sim

Wiadomości Miasto Koło Ważne ustawy i wydarzenia 2013 roku

Ważne ustawy i wydarzenia 2013 roku

01-02-2014 09:03 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 1,643 | Komentarzy: 0
Jubiler Euro Koło
Ważne ustawy i wydarzenia 2013 roku
Foto:
Podsumowanie działań w ubiegłym roku, ale również dwa ważne projekty ustaw to najważniejsze tematy dzisiejszej konferencji prasowej senatora Ireneusza Niewiarowskiego w Kole.
Spotkanie senator rozpoczął od podziękowań za współpracę w ubiegłym roku.
- Chciałbym przede wszystkim podziękować mieszkańcom powiatu kolskiego, którzy wspierali mnie w różnych działaniach, ale też mieli uwagi, czasem krytyczne; członkom organizacji, którymi kieruję; pracownikom i władzom tych organizacji; wolontariuszom i darczyńcom; samorządowcom i sołtysom; strażakom i członkiniom KGW; członkom organizacji pozarządowych i sportowych, a także dziennikarzom - wymienił senator.

Pierwsza omawiana ustawa dotyczy zmian w funduszu sołeckim, a druga pomocy finansowej osobom więzionym i represjonowanym, które obecnie znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

- Jeśli chodzi o fundusz wprowadzono możliwość zwiększenia o 10 proc. zwrotu z budżetu państwa wydatków wykonanych w ramach funduszu sołeckiego. Projektowane przepisy przewidują możliwość realizacji wspólnych przedsięwzięć przez dwa lub więcej sołectw, a nie jak do tej pory przez jedno. Przewidziano również, że w trakcie roku budżetowego, nie później niż do 31 października, sołectwo może złożyć wniosek o zmianę przedsięwzięć (ich rozmiarów) przewidzianych do realizacji w ramach funduszu. Zmiany te powinny zwiększyć zainteresowanie gmin tworzeniem funduszu. Dziś realizuje go 57 procent gmin - powiedział senator.

Natomiast projekt ustawy o świadczeniu specjalnym i pomocy pieniężnej będzie przysługiwał działaczom opozycji demokratycznej oraz osobom represjonowanym z powodów politycznych w latach 1957 – 1989. Projekt przewiduje dwie formy pomocy: świadczenie specjalne w wysokości najniższej emerytury i jednorazową pomoc finansową.
- Szacujemy, że takich osób może być od 5 do 10 tysięcy – dodał senator.

W trakcie konferencji polityk podsumował również działania Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, Towarzystwa Samorządowego oraz Banku Żywności w Koninie. W 2013 roku w ramach akcji Pogotowie św. Mikołaja na terenie powiatu kolskiego do dzieci trafiło 1369 paczek. W ubiegłym roku na terenie kolskiego bank rozdał 156 ton żywności.

Największym sukcesem 2013 roku okazał się zorganizowany przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów konkurs „Sołectw@ w sieci”, do którego zgłosiło się ponad 231 uczestników.

– Zbudowaliśmy bazę stron sołectw. Mamy ich około 800. Biorąc pod uwagę, że wsi sołeckich jest 40 tysięcy to mało. Będziemy dalej pracować nad informatyzacją wsi i organizować kolejny konkurs – mówi senator, prezes KSS
Wśród innych inicjatyw Stowarzyszenia warto wymienić też konkurs „Fundusz Sołecki – najlepsza inicjatywa” oraz pierwsze wyjazdowe Forum Debaty Publicznej.
– Przygotowujemy się już do kolejnego. W tym roku we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP debata odbędzie się 5 lipca w Koninie – mówi Niewiarowski.
KSS udało się również zrealizować m.in. program aktywizujący seniorów ,,Między nami seniorami”, a także kilka innych.

- Projekt dotyczący seniorów pokazał jak duże możliwości tkwią w osobach na emeryturze. Każdy samorząd powinien opracować swoją politykę dotyczącą aktywizacji seniorów – uważa I. Niewiarowski.

Wśród działań ubiegłorocznych senator wymienił jeszcze wejście w skład Rady Programowej Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej oraz w skład Rady Programowej projektu „Archiwa Przełomu 1989 – 1991” , kapituły Nagrody Obywatelskiej oraz w jury konkursu Wójt Roku.

Omawiając działania Towarzystwa Samorządowego senator wymienił wręczenie 2-tysięcznego stypendium (w sumie 2019 stypendiów – w tym w kolskim – 378 ), XX Wielkopolski Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym (w sumie 44 tys. uczestników) oraz Historyczne Konkursy Związane ze 150-leciem Powstania Styczniowego.

- W tym roku będziemy obchodzić 20-lecie TS. Zostanie m.in wydana książka. Uroczystość ta świetnie komponuje się z 25-leciem pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Powstanie takich organizacji i wielu innych nie byłoby możliwe gdyby nie zmiany jakie zaszły w kraju w 1989 roku. Dlatego razem z Bronisławem Komorowskim, prezydentem nawołuje do wzięcia udziału w obchodach 25-lecia wolnej Polski - powiedział I. Niewiarowski.

Dużo się również działo w Klubie Biegacza Aktywni Konin. Zorganizowano m.in. Bieg o Lampkę Górniczą oraz Grand Prix Wschodniej Wielkopolski ( w imprezę wchodzi kolski bieg).

Foto: F&A MEDIA
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl


DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!