „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”. Na terenie PM 5 Pani E. Szacowna i W,. Garus zorganizowały dobrowolna zbiórkę artykułów spożywczych, zabawek, materiałów piśmienniczych, słodyczy. Artykuły zebrane dzięki hojności darczyńców, w rolę których wcieliły się przedszkolaki wspierane przez rodziców i pozostałych nauczycieli, przekazane zostały za pośrednictwem parafii dzieciom z rodzin o szczególnych potrzebach życiowych. W naszym środowisku, wciąż bowiem spotykamy dzieci, które doświadczają biedy, a których rodzice nierzadko wstydzą się prosić o pomoc. Tym bardziej doceniliśmy hojność tych, którzy dzielili się z innymi w odruchu serca.

Inną wartą odnotowania inicjatywą , była zorganizowana przez nauczycielkę PM 5 panią Izabelę Sochacką, zbiórka książek i czasopism na rzecz Rodzinnego Domu Dziecka PROM (Stowarzyszenie PROM) w Koninie mającego swoją siedzibę przy ulicy Wodnej. Rodzinny Dom Dziecka , o którym mowa, został utworzony w sierpniu 2006 roku, a jego dyrektorem jest pani Mariola Jach . Liczba wychowanków Rodzinnego Domu Dziecka nie jest stała , zazwyczaj przebywa w niej 8 dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Placówka ta nie jest finansowana tak, jak państwowe Domy Dziecka. Stąd też wszelkie inicjatywy charytatywne podejmowane na rzecz wychowanków mają duże znaczenie, pomagają bowiem zaspokoić różnorakie ich potrzeby. We współpracę z ww placówką , pani Izabela Sochacka zaangażowała się pod wpływem znajomych , którzy zwyczajnie lubią pomagać i wspierają podobne przedsięwzięcia. Kiedy z jej pomocą przedszkolaki z PM 5 wraz z rodzicami i nauczycielami poszczególnych grup zbierały książki i czasopisma na rzecz Rodzinnego Domu Dziecka , podobne działania przeprowadziła firma WOOD-MIZER. Reprezentowali ją panowie Andrzej Wakuła i Andrzej Dobrzycki, z pomocą których także i te zebrane w PM 5 książki trafiły do Rodzinnego Domu Dziecka w Koninie. Warto dodać, że na terenie przedszkola akcja zbiórki książek będzie miała swoją kontynuację przy okazji Dnia Dziecka.

PM 5 w Kole uczestniczyło także w 22 już Finale WOŚP .Wspomniane wcześniej nauczycielki panie Wiesława Garus i Elżbieta Szacowna, działają od wielu lat jako wolontariuszki kwestując na rzecz WOŚP na terenie miasta. Sprawowały też pieczę nad zbiórką środków na zakup „Specjalistycznego sprzętu medycznego dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów” na terenie Przedszkola nr 5 w roku bieżącym . Akcja z udziałem przedszkolaków prowadzona była w dniu 10 stycznia 2014. Nauczycielki dzięki zaangażowaniu dzieci i rodziców zasiliły konto WOŚP kwotą 844, 55 zł. Suma ta została przekazana do Kolskiego Sztabu WOŚP12 stycznia.

Jak widać, wystarczy chcieć by pomóc tym , dla których los z różnych przyczyn nie okazał się zbyt łaskawy. Wychowując, uczmy przy okazji poczucia odpowiedzialności, życzliwości,empatii w stosunku do drugiego człowieka i innych żywych istot tak, jak czyniły to zaangażowane w działania wymienione wyżej osoby. Wszystkim, którzy pomagali , a przede wszystkim darczyńcom, dzieciom, rodzicom i nauczycielom, którzy wsparli wymienione wyżej działania ,składamy serdeczne podziękowania w imieniu PM 5 i organizatorek ww akcji.

Człowiek... jest wielki nie przez to kim jest, ale przez to, co czyni. Warto więc pomagać.


oprac. R. Zamelska PM 5
foto E. Szacowna
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!